Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 30.01.2023

Rok Kopernika. Obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika - astronoma, lekarza i matematyka

Szczególnie uroczyste obchody zaplanowano we Fromborku oraz w i innych miastach województwa warmińsko-mazurskiego - to ponad 150 wydarzeń, w tym koncerty, konferencje naukowe i wystawy.  

W tym roku obchodzimy też 480. rocznicę śmierci wybitnego Polaka, którego grób znajduje się w archikatedrze we Fromborku. W tym mieście Mikołaj Kopernik przeżył 40 lat - tam tworzył, prowadził prace naukowe i przede wszystkim opracował przełomowe dzieło "O obrotach sfer niebieskich".

Uczony bywał także w Elblągu, a przez kilka lat był mieszkańcem Olsztyna. Na ścianie zamkowego krużganku umieścił tam między innymi tablicę, która służyła mu do obserwowania Słońca. W stolicy Warmii i Mazur będzie można w tym roku zobaczyć notatki Mikołaja Kopernika i księgi, które studiował, a którymi opiekuje się biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie - mówi dyrektor biblioteki, ksiądz doktor Tomasz Garwoliński, członek Komitetu Honorowego obchodów Roku Kopernika.

Wielka wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi zostanie otwarta pod koniec kwietnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Na ekspozycję trafi ponad 170 eksponatów wypożyczonych z 21 instytucji – zapowiada jej kurator Norbert Haliński.

Do obchodów dołącza Poczta Polska, publikując okolicznościowy znaczek. A Centrum Nauki Kopernik w Warszawie uczci rok swojego patrona nowymi wystawami, poświęconymi m.in. wybitnemu polskiemu astronomowi, zostanie też otwarta Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Rzeczniczka centrum Katarzyna Nowicka zaprasza na darmowe zwiedzanie potomków uczonego – wszystkie osoby o nazwisku Kopernik.  

Życie i twórczość Mikołaja Kopernika wciąż są przedmiotem badania naukowców. W ostatnich latach m.in. wykluczono, że ród Koperników pochodził z Krakowa i ustalono, że Mikołaj był starszym z braci Koperników, a nie jak dotąd sądzono – młodszym. Wydarzeniem, które ma uczcić 550 rocznicę urodzin wielkiego astronoma będzie Światowy Kongres Kopernikański. W dyskusjach nad życiem i twórczością Kopernika wezmą udział naukowcy z Polski i ze świata. Wśród oczekiwanych gości jest kilku noblistów. Światowy Kongres Kopernikański rozpocznie się 19 lutego w Toruniu, potem w maju odbędzie się w Krakowie, w czerwcu w Olsztynie, a następnie - we wrześniu -  ponownie w Toruniu.

IAR/ep