Logo Polskiego Radia
IAR
Halina Ostas 27.12.2023

105 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie

27 grudnia mija 105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918 roku. Był to zwycięski zryw niepodległościowy Polaków, który doprowadził do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski.

Powstanie wybuchło w Poznaniu niedługo po zakończeniu I wojny światowej. Polacy wystąpili zbrojnie przeciwko państwu niemieckiemu. Domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Zryw zakończył się zwycięstwem w 1919 roku. Dzięki niemu Wielkopolanie zyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę naszej państwowości wróciły do macierzy.

Decyzją Sejmu, z inicjatywy prezydenta Polski, 27 grudnia ustanowiono w 2021 roku świętem państwowym, jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Do zrywu doszło w reakcji na demonstracje Niemców sprzeciwiających się wizycie w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Jana Paderewskiego. Pod koniec grudnia powstańcy ruszyli do ataku w Wielkopolsce. Do połowy stycznia 1919 roku wyzwolili niemal całą Wielkopolskę, która znalazła się w granicach Rzeczypospolitej. Zachodnie granice państwa ukształtowały się korzystniej, niż zakładano pierwotnie. Zryw zakończył się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, jednak dopiero traktat w Wersalu podpisany 28 czerwca 1919 roku przyznał Polsce niemal całe Poznańskie i w ten sposób usankcjonował sukcesy powstania.

Działania powstańcze ogarnęły teren liczący około 25 tysięcy kilometrów kwadratowych, na którym żyło prawie 2 miliony ludności. W szczytowym momencie walk armia powstańcza liczyła 72 tysiące dobrze wyposażonych żołnierzy. Dowódcami zrywu byli - generał Stanisław Taczak, mianowany w dniu wybuchu powstania majorem, a od 16 stycznia 1919 roku - generał Józef Dowbor-Muśnicki.

Powstanie narodowo-wyzwoleńcze sprzed 105 lat przyniosło Wielkopolsce niepodległość, a dzięki sukcesowi wniosło wielki wkład w tworzenie odrodzonej ojczyzny.

Uchwałą Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej, w 100-lecie rozpoczęcia zrywu, rok 2018 był Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Dzięki zwycięstwu powstania, Wielkopolska wniosła do odrodzonej Rzeczypospolitej: rdzennie polskie ziemie z wysoko rozwiniętą gospodarką, nowoczesnym przemysłem rolno-spożywczym, wydajnym rolnictwem i rozwiniętym handlem, a także armię liczącą ponad 70 tysięcy żołnierzy i wiele sprzętu wojskowego, zdobytego w walkach z zaborcą.

Powstanie Wielkopolskie wywarło wpływ na aktywność niepodległościową Polaków zamieszkałych w zaborze pruskim, na Śląsku i Pomorzu, ożywiło ideę walki o dostęp do Bałtyku. Powstańcy wielkopolscy uczestniczyli w powstaniach śląskich i w przeprowadzaniu plebiscytów na Śląsku i Pomorzu. Śląski zryw niepodległościowy był wspierany przez Wielkopolan licznymi transportami z bronią i amunicją, artykułami żywnościowymi, odzieżą i lekami. Powstańcy wielkopolscy walczyli też o Lwów, uczestniczyli w walkach 1920 roku na kresach wschodnich oraz na froncie litewsko-białoruskim.

W 2005 roku zmarł ostatni powstaniec wielkopolski - porucznik Jan Rzepa, zamieszkały we Wronkach w Wielkopolsce. Miał 105 lat.

Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim i jego uczestnikach jest ciągle żywa. Są liczne upamiętnienia w postaci tablic, pomników, obrazów i utworów muzycznych. Zryw jest obecny także w literaturze. Powstało o nim kilka filmów i seriali.

W roku 2018, z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, odbyło się wiele uroczystości, a także inicjatyw upamiętniających bohaterski zryw, między innymi akcja edukacyjna "Koleje Wolności 1918-2018". Przez miasta Wielkopolski przejechał zabytkowy pociąg, na pokładzie którego organizatorzy w strojach z epoki rozmawiali z uczniami tamtejszych szkół o Powstaniu Wielkopolskim.

W grudniu 2018 prezydent Andrzej Duda przyznał pośmiertnie Order Orła Białego dowódcom Postania Wielkopolskiego generałom: Stanisławowi Taczakowi i Józefowi Dowborowi-Muśnickiemu.


IAR/ho