Logo Polskiego Radia
Trójka
Jarosław Manicki 16.09.2010

Muzyczna przeszłość i przyszłość Zbigniewa Krzywańskiego

Współtwórca zespołu Republika opowiada o swoich muzycznych inspiracjach i nowych projektach.
Z. KrzywańskiZ. Krzywańskiźr. Picasa Web Albums, photo by Bartek

Tym razem gościem trójkowej audycji Prywatna Kolekcja był Zbigniew Krzywański, gitarzysta i kompozytor, nazywany swego czasu "prawą ręką Grzegorza Ciechowskiego", współautor wielu utworów zespołu Republika.

Okres po śmierci Grzegorza Ciechowskiego był dla muzyka czasem zawodowej przerwy (nie nagrywał i nie koncertował). Potem rozpoczął współpracę z aktorem i piosenkarzem Jackiem Bończykiem, co zaowocowało wspólną płytą "Depresjoniści". Album ten był dedykowany pamięci Grzegorza Ciechowskiego i ukazał się w roku 2005. Kolejnym autorskim projektem muzycznym tandemu Bończyk/Krzywański był album "Terapia Jonasza" (styczeń 2009 r.) odwołujący się, jak to podkreślali w swoich wypowiedziach jego twórcy, do "muzycznej ironii Franka Zappy".

Obecnie obaj artyści swoimi nazwiskami firmują w pełni ukształtowany wieloosobowy zespół, którego skład jest już stały. Trzecia płyta grupy, zatytułowana "Ideologia snu", ukaże się 17 września br. Jak zapowiedział w rozmowie z Mariuszem Owczarkiem, Zbigniew Krzywański, prezentacja utworów z albumu odbędzie się 2 października, podczas koncertu w Trójce, w studiu im. Agnieszki Osieckiej. W Prywatnej Kolekcji prezentowane było premierowe nagranie ze wspomnianej wyżej płyty – utwór "Śpię", opowiadający o przeżyciach człowieka pogrążonego w śpiączce. Inspiracją do jego powstania był toruński spektakl teatralny opisujący kilka dni z życia jednego z hospicjów.

W audycji artysta odpowiadał oczywiście również na mailowe pytania słuchaczy dotyczące spraw związanych z grupą Republika. Zapowiedział m. in. wydanie książki o zespole, autorstwa Leszka Gnoińskiego, powstającej przy współudziale byłych muzyków Republiki. Bardzo interesującym wątkiem rozmowy był temat literackich inspiracji muzycznych Grzegorza Ciechowskiego, m. in. twórczością Brunona Jasieńskiego. "Na 90 procent jestem pewien, że pisząc utwór Paryż – Moskwa Grzegorz inspirował się dialogiem literackim między Paulem Morandem, autorem książki Palę Moskwę, a Brunonem Jasieńskim i jego książką Palę Paryż. Z kolei Hibernatus powstał z zafascynowania powieścią Marcina Wolskiego Laboratorium nr 6." – stwierdził.

Na liście prezentowanych utworów z płytowej kolekcji Zbigniewa Krzywańskiego znaleźli się w głównej mierze wykonawcy spod znaku rocka progresywnego.

Otworzyło ją nagranie "Psycho Killer" z albumu koncertowego "The Name Of This Band Is Talking Heads", grupy Talking Heads. Kolejnym ulubionym wykonawcą Krzywańskiego, który miał przemożny wpływ na jego twórczość, był Robert Fripp i wszystkie wcielenia jego grupy King Crimson. W audycji przypomniano trzy nagrania tej formacji: "Frame By Frame" z płyty "Discipline" (wrzesień 1981), "Facts Of Life" z "The Power To Belive" (marzec 2003 r.) oraz jeden z późniejszych utworów instrumentalnych Roberta Frippa. Listę uzupełnił ponadto fragment koncertu z udziałem orkiestry, trip hopowej (Bristol sound) formacji Portishead i dwie kompozycje Neila Younga – "Old Man" i słynny utwór "Heart Of Gold".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Mariusza Owczarka ze Zbigniewem Krzywańskim.

(JM)