Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Gabriela Skonieczna 12.11.2011

Henryk Mikołaj Górecki patronem Filharmonii

Minęła właśnie pierwsza rocznica śmierci profesora Henryka Mikołaja Góreckiego. W poniedziałek imię zmarłego kompozytora otrzymała Filharmonia Śląska w Katowicach.
Henryk Mikołaj Górecki patronem Filharmonii Glow Images/East News

Uroczystość nadania imienia odbyła się w trakcie sesji Sejmiku Województwa Śląskiego w najbliższy poniedziałek, 14 listopada. Starania o patrona rozpoczęły się w październiku.

- To była nasza inicjatywa. Najpierw jednak poszliśmy do żony kompozytora, pani Jadwigi, żeby uzyskać jej akceptację dla tej idei. Została przyjęta z entuzjazmem - powiedział dyrektor artystyczny Filharmonii, Mirosław Jacek Błaszczyk.

Uroczystości w Katowicach

W niedzielę, 13 listopada 2011 roku, w kościele Mariackim w Katowicach Śląska Orkiestra Kameralna i Chór Filharmonii Śląskiej pod batutą Jana Wincentego Hawela oraz zaproszeni soliści wykonali "Psalm 119", utwór Jarosława Mamczarskiego poświęcony pamięci H. M. Góreckiego, "Trzy utwory w dawnym stylu" Henryka Mikołaja Góreckiego i "Stabat Mater" Giovanniego Battisty Pergolesiego.

15 listopada w katowickiej archikatedrze p.w. Chrystusa Króla była celebrowana msza święta w intencji całej społeczności Filharmonii Śląskiej z okazji nadania jej imienia Henryka Mikołaja Góreckiego oraz za spokój duszy kompozytora w pierwszą rocznicę śmierci. Oprawę muzyczną mszy stworzył Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina. Po nabożeństwie zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, która dokona premierowego wykonania "Nokturnu" Mikołaja Góreckiego. Na zakończenie wieczoru zabrzmiało najsłynniejsze dzieło Henryka Mikołaja Góreckiego - "3. Symfonia 'Pieśni żałosnych'" z Iwoną Hossą w roli solistki.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Henryk Górecki tworzył muzykę różnorodną stylistycznie, pozostając jednocześnie wierny precyzji formalnej i kompozycji brzmieniowej. Jego dorobek twórczy liczy kilkadziesiąt utworów instrumentalnych, zarówno solowych, jak i na orkiestrę, oraz wokalnych, między innymi II Symfonia "Kopernikańska", psalm "Beatus vir" i "Pieśń Rodzin Katyńskich". Najważniejszym i najbardziej znanym dziełem Góreckiego jest III Symfonia, zwana też "Symfonią pieśni żałosnych", wykonana po raz pierwszy w 1976 na Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Część pierwsza i trzecia utworu zostały napisane z perspektywy matki, która straciła dziecko, część druga opowiada o bólu dziecka odłączonego od matki. Nagrań III Symfonii dokonały między innymi znakomite polskie śpiewaczki - Stefania Woytowicz i Zofia Kilanowicz.

W 1992 roku wytwórnia Elektra Nonesuch wydała "Trzecią symfonię pieśni żałosnych" w wykonaniu amerykańskiej śpiewaczki Dawn Upshaw i zespołu London Sinfonietta pod batutą Davida Zinmana. Płyta trafiła na pierwsze miejsca amerykańskich i angielskich list przebojów, a nazwisko Góreckiego zyskało międzynarodową sławę.

Katowice, moja miłość

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika. Wykształcenie muzyczne zdobywał między innymi w Paryżu i w Katowicach, gdzie studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Od 1965 roku wykładał w PWSM w Katowicach, a w latach 1975-79 był jej rektorem. W 1977 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Wkrótce porzucił pracę na uczelni, by poświęcić się komponowaniu. Był doctorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, oraz laureatem licznych nagród i wyróżnień, między innymi: I nagrody na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, nagrody Związku Kompozytorów Polskich i Nagrody Państwowej I stopnia. W 2003 roku Henryk Mikołaj Górecki został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego, czwartym w hierarchii odznaczeniem papieskim, przyznawanym za szczególne zasługi dla Kościoła. Zmarł 12 listopada 2010 roku.

IAR, culture.pl, gs