Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 17.07.2020

MSZ: wybory za granicą były dużym wyzwaniem ale zakończyły się sukcesem

Resort spraw zagranicznych podsumował wybory poza granicami kraju. Do głosowania zgłosiło się 519 tysięcy osób. Duża część zdecydowała się na oddanie głosu korespondencyjnie. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podkreślił, że w związku z pandemią koronawirusa, przeprowadzenie całego przedsięwzięcia było dużym wyzwaniem, ale zakończyło się sukcesem.  
Posłuchaj
  • W magazynie m.in. podsumowanie drugiej tury wyborów prezydenckich w kraju i za granicą, wyjście Stanów Zjednoczonych z WHO oraz wspomnienie o Janie Karskim w 20. rocznicę śmierci [posłuchaj]

Andrzej Duda zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich. Państwowa Komisja Wyborcza, ogłosiła, że ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda, popierany przez Zjednoczoną Prawicę, uzyskał 51,03 proc., a kontrkandydat, popierany przez Koalicję Obywatelską Rafał Trzaskowski – 48,97 proc.

W magazynie "Widziane z Polski" komentujemy wyniki wyborów prezydenckich w kraju i za granicą. Wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich podsumowało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Do głosowania zgłosiło się 519 tysięcy osób, dodatkowo blisko 4 800 osób głosowało na podstawie zaświadczeń. Duża część zdecydowała się na oddanie głosu korespondencyjnie. Szef resortu dyplomacji Jacek Czaputowicz podkreślał, że w związku z pandemią koronawirusa, przeprowadzenie całego przedsięwzięcia było dużym wyzwaniem, ale zakończyło się sukcesem.

Minister powiedział, że resort rozesłał za granicę 480 tysięcy pakietów wyborczych, z czego wróciło 83 procent. "To bardzo dobry wynik, zaskoczył nas tak dobry odzew Polaków, ale i także sprawność systemu, bo przypomnę podczas wyborów w 2015 roku ten zwrot wynosił 66 procent" - mówił.

Szef dyplomacji podkreślił, że nie jest prawdą, a takie informacje pojawiają się mediach, że MSZ działał celowo i wspierał jednego z kandydatów. "Bo nawet frekwencja wygląda inaczej", tłumaczył. Zwrot kopert był większy w Europie, gdzie wygrał Rafał Trzaskowski niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie zwyciężył Andrzej Duda. Szczegóły w relacji Przemysława Pawełka.

W naszej audycji także informacje o wyjściu Stanów Zjednoczonych ze Światowej Organizacji Zdrowia i pomocy Polskiej Akcji Humanitarnej dla mieszkańców wschodniej Ukrainy.

Okupowany przez Rosję Krym dotknęła niespotykana od ponad stulecia susza, a ponieważ jedyne zasoby wody pitnej znajdują się na terytorium Ukrainy, Kreml może posunąć się do użycia siły, by po nie sięgnąć. Takie obawy rosną w Kijowie po tym jak na Krymie wzrosła liczba rosyjskich żołnierzy. O szczegółach w relacji Katarzyna Semaan.

W programie przypomnimy również postać Jana Karskiego, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego, w 20. rocznicę jego śmierci. Jan Karski, człowiek, który próbował zatrzymać Holocaust jako pierwszy przekazał na Zachód relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce.

Jan Karski w listopadzie 1942 roku przedostał się do Londynu i przekazał doniesienia o sytuacji w Polsce, a zwłaszcza informacje o eksterminacji Żydów. Zdobył je osobiście, docierając w przebraniu do obozu w Izbicy i dwukrotnie wchodząc do warszawskiego getta. W 1943 roku Karski złożył też raport amerykańskiemu prezydentowi Franklinowi Rooseveltowi. Jego świadectwo spotkało się jednak z biernością sojuszników.

W 1982 roku Jan Karski otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i honorowe obywatelstwo Izraela. W 1995 został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem Orderem Orła Białego.

W audycji mówimy również o przygotowaniach do Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś rozmowy o polskim rynku pracy otwierającym się na powracających z emigracji. Do wysłuchania audycji zaprasza Małgorzata Frydrych.

W naszym programie audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy między innymi o tym jak uczymy naszego języka obcokrajowców. Razem z Małgorzatą Malinowską z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM UW oraz Almudeną Aldes de Ancą, tłumaczką hiszpańskiego, zapraszamy na tegoroczny wakacyjny kurs języka polskiego.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.