Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 16.07.2020

"Czyste kino akcji". Łukasz Adamski o filmie "Greyhound"

W kolejnej audycji z cyklu "Nakręceni - magazyn premier filmowych" Piotr Gociek i Łukasz Adamski przedstawiali recenzje filmów "Greyhound" i "Niewidzialny człowiek" oraz serialu "Quiz".
Posłuchaj
  • Piotr Gociek i Łukasz Adamski omawiają filmy "Greyhound" i "Niewidzialny człowiek" oraz serial "Quiz" (Nakręceni - magazyn premier filmowych/PR24)
Czytaj także

Reżyserem filmu "Greyhound" jest Aaron Schneider, który do tej pory miał większe doświadczenie jako operator niż reżyser. W roli głównej wystąpił Tom Hanks, który jest również odpowiedzialny za scenariusz filmu.

Posłuchaj
23:10 _PR24_AAC 2020_07_16-22-06-26.mp3 Piotr Gociek i Łukasz Adamski omawiają filmy "Greyhound" i "Niewidzialny człowiek" oraz serial "Quiz" (Nakręceni - magazyn premier filmowych/PR24)

- Akcja dzieje się na początku 1942 r. podczas bitwy o Atlantyk. Główny bohater to kapitan niszczyciela, który dowodzi osłoną konwoju do Europy. Oglądałem dużo marynistycznych filmów, ale pierwszy raz poczułem się, jakbym był pośrodku tego niszczyciela. Ten film wrzuca nas mocno emocjonalnie w środek piekła na Atlantyku - ocenił Piotr Gociek.

seriale oglądanie 1200.jpg
Na małym i dużym ekranie. Co słychać w świecie filmu?

- Ten film wrzuca nas w sam środek akcji. To czyste kino akcji. Nie ma tam patosu czy nakreślonych bohaterów. Tam jest po prostu walka. Kolejna postać grana przez Toma Hanksa jest głęboko wierzącym chrześcijaninem. To ważne przy zlaicyzowanej kulturze. Najważniejsze jest jednak to, by pokazać całą grozę morskich bitew - dodał Łukasz Adamski.

"Quiz"

To 3-odcinkowy miniserial, który opowiada o skandalu, który wybuchł w teleturnieju "Who Wants to Be a Millionaire". W roli głównej wystąpił Matthew Macfayden. - Jego rola to rola trochę pechowca, trochę marzyciela, by zdobyć pieniądze. To opowieść dużo szersza niż o triku, jakiego dokonano. Podobała mi się "brytyjskość" tego serialu i świat mediów. To, co dzieje się za kulisami programu, jest bardzo fascynujące - stwierdził Piotr Gociek.

Czytaj także:

Zdaniem Łukasza Adamskiego "to, co się zdarzyło w tym programie, to sposób na obejście systemu. Bohater wygrał główną nagrodę na dzień przed zamachami na WTC. Dzięki temu ta afera nie była tak głośna, jak być powinna. Serial pokazuje, jak funkcjonują media, ale mnie rozłożyło na łopatki co innego, a mianowicie charakteryzacja Michaela Sheena".

"Niewidzialny człowiek"

Babylon Berlin.jpg
"Aria czy barbaria". Seriale jako narzędzie kształtowania polityki historycznej

Film Leigh Whannella to horror, który bardzo podzielił krytyków. To współczesna wariacja na motywach powieści H.G. Wellesa. 

- Cieszę się, że ten film nie trafił do studia Universal. To film o kobiecie, która ucieka od genialnego wynalazcy, który stosuje przemoc domową. Czuje ona, że może być prześladowana również przez własne fobie. Rozpoczyna się thriller psychologiczny, jednocześnie są tam elementy science fiction. Bardzo dobrze mi się to oglądało, choć nie jest to film wybitny - mówił Łukasz Adamski.

Piotr Gociek przyznał, że w filmie "jest dużo ładnego napięcia i dobrą robotę wykonała Elizabeth Moss. To film o syndromie ofiary, a kluczem do napięcia jest to, że nie wiemy do końca, co jest prawdziwym zagrożeniem, a co skutkiem prześladowań". 

Więcej w nagraniu.

* * * 

Audycja: "Nakręceni - magazyn premier filmowych"

Prowadzący: Piotr GociekŁukasz Adamski

Data emisji: 16.07.2020

Godzina emisji: 22.06

PR24/pkr