Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 07.10.2020

Ekspert: niestety zaczyna wykształcać się postawa "nie noszę maseczki, jestem bohaterem"

- Reakcje na pandemię są mocno spolaryzowane. Rośnie liczba ludzi obawiających się zagrożenia, ale jest również duża grupa osób, które nie dostrzegają niebezpieczeństwa lub uważają, że nie są w grupie ryzyka - powiedziała Maria Libura z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Padł kolejny dobowy rekord w liczbie zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3003 nowych przypadkach. Rekordowa była również liczba zgonów. Z powodu wirusa zmarło 75 osób.

maseczka shutterstock_1715745196 1200.jpg
"Nie będzie taryfy ulgowej". Rzecznik KGP o karach za brak maseczki

"Mamy potężne zjawisko sceptycyzmu"

Pomimo coraz trudniejszej sytuacji epidemicznej nie wszyscy poważnie traktują zagrożenie, a co za tym idzie zalecenie noszenia maseczek ochronnych. Zwróciła na to uwagę również Maria Libura.

Posłuchaj
22:09 PR24_MPLS 2020_10_07-19-06-38.mp3 Maria Libura o odbiorze społecznym pandemii koronawirusa ("Stan rzeczy")

- Mamy potężne zjawisko sceptycyzmu wobec pandemii. Reakcje są mocno spolaryzowane. Rośnie liczba ludzi obawiających się zagrożenia, ale jest również duża grupa osób, które nie dostrzegają niebezpieczeństwa lub uważają, że nie są w grupie ryzyka - stwierdziła.

Libura: potrzebna jest edukacja społeczna

laboratorium covid 1200.jpg
Siedem krajów ma dziś otrzymać lek dla pacjentów z COVID-19. Polska znalazła się na liście

Rozmówczyni Piotra Nisztora zauważyła, że w ostatnim czasie wśród niektórych Polaków zaczyna wykształcać się postawa "nie noszę maseczki, jestem bohaterem".

- Potrzebna jest edukacja społeczna, np. w formie kampanii społecznej, która wytłumaczy, że maseczki stają się po prostu elementem naszej garderoby oraz jak właściwie korzystać np. z maseczek jednorazowych - dodała.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:

Problem społeczny

Pandemia koronawirusa uderza coraz mocniej w grupy narażone na wykluczenie. Podkreśliła to Maria Libura. – Chodzi o osoby biedniejsze, te które mają daleko do lekarza czy nie potrafią korzystać z teleporad. Staje się to pewnym problemem społecznym – stwierdziła w audycji "Stan rzeczy".

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Gość: Maria Libura, Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego 
Data emisji: 07.09.2020
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/db