Paweł Słójkowski 21.12.2013

Justyna Kowalczyk nie miała konkurencji w Asiago

Justyna Kowalczyk wygrała sprint techniką klasyczną w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich we włoskim Asiago. Polka awansowała na drugą lokatę w klasyfikacji generalnej cyklu i goni Norweżkę Marit Bjoergen.
  • Serwismen Justyny Kowalczyk Rafał Węgrzyn po zwycięstwie Polki w Asiago cz. 1 (IAR)

W finale wyraźnie wyprzedziła Finkę Anne Kylloenen i Norweżkę Maiken Caspersen Fallę.
W Asiago Kowalczyk zdobyła swój pierwszy w karierze punkt w zawodach Pucharu Świata. 19 stycznia 2001 roku zajęła 30. miejsce w sprincie techniką klasyczną. W sobotę miała ułatwione zadanie, gdyż nie startowały jej najgroźniejsze rywalki w PŚ: Norweżki Marit Bjoergen i Therese Johaug oraz Szwedka Charlotte Kalla.
Włoska miejscowość do pucharowego kalendarza wróciła po prawie sześciu latach przerwy. 4 stycznia 2008 roku odbył się tam jeden z etapów Tour de Ski - sprint techniką dowolną. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego zajęła w nim trzecie miejsce.
Z 13 poprzednich sprintów rozgrywanych "klasykiem" Kowalczyk i Bjoergen wygrały 12. Wobec absencji Norweżki narciarka z Kasiny Wielkiej stała się główną faworytką i ze swej roli w pełni się wywiązała.
W eliminacjach miała drugi rezultat, za Słowenką Katją Visnar. Natomiast swoje serie ćwierćfinałowe i półfinałowe wygrała z wyraźną przewagą. Nie inaczej było w finale. Kylloenen była wolniejsza o 1,35 s, a Falla o 2,31.
To 29. zwycięstwo Kowalczyk w zawodach Pucharu Świata, a drugie w tym sezonie. Na pucharowym podium stanęła po raz 62.
"Choć warunki były ciężkie, biegało mi się bardzo dobrze. W niedzielnym sprincie drużynowym nie wystartuję i zaczynam już święta. Do rywalizacji wrócę na Tour de Ski" - powiedziała zwyciężczyni przed kamerami telewizyjnymi.
Pozostałe reprezentantki Polski odpadły w kwalifikacjach. Sylwia Jaśkowiec była 50., a Agnieszka Szymańczak 52.
W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk awansowała na drugie miejsce, zgromadziła 444 punkty. Prowadzi Bjoergen - 569 pkt.

Tak relacjonowaliśmy biegi sprinterskie w Asiago:

12:04 - Justyna Kowalczyk była najlepsza, zaatakowała wtedy kiedy było trzeba i nie dała szans rywalkom

11:45 - Justyna Kowalczyk wygrała swój bieg półfinałowy i awansuje do finału, kolejne na mecie są Herrman i GJEITNES

11:39 - Falla, Kylloenen, Johansson, VAN DER GRAAFF - kolejność pierwszego półfinału

11:35 - ruszył pierwszy bieg półfinałowy pań, Justyna Kowalczyk szykuje się do startu

11.00 - Herrman i Oestberg to półfinalistki, które awansowały z ostatniego ćwierćfinału

10:55 - Justyna Kowalczyk wygrywa swój bieg ćwierćfinałowy, druga jest Saarinen

10:51 - na starcie Justyna Kowalczyk

10:50 - GJEITNES i VAN DER GRAAFF na pierwszym i drugim miejscu w trzecim ćwierćfinale

10:44 - Johansson i Kylloenen awansują do półfinału z drugiego ćwierćfinału

10:39 - w pierwszym ćwierćfinale najlepsza była Falla, druga Visnar

10:25 - za chwilę biegi ćwierćfinałowe

10:20 - dla przypomnienia - klasyfikacji generalnej PŚ Polka jest czwarta, zgromadziła 344 punkty. Prowadzi Bjoergen - 569 pkt. Druga jest Szwedka Charlotte Kalla (401), a trzecia Norweżka Therese Johaug (350). Tych trzech zawodniczek na starcie jednak nie ma. Zamiast rywalizacji wybrały treningi.

09:15 - odpadły natomiast pozostałe reprezentantki Polski. Sylwia Jaśkowiec była 50. - 14,4 straty, a 52. Agnieszka Szymańczak - 14,86.

08:58 - wyniki eliminacji poniżej, Justyna Kowalczyk zajęła 2. miejsce

/

8.45 - eliminacje już trwają

8.30 - Brejowaty śnieg, łatwa trasa. Od tego Pana duuużo będzie zależało Bo trzeba dobrze posmarować narty - napisała Justyna na facebooku i dołączyła zdjęcie.