Aneta Hołówek 11.01.2014

PŚ w Bad Mitterndorf: Stoch dalej liderem PŚ, Kasai dał młodszym lekcję skakania

Kamil Stoch zajął 6. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie Kulm w Bad Mitterndorf w Austrii i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Wygrał Japończyk Noriaki Kasai.
Zwycięzcy konkursu Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Bad MitterndorfZwycięzcy konkursu Pucharu Świata na mamuciej skoczni w Bad MitterndorfPAP/EPA/ERWIN SCHERIAU

Wyniki serii próbnej:

/

13:11 - skoki próbne wykonali: Piotr Żyła - wylądował na 171 metrze, Jan Ziobro doleciał do 158 metra, Maciej Kot - 171,5

13:06 - na skoczni zobaczyliśmy pierwszego z reprezentantów Polski Klemensa Murańkę . Polak skoczył 172 metry

/

12:50 - trwa seria próbna

12:24 - organizatorzy poinformowali, że seria próbna rozpocznie się o godzinie 12.45

11:50 - o 12.30 ma się rozpocząć seria próbna

11:45 - skoczkowie przed sobotnimi lotami nie są w najlepszych humorach. Myślą o fatalnym upadku Morgensterna: "Chyba wszyscy z nas na chwilę stracili ochotę do skakania i rozmyślali o tym co robią. Dawno na skoczni nie było tak przygnębiającej atmosfery - napisał na swoim profilu na Facebooku Maciej Kot.

Awansu do konkursu nie wywalczył tylko Dawid Kubacki, który po skoku na odległość 161 m był 37. W zawodach PŚ w lotach awans do konkursu głównego uzyskuje bowiem tylko 30 zawodników z eliminacji.

W poprzednim sezonie zawody na Kulm nie znalazły się w kalendarzu.
Dwa lata temu, gdy skoczkowie po raz ostatni rywalizowali w Bad Mitterndorf, nie obyło się bez problemów. Zaplanowany na sobotę 14 stycznia 2012 roku konkurs został odwołany z powodu zbyt silnego wiatru i padającego śniegu. Dzień wcześniej z tych samych powodów nie odbyły się treningi i kwalifikacje.
Na szczęście aura uległa poprawie i udało się rozegrać dwa konkursy.
W pierwszym, jednoseryjnym, Kamil Stoch po lądowaniu na 193 m zajął szóste miejsce. Zwyciężył Słoweniec Robert Kranjec - 206 m.
W drugim konkursie Stoch był trzeci po lądowaniu na 191,5 i 181,5 m. Polak wtedy po raz szósty w karierze stanął na podium zawodów tego cyklu. Zwyciężył Norweg Anders Bardal - 197,5 i 183,5 m.
Najwyższą notę uzyskał w tym konkursie Austriak Gregor Schlierenzauer, ale został zdyskwalifikowany za niezgodny z regulaminem kombinezon, w którym oddał drugi skok.
Aktualnie liderem Pucharu Świata jest Kamil Stoch. Mistrz globu z Val di Fiemme (2013) o 24 pkt wyprzedza czterokrotnego złotego medalistę olimpijskiego Ammanna i o 112 pkt Schlierenzauera, triumfatora dwóch poprzednich edycji PŚ.
W sobotnim konkursie nie wystąpi kilku czołowych zawodników świata. Nie startuje zwycięzca 62. Turnieju Czterech Skoczni Thomas Diethart i jego rodak Thomas Morgenstern, który w piątek podczas drugiego treningu miał bardzo groźny upadek i jest w szpitalu. Na rozbiegu nie pojawi się także chory Fin Janne Ahonen.

Jednym z kandydatów do zwycięstwa, obok skoczków z czołówki klasyfikacji pucharowej, na pewno będzie zwycięzca kwalifikacji, mistrz świata w lotach narciarskich z 2012 roku w Vikersund Słoweniec Robert Kranjec, który, jak sam twierdzi, jest specjalistą od latania, gdyż pierwsze sportowe kroki stawiał na mamucie w Planicy.