Aneta Hołówek 11.01.2014

PŚ w biegach: wygrana Randall, zaskakująca porażka Justyny Kowalczyk w kwalifikacjach

Amerykanka Kikkan Randall wygrała sprint techniką dowolną w rozgrywanych w Nowym Mieście zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Justyna Kowalczyk nie dała rady zakwalifikować się do finałów biegu.
Justyna KowalczykJustyna Kowalczykprintscreen (facebook)

Amerykanka Kikkan Randall wygrała sprint techniką dowolną w rozgrywanych w Nowym Mieście zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Drugie miejsce zajęła Szwajcarka Laurien Van Der Graaff, a trzecie Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg.
Justyna Kowalczyk odpadła w kwalifikacjach i została sklasyfikowana na 34. miejscu. 52. lokatę zajęła Agnieszka Szymańczak.
Na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata są Norweżki - Therese Johaug, Astrid Jacobsen i Marit Bjoergen. Justyna Kowalczyk plasuje się na miejscu 8.
W klasyfikacji sprintu prowadzi Niemka Denise Herrmann, druga jest Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg, a trzecie miejsce zajmuje Amerykanka Kikkan Randall. Kowalczyk jest 7.

Sobotni start w Czechach był pierwszym oficjalnym Kowalczyk od trzech tygodni. Przed świętami wygrała we włoskim Asiago sprint, ale jej ulubioną techniką klasyczną. Później na znak protestu wycofała się z prestiżowego cyklu Tour de Ski, którego program naszpikowany był biegami stylem "łyżwowym".

Polska zawodniczka przeniosła się do Passo Lavaze, gdzie trenowała, a na koniec zgrupowania wzięła udział w zawodach amatorów - podbiegu na Alpe Cermis; w rywalizacji z mężczyznami uplasowała się na czwartej lokacie.
Kowalczyk potrzebuje startów przed igrzyskami, dlatego wraz z trenerem Aleksandrem Wierietielnym zdecydowała o występie w Nowym Meście, mimo że chodzi o sprinty techniką dowolną. W niedzielę będzie startować w zawodach drużynowych razem z Agnieszką Szymańczak.
Indywidualne kwalifikacje na Morawach wygrała Visnar 2.44,51, która wyprzedziła o 0,70 Szwedkę Idę Ingemarsdotter i o 0,83 Szwajcarkę Lauren Van Der Graaff. Nie powiodło się Szymańczak - 52. miejsce; dziesięć sekund za Słowenką.

14:50 - biegi ćwierćfinałowe o godzinie 16.00

14.30 - Justyna Kowalczyk zajęła 34. miejsce, a Agnieszka Szymańczak 52. Polek nie zobaczymy w 1/4 finału. W kwalifikacjach najlepsza okazała się Słowenka Katja Visnar.

14:20 - niestety Agnieszka Szymańczak również słabo

14:14 - Justyna Kowalczyk nie pobiegnie w ćwierćfinale, jest w tej chwili 31.

14:08 - Justyna Kowalczyk ma na razie 22. czas kwalifikacji, czekamy aż wszystkie zawodniczki zameldują się na mecie

14:03 - Justyna Kowalczyk jest już na trasie

14:00 - w Novym Mescie ruszają kwalifikacje

Justyna Kowalczyk często unika zmagań sprinterskich, ale po rezygnacji z uczestnictwa w Tour de Ski brakuje jej bezpośredniej rywalizacji. Pierwotnie w ten weekend miała startować w amatorskim maratonie w Czechach, jednak z powodu braku śniegu bieg został odwołany. Później okazało się, że maratończycy jednak będą się ścigać, ale w Szwajcarii. Na zmianę decyzji było już jednak zbyt późno.
Najgroźniejsze rywalki Kowalczyk, Norweżki, z Johaug i Marit Bjoergen na czele, postanowiły spokojnie trenować w kraju. Na pucharowe trasy wrócą dopiero w Dobbiaco 1 lutego.
Z biało-czerwonych oprócz Kowalczyk wystartuje także Agnieszka Szymańczak. Polki w niedzielę utworzą drużynę.

Sprinty drużynowe nie mają długiej historii. W PŚ zadebiutowały w sezonie 2000/01, a na igrzyskach odbywały się jedynie w Turynie (2006) i Vancouver (2010). Zawody rozgrywane są w parach. Uczestnicy na zmianę, każdy po trzy razy, pokonują wyznaczoną trasę.
Narciarka z Kasiny Wielkiej o starcie w tej konkurencji podczas igrzysk w Soczi zadecyduje dopiero w Rosji. Jak podkreśla, fakt, że postanowiła rywalizować w Novym Mescie niczego nie przesądza.

Na szczęście Justyna Kowalczyk powoli zapomina o bólu piszczeli, z którym zmaga się od początku sezonu. Ból jest (był) szczególnie uciążliwy podczas startów techniką dowolną. Jednak jak potwierdza narciarka specjalne zabiegi i "szpilki" lekarza "magika" pomogły: "Ajć! To działa! Od kilkunastu dni mamy w zespole nowego magika od piszczeli. I wygląda na to, że jego ręce (i igły!) naprawdę pomagają. Oby tak dalej! - napisała Kowalczyk na swoim profilu na facebooku.

/

Wśród panów niezłą formę w poprzednich sprintach będzie miał okazje potwierdzić Maciej Staręga. Do rywalizacji przystąpią również Maciej Kreczmer i Paweł Klisz.

Początek eliminacji o godz. 14. Ćwierćfinały rozpoczną się dwie godziny później.

W klasyfikacji generalnej PŚ Kowalczyk jest ósma, zgromadziła 444 punkty. Prowadzi triumfatorka Tour de Ski Norweżka Therese Johaug 1002, przed rodaczkami Astrid Uhrenholdt Jacobsen 841 i Marit Bjoergen 676.