Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Aneta Hołówek 02.02.2011

Stosuj dekalog narciarski (wideo)

Kodeks jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata, zapoznaj się z nim zanim wyruszysz na trasy.

Coraz częściej media donoszą o śmiertelnych wypadkach na stokach. Lepszy niż kiedyś sprzęt i wyśmienicie przygotowane trasy pozwalają na rozwijanie niezwykłych prędkości.

Większość narciarzy wierzy, że ich wyjatkowe umiejetności narciarskie pozwolą zawsze wyjść z każdej, nawet tej niebezpiecznej sytuacji.

Jak się jednak okazuje, wielu wypadków można by uniknąć, gdyby nie zbytnia brawura i nieznajomość reguł panujących na każdym stoku.

Warto się zatem z tymi regułami zapoznać.

1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.

2. Panowanie nad szybkością
Narciarz może zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.

3. Wybór kierunku jazdy
Znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.

4. Wyprzedzanie
Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.

5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy
Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.

6. Zatrzymanie się
Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.

7. Podchodzenie
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy którzy pieszo schodzą w dół.

Film przygotowany przez stowarzyszenie instruktorów SITN i Polski Związek Narciarstwa przybliży powyższe ryguły.

ah

tagi: POLSKA