Logo Polskiego Radia
Trójka
Gabriela Skonieczna 15.04.2013

Korea Północna nie wyrzeknie się swojego jedynego atutu

- Jeśli tak priorytetowo traktują broń nuklearną, trudno oczekiwać, że z niej zrezygnują. Wielu marzyło, by Korea Północna się wykrwawiła, ale się nie wykrwawia z prostej przyczyny - ma Chiny. I tu jest wielka rola Chin nie tyle, by stłamsić reżim, tylko, żeby był on bardziej kontrolowany - mówi Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska Azja.
Mieszkańcy Seulu protestują w 101. rocznicę urodzin Kim Ir Sena przeciwko polityce Korei PółnocnejMieszkańcy Seulu protestują w 101. rocznicę urodzin Kim Ir Sena przeciwko polityce Korei PółnocnejPAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Posłuchaj
  • Urodziny Kim Ir Sena - świat wstrzymał oddech (Trzy strony świata/Trójka)
Czytaj także

Nikt do końca nie wiedział, co może się wydarzyć w 101. rocznicę urodzin Wiecznego Prezydenta. Wielu wskazywało go jako dzień, w którym nastąpi rozwiązanie koreańskiego konfliktu z ostatnich tygodni.

- Uroczystości w Pjongjangu rozpoczęły się od wizyty Kim Dzong Una w mauzoleum Kumsusan, gdzie złożone są trumny z zabalsamowanymi zwłokami jego dziadka i ojca. W "dniu słońca" - jak komunistyczna propaganda określa dzień urodzin Kim Ir Sena - w całym kraju organizowane są uroczystości ku czci założyciela Korei Północnej. Podczas wizyty w Kumsusan, do której doszło dokładnie o północy, Kim Dzong Unowi towarzyszyli generałowie oraz uznawany za numer dwa w Korei Północnej wuj przywódcy Jang Song-thaek - relacjonuje z Seulu specjalny wysłannik Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.

Czytaj więcej na temat Korei Północnej w raporcie specjalnym >>>

Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska Azja, zwraca uwagę, że teraz należy popatrzeć nie tylko na zachowanie Korei Północnej, ale i na to jak reagują sąsiedzi. - I tutaj wizyta Johna Kerry'ego w Japonii, Korei Południowej i w Chinach jest wymownym gestem, że jednak wszystkie strony są zainteresowane nie spychaniem Korei Północnej i przypieraniem jej do mury, tylko rozpoczęciem jakichś rozmów - wyjaśnia rozmówca Ernesta Zozunia.

Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".

Zdaniem eksperta o ile w grudniu, przed pierwszą próbą rakietową, nie wiedzieliśmy jaki jest Kim Dzong Un, nie znaliśmy jego możliwości, ograniczeń, hamulców, teraz wiemy jaki system firmuje. - Ta eskalacja była zbyt szybka, ale tutaj sprawdziła się taktyka Stanów Zjednoczonych, które odpowiedziały natychmiastowo - zaznacza Oskar Pietrewicz.

Jaki jest największy problem z Koreą Północną i na ile wydarzenia w tamtym obszarze są "grą pozorów" i próbą podbijania stawki? Posłuchaj całej rozmowy!

Audycję przygotował i prowadził Ernest Zozuń.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45.