Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 04.02.2022

"Bezpieczna Jedynka". Wichury zagrożeniem dla zdrowia i życia

Minione dni po raz kolejny udowodniły, że żywioły wciąż są nieokiełznane i mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Styczniowe wichury doprowadziły do śmierci jednej osoby, więcej było rannych, wiatr łamał drzewa i zrywał sieć energetyczną. Strażacy mieli pełne ręce roboty. W ostatnich latach z tego typu zjawiskami mamy do czynienie coraz częściej.
Posłuchaj
  • Jak zabezpieczyć się przed wichurami (Bezpieczna Jedynka)
Czytaj także
  • Mechanizm tworzenia się wichur
  • Łamiące się drzewa dużym zagrożeniem
  • Do nadejścia wichury warto się przygotować
W lecie wichury powstają inaczej niż zimą, ale efekt jest taki sam
Prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczy, że w Polsce mamy do czynienia z dwoma typami zjawisk w efekcie prowadzących do takich samych skutków, czyli silnego wiatru. Jedne związane są z głębokimi niżami, jakie tworzą się zazwyczaj zimą, kiedy na północy jest chłodno, a w okolicach równika ciepło. - I to jest jeden z mechanizmów transportu ciepła w atmosferze - mówi. Drugi rodzaj wichur, letni, związany jest z chmurami burzowymi.
Profesor zastrzega, że prędkość wiatru w Polsce rzadko przekracza 100 km/h i jest stosunkowo niska w porównaniu z innymi miejscami na świecie. - Nawet jeśli w porywach przekraczała 120-130 km na godzinę to jest to drobiazg w stosunku do tego, co może się dziać w prawdziwym tornadzie czy cyklonie tropikalnym - podkreśla. Zwraca uwagę, że silny i porywisty wiatr utrudnia życie zarówno pieszym, jak i kierowcom. Ci drudzy muszą szczególnie uważać, żeby nie doprowadzić do wypadku.
Strażacy zawsze pomagają

Brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, przyznaje, że podczas wichur najczęstszymi przyczynami wypadków są powalone drzewa lub konary. - Zdarza się, że drzewo spadnie przed samochodem, który nie zdąży wyhamować, co powoduje ofiary w ludziach - mówi. Podczas ostatnich wichur w powiecie wejherowskim wielkie drzewo spadło na samochód, co spowodował śmierć kierowcy i rany u pasażerki. Z kolei na S8 wiatr przewrócił ciężarówkę, która przewróciła się na przejeżdżający obok samochód osobowy. Strażak zaleca, aby w przypadku zatarasowania drogi przez powalone drzewo włączyć światła awaryjne, aby ostrzec innych kierowców, i zatelefonować pod numer 112 lub 998. Radzi też, aby śledzić komunikaty meteorologiczne i rozważyć zmianę planów wyjazdowych, by przeczekać najgorsze w bezpiecznym miejscu.

Kierowcy powinni stale się szkolić

Ryszard Górski, instruktor doskonalenia techniki jazdy, przypomina, że w dynamicznie zmieniających się sytuacjach na drodze ważne jest zachowanie bezpiecznej prędkości i szybka reakcja. Samochód jadący z prędkością 80 km/h w ciągu sekundy przejeżdża 22 metry, więc jeśli kierowca zagapi się na tę sekundę, może wylądować w rowie, albo na barierze energochłonnej, jeśli jedzie po autostradzie. Trzeba się też szkolić. - Umiem hamować z ABS-em, ale kiedy ABS nie zadziała, czy wiem, jak się zachować? - pyta retorycznie.
Przygotowania przed nadejściem wichury

Agnieszka Kordalewska, prezes Fundacji Gotowi.org, wskazuje, że niezależnie od tego, czy ktoś mieszka w mieście czy na wsi, po odebraniu komunikatu o nadciągającej wichurze powinien się do niej przygotować. Przede wszystkim z balkonu lub obejścia usunąć wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. - Jeśli nie możesz ich usunąć, to dobrze je zabezpiecz - radzi. Należy zamknąć okna i drzwi, a jeśli okna są stare i wypaczone warto je dodatkowo wzmocnić. Dobrze jest przygotować zastępcze oświetlenie - latarki z bateriami, lampę naftową czy świece. Często w małych miastach lub na terenach wiejskich powalone drzewa pozbawiają mieszkańców prądu i to na długo. Trzeba zatroszczyć się o zwierzęta przebywające na zewnątrz, nie parkować samochodów pod drzewami, przy reklamach, a nawet w pobliżu słupów energetycznych. Jeśli ktoś jest na zewnątrz, powinien przeczekać najgorsze porywy w bezpiecznym miejscy, ale nie chronić się pod drzewami. Nie korzystać z windy, bo w przypadku braku prądu można w niej utknąć, a jeśli chodniki są oblodzone, warto na oczyszczoną podeszwę nalepić plaster bez opatrunku. Będzie się lepiej chodziło.


Posłuchaj
18:37 Jedynka-4-02-2022-bezpieczna-jedynka.mp3 Jak zabezpieczyć się przed wichurami (Bezpieczna Jedynka)

 

Czytaj także:

"Bezpieczna Jedynka" zaprasza w każdy piątek od godz. 17.10

***

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Rozmawiali: Patryk Kuniszewicz i Klaudia Porębska

Goście: prof. Szymon Malinowski (fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego), brygadier Karol Kierzkowski (rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), Ryszard Górski (instruktor doskonalenia techniki jazdy), Agnieszka Kordalewska (prezes Fundacji Gotowi.org)

Data emisji: 4.02.2022

Godzina emisji: 17.10

ag