Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 25.03.2020

Koronawirus w Polsce. Czy aplikacja "Kwarantanna domowa" jest obowiązkowa?

Od ubiegłego tygodnia funkcjonuje darmowa aplikacja "Kwarantanna domowa", przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji. Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywa osoba objęta kwarantanną, podstawową ocenę stanu jej zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia.
Posłuchaj
  • Aplikacja "Kwarantanna domowa". Co warto wiedzieć? (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Aplikacja umożliwia służbom łatwiejszą kontrolę osób przebywających na kwarantannie - zamiast odwiedzin funkcjonariusza wystarczy wysłać za jej pośrednictwem aktualne zdjęcie.


Czytaj więcej
kwarantanna.ok.jpg
Jak sobie radzić w czasie kwarantanny?

Zdaniem eksperta nowych technologii Dawida Kosińskiego, ciekawą funkcją aplikacji jest połączenie zdjęcia z geolokalizacją. - Dzięki temu służby będą miały pewność, że tzw. selfie nie zostało zrobione poza domem - zaznacza w Programie 1 Polskiego Radia i dodaje, że taki program niestety nie może zastąpić służb, ale może usprawnić ich pracę. 

Czytaj więcej
gut wlodzimierz prof_61751200.jpg
Prof. Włodzimierz Gut: do końca epidemii jest jeszcze daleko

Przez aplikację jest dostępna specjalna infolinia dla osób objętych kwarantanną, jest też poradnik z niezbędnymi informacjami. Za pośrednictwem aplikacji można też w uzasadnionych przypadkach zgłosić się do pracownika socjalnego z prośbą o pomoc w dostarczeniu żywności czy leków.

- Dzięki tej aplikacji możliwa będzie lepsza realizacja celu dotyczącego bezpieczeństwa. Chcemy także, by osoby, które są objęte kwarantanną miały w razie potrzeby lepszy kontakt ze służbami - mówi w radiowej Jedynce minister cyfryzacji Marek Zagórski.


Czytaj też
Koronawirus Rzeszów 1200 PAP.jpg
Nowe dane policji ws. naruszeń przymusowej kwarantanny

Aplikacja nie jest obowiązkowa. Osoby, które nie używają nowych technologii, będą kontrolowane przez służby.

- Osoby, które nie uruchomiły aplikacji, muszą liczyć się z tym, że codziennie - przynajmniej raz dziennie, czasami częściej - umundurowany policjant pojawi się w pobliżu ich miejsca zamieszkania, skontaktuje się telefonicznie lub poprzez domofon i poprosi aby dana osoba udowodniła, że przebywa w wyznaczonym miejscu, np. podchodząc do okna - mówi inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Aplikacja "Kwarantanna Domowa" jest dostępna bezpłatnie w sklepach Google Play oraz App Store.

Za naruszenie kwarantanny grozi kara w wysokości 30 tysięcy złotych. 

***

Audycja: "Sygnały dnia" 

Prowadzą: Karolina Rożej, Grzegorz Jankowski

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 25.03.2020

Godzina: 6.33

Jedynka/IAR/kh