Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 01.04.2011

Łatwiejsze zakupy przez Internet w całej Unii

Zmiany w przepisach dotyczących praw konsumentów.
Łatwiejsze zakupy przez Internet w całej UniiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Łatwiejsze zakupy przez Internet w całej Unii

Europejczycy łatwiej i bezpieczniej będą mogli robić zakupy przez Internet we wszystkich państwach Wspólnoty. Stanie się to możliwe, bo Parlament Europejski poparł propozycję zmian w przepisach dotyczących praw konsumentów. Agata Kasprolewicz:

Francuski sklep nie chce przyjąć zwrotu butów, które okazały się za duże. Koszulka przysłana z Włoch okazała się mieć inny kolor, ale nie opłaca się jej odesłać do reklamacji. Robienie zakupów za granicą lub przez Internet bywa frustrujące. Na szczęście niedługo ma się to zmienić. PE pracuje właśnie nad ujednoliceniem przepisów w całej UE. Chodzi o to, żeby konsumenci nabrali większego zaufania do sklepów internetowych i chętniej robili zakupy w krajach innych niż własny.

Małgorzata Handzlik – posłanka: - Konsumenci korzystając z zakupów w sieci, chcą mieć przede wszystkim gwarancję, że zamówione przez nich towary czy usługi zostaną do nich dostarczone i że będą odpowiadały deklarowanej jakości. Dlatego powinniśmy zagwarantować jasność i przejrzystość przepisów chroniących konsumenta.

Nowe przepisy mają wyeliminować ukryte opłaty. Klient będzie miał prawo poznać i zaakceptować cene końcową zanim złoży internetowe zamówienie. Na obowiązku informowania się nie kończy. Unia chce, żeby klienci mieli prawo do dłuższego zastanawiania się, czy zakupiony towar zatrzymać czy zwrócić. Obecnie, bez podania przyczyny, mamy na to 7 dni.

Małgorzata Handzlik: - PE chce wydłużyć ten okres, a zagwarantować to mają zapisy mówiące o 14-dniowym terminie przysługującym klientom na wycofanie się z umowy.

Adam Bielan – deputowany: - Nowe unijne przepisy są korzystne nie tylko dla klientów, także dla przedsiębiorców. Dyrektywa, poprzez ujednolicenie np. wymogów informacyjnych dla umów zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa, ma również na celu zachęcenie większej liczby przedsiębiorstw do wchodzenia na nowe rynki.

Brytyjski deputowany Malcolm Harbour podkreślił, że zmiana przepisów jest bardzo potrzebna.

Malcolm Harbour: - Bardzo potrzebujemy solidnym ram prawnych, które pozwolą nam dokonać pełnej harmonizacji i ujednolicenia przepisów unijnych dotyczących handlu przez Internet i zakupów trans-granicznych. Omawiana dyrektywa jest pierwszym krokiem na tej drodze.

Trudno chyba znaleźć regulacje bardziej zgodne z duchem czy ideą Wspólnoty niż te, mające usprawnić handel między państwami członkowskimi. Przeszło pół wieku temu Robert Schumann chciał poprawić warunki obrotu węgla i stali. Gdyby wtedy był Internet, jeden z ojców-założycieli Unii z pewnością pomyślałby i o nim.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- PE walczy z korupcją. Obowiązkowy rejestr lobbystów, jasne zasady dotyczące dodatkowych dochodów euro-posłów oraz powstanie Komisji Etyki – to część środków, jakie wczoraj zaproponował przewodniczący PE Jerzy Buzek.
- W PE powstał Sojusz na rzecz dzieci, który ma dbać o to, by sprawy dzieci nie były pomijane przy tworzeniu unijnego prawa. Na początek grupa chce zająć się stworzeniem przepisów, które określą co robić w przypadku uprowadzenia dziecka i jak chronić je przed przemocą w rodzinie.
- Pracownicy spoza Unii, a pracujący w Europie, powinni mieć takie same prawa pracownicze jak obywatele Wspólnoty – taką zmianę zawiera propozycja dyrektywy w sprawie jednolitego zezwolenia, którą wczoraj przyjął PE. Dokument uprości formalności, których muszą dopełnić pracownicy i pracodawcy, wprowadzi możliwość uzyskania jednego pozwolenia na pracę i pobyt.

Czy wiesz, że...

Mimo, że PE ma trzy siedziby, w: Strasburgu, Brukseli i Luksemburgu, zasiada w nim 736 posłów, to utrzymanie go nie jest drogie; przeciętnego obywatela Unii kosztuje rocznie 3,41 euro.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Ile czasu będzie miał konsument na zwrot towaru do sklepu internetowego w świetle zmian proponowanych przez PE?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Halina Ikwant z Lublina i Tomasz Kocel z Krakowa.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl