Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Natalia Godek 30.01.2022

Wichury nad Polską. Ponad 1600 wezwań straży, tysiące osób bez prądu

Do północy w sobotę straż pożarna otrzymała 1600 zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru - poinformował na Twitterze Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. W związku z wichurami, do godz. 21, prądu nie miało 8696 odbiorców - komunikował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. 

Najwięcej zgłoszeń w związku ze skutkami wichur odnotowano w woj.: zachodniopomorskim - 600, pomorskim - 400 oraz wielkopolskim - 200. W pozostałych województwach było od 20 do 60 zgłoszeń. 

Najsilniejsze porywy wiatru odnotowano w północnej Polsce. W Dziwnowie stacje IMGW odnotowały wiatr wiejący z prędkością 114,5 km/h. Nieco lepiej było w Darłowie, gdzie według wskazań z godziny 2 w nocy poryw maksymalny za ostatnią godzinę wyniósł 112,7 km/h. Mocno wieje również w głębi lądu - między 1 a 2 w nocy w Łodzi zanotowano 100,8 km/h.

Ponad 100 interwencji w rejonie Słupska

Na terenie Słupska i powiatu słupskiego strażacy interweniowali 107 razy w związku z usuwaniem skutków wichury. To głównie powalone drzewa, połamane gałęzie, ale także uszkodzone obiekty budowlane. Nikt nie został poszkodowany. 

Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w Grabnie koło Ustki, gdzie wichura zerwała z budowanego domu część poszycia dachu i uszkodziła około 120 metrów kwadratowych blachy. Strażakom udało się przytwierdzić uszkodzone elementy dachu i zabezpieczyć budynek. Funkcjonariusze straży pożarnej z regionu cały czas są w akcji.

Alert na obszarze całego kraju

W związku z silnym wiatrem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia. Alert obowiązuje w sobotę i niedzielę na obszarze całego kraju. RCB rozesłało SMS-y z ostrzeżeniem do odbiorców na terenie całej Polski. Informuje w nich, że prędkość wiatru osiągać w porywach do 130 kilometrów na godzinę. Zaleca się, aby zostać w domu i zabezpieczyć rzeczy, które porwane przez wichurę mogą stanowić zagrożenie. Poinformowano także, że mogą wystąpić przerwy w dostawach prądu.

Jak podał Marek Kubiak, o godzinie 21 bez prądu pozostawało 8696 odbiorców. Najwięcej gospodarstw bez energii elektrycznej było w województwie wielkopolskim - 2900, w małopolskim - około 2000 i w dolnośląskim - również około 2000. W skali kraju odnotowano 318 interwencji (najwięcej w woj. zachodniopomorskim - 98, pomorskim - 61. 

Ostrzeżenia przed wiatrem wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Za sprawą zbliżającego się do Polski niżu Nadia najsilniejsze podmuchy wystąpią na Wybrzeżu. Tam wprowadzono ostrzeżenia trzeciego - najwyższego - stopnia. Dla pozostałej części kraju Instytut wydał ostrzeżenia drugiego stopnia. Ostrzeżenia będą obowiązywały od godzin popołudniowych do niedzieli, do późnych godzin nocnych.

Wichury nad Polską

- W sobotę zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami - głównie na wschodzie kraju. Wiatr będzie porywisty, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 95 km/h, z kierunków południowo-zachodnich - powiedział synoptyk IMGW Michał Jaworski.

W nocy nadal wiać będzie wiatr umiarkowany, okresami silny i porywisty, osiągający do 95 km/h z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich. Na samym Wybrzeżu siła wiatru może osiągnąć do 130 km/h. Zachmurzenie będzie duże, z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i deszczu. Temperatura minimalna od minus jednego - dwóch stopni na południowym wschodzie do około jednego stopnia w centrum i czterech stopni Celsjusza na krańcach zachodnich. 

Sytuacja na drogach

Wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Pracuje na nich 347 pojazdów do zimowego utrzymania - przekazała w sobotę wieczorem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Kierowcom mogą utrudniać jazdę m.in. opady śniegu bądź śniegu z deszczem, przelotne opady deszczu oraz błoto pośniegowe.

GDDKiA w komunikacie przesłanym do PAP poinformowała, że błoto pośniegowe występuje w województwie podlaskim na dk 65 odc. Knyszyn - Grajewo oraz w woj. warmińsko-mazurskim na dk 65 odc. Prostki – Gołdap, dk 58 odc. Ruciane Nida – Kożuchy, dk 63 odc. Pisz – Jeże, dk 16 odc. Ełk – gr. z woj. podlaskim.

"Przelotne opady deszczu bądź mżawki występują na terenie całego kraju z wyłączeniem województwa świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego" - podała GDDKiA.

Z kolei opady śniegu bądź śniegu z deszczem występują na terenie województwa podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, mazowieckiego, dolnośląskiego.

GDDKiA zaapelowała też do kierowców o ostrożną jazdę, szczególnie w wymienionych wyżej rejonach.

Czytaj także:

ng, in./