Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Damian Zakrzewski 30.01.2022

"Kilkaset tysięcy osób pozostaje bez prądu". RCB o skutkach potężnych wichur nad Polską

Połamane drzewa, zerwane dachy, przygniecione samochody, zerwane linie energetyczne - trwa walka strażaków ze skutkami wichur, które od wczoraj szaleją po Polsce. Od północy do straż pożarna interweniowała ponad 16 tys. razy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że bez prądu pozostaje ponad 200 tysięcy odbiorców.

Sytuacja się poprawia - o 6.00, według danych RCB, bez prądu było ponad 680 tysięcy odbiorców.

"Na godz.21.30 bez prądu pozostaje 20 3330 odbiorców (najwięcej w województwie zachodniopomorskim 45029, pomorskim 34844, wielkopolskim 32700)" - przekazał w niedzielę wieczorem na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Śmierć mężczyzny

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, Karol Kierzkowski, poinformował że w skutek wichur jakie przechodzą nad Polską zmarł 27-latek.

W miejscowości Tłuczewo w pow. wejherowskim w woj. pomorskim na jadący samochód spadło drzewo. W środku były cztery osoby.

Mnóstwo interwencji

W niedzielę do godziny 21 strażacy w całym kraju odnotowali łącznie ponad 16 tysięcy zgłoszeń dotyczących silnego wiatru - przekazał w niedzielę wieczorem rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych.

Według informacji przekazanych przez rzecznika prasowego komendanta głównego PSP w niedzielę do godziny 21 strażacy w całym kraju odnotowali 16 044 zdarzenia związane z silnym wiatrem. - Najwięcej w woj. zachodniopomorskim (2326), pomorskim (2136), wielkopolskim (2077), mazowieckim (1461), śląskim (1284) i warmińsko-mazurskim (1169) - wyliczył.

Wskazał, że w wyniku tych zdarzeń jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych.

Sytuacja w woj. śląskim

W Bytomiu powalone przez wiatr drzewa uszkodziły liczne nagrobki na cmentarzu przy ul. Kraszewskiego. Złamane drzewo rozbiło także fragment muru innego cmentarza przy ul. Prusa. W innym miejscu w tym mieście przygnieciony pniem drzewa został samochód. Sporo zgłoszeń dotyczy mniejszych uszkodzeń aut, na które spadły gałęzie. W dzielnicy Miechowice ułamane drzewo spadło na plac zabaw.

W rybnickiej dzielnicy Boguszowice wiatr przewrócił blaszany kontener przy ul. Kadetów, uszkadzając dwa stojące na pobliskim parkingu samochody.

Na katowickim Osiedlu Tysiąclecia wichura zerwała kilkumetrowy fragment warstwy izolacyjnej z dachu jednego z 14-piętrowych wieżowców przy ul. Mieszka I. Strażacy pracują nad usunięciem zwisającej z dachu płachty papy i styropianu. W akcji uczestniczą m.in. strażacy z jednostki wyspecjalizowanej w ratownictwie wysokościowym; silny wiatr uniemożliwił użycie wysięgnika.

W Zawierciu zerwany został styropianowy fragment ocieplenia budynku mieszkalnego przy ul. Wojska Polskiego. Jak wynika z informacji śląskiej straży pożarnej, w niedzielę od rana do godziny 14.00 w woj. śląskim doszło w sumie do 76 zdarzeń związanych z uszkodzeniami dachów, z których 65 dotyczyło budynków mieszkalnych - jedno lub wielorodzinnych.

Jak podała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej mł. bryg. Aneta Gołębiowska, w niedzielę od rana do 14.00, w ciągu niespełna siedmiu godzin straż pożarna odnotowała 842 zdarzenia wynikające z warunków pogodowych.


Najczęściej strażacy interweniowali dotąd w powiatach: tarnogórskim (94 zgłoszenia), częstochowskim (79), gliwickim (71) i lublinieckim (41), a także w Bytomiu (61 interwencji), Katowicach (52) i Zabrzu (39). Głównie usuwano z dróg powalone drzewa (jak w Bieruniu, Imielinie czy Tychach) i złamane przez wichurę gałęzie.

Poważna sytuacja w Zachodniopomorskiem

Ponad trzy tysiące interwencji związanych z silnym wiatrem odnotowano w Zachodniopomorskiem. Najgorsza sytuacja jest w powiecie drawskim, gdzie nie ma prądu.

- Najgorsza sytuacja panuje w Drawsku ze względu na brak zasilania, próbujemy tam przerzucić te siły i środki z naszego województwa, które będą mogły wspierać zadania na terenie Drawska - powiedział w niedzielę zastępca Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Szczecinie st. bryg. Marek Popławski.

W usuwanie skutków silnego wiatru zaangażowanych jest blisko 800 funkcjonariuszy, w regionie zadysponowanych jest 200 zastępów straży pożarnej - przekazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

- W najtrudniejszej sytuacji był szpitalu w Drawsku - z uwagi na brak prądu - ale agregaty prądotwórcze ze straży i Urzędu Wojewódzkiego zostały dostarczone, więc szpital działa. Nie są tylko obsługiwani pacjenci kardiologiczni, z uwagi na to, że moc prądu jest zbyt niska, żeby obsługiwać tomograf. Dlatego dyspozytorzy przekierowują takie przypadki do innych szpitali - powiedział Bogucki.

Czytaj także: 

Do Drawska Pomorskiego skierowano też dodatkowe patrole policji, żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz grupę czterdziestu funkcjonariuszy ze szkoły aspirantów Państwowej Straży Pożarnej z Poznania.

- Będą dodatkowe patrole w Drawsku, które nawet ze Szczecina, z oddziału prewencji zostały przekierowane. Przekierujemy tam również sprzęt specjalistyczny w postaci reflektorów, doświetlaczy - tak, aby w razie potrzeby uzupełniać te braki, które będą występowały - powiedział zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Ryszard Gan.

Wszystkie drogi w regionie są przejezdne. W całym województwie strażacy interweniowali ponad trzy tysiące razy. Nikt nie został poszkodowany. Wiatr ma słabnąć od godziny 19.30.

>>> PO WIĘCEJ INFORMACJI O SYTUACJI POGODOWEJ W POLSCE ZAPRASZAMY NA PORTAL POLSKIEGO RADIA KIEROWCÓW <<<

Świętokrzyskie i pomorskie

Z kolei 157 razy interweniowali do tej pory w niedzielę świętokrzyscy strażacy, usuwając szkody wyrządzone przez silny wiatr. Większość interwencji dotyczyła usuwania połamanych przez wiatr konarów drzew i gałęzi.

- Do tej pory interweniowaliśmy w 157 przypadkach. 45 interwencji dotyczyło uszkodzonych dachów. Reszta, czyli ponad 110 interwencji, dotyczyło usuwania połamanych przez wiatr konarów drzew i gałęzi - powiedział dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Kielcach.

Strażacy najczęściej interweniowali w powiecie kieleckim - 44 razy, w koneckim i jędrzejowskim było po 20 interwencji, a w powiecie włoszczowskim 19.

Ostrzeżenie o silnym wietrze obowiązuje w całym regionie świętokrzyskim do godz. 23 w niedzielę. Synoptycy IMGW prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Lokalnie możliwe burze.

2076 zdarzeń odnotowali strażacy do godz. 15.30 w niedzielę w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa.

Jak podał bryg. Płusa, najwięcej interwencji - 305 - strażacy mieli w powiecie bytowskim, 234 - w powiecie słupskim, 227 - kartuskim, 213 - wejherowskim, 166 - kościerskim, w Gdańsku - 140 oraz powiecie człuchowskim - 129.

Inne województwa

W woj. warmińsko-mazurskim panują w niedzielę trudne warunki pogodowe: silnemu wiatrowi utrzymującemu się od nocy towarzyszą intensywne opady śniegu. Śnieg na razie się topi, ale synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury i oblodzeniem. 

W dziewięciu powiatach: bartoszyckim, ełckim, giżyckim, gołdapskim, kętrzyńskim, mrągowskim, oleckim, piskim i węgorzewskim przyrost pokrywy śnieżnej może wynieść 10 cm. Podobnie sytuacja ma wyglądać na Podlasiu.

W związku z silnym wiatrem do godziny 14.00 na terenie województwa mazowieckiego strażacy interweniowali 1076 razy; najwięcej w Warszawie, Piasecznie i Otwocku - przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

W Warszawie strażacy odnotowali 173 zdarzeń, w Piasecznie - 122, w Otwocku - 90, w Grodzisku Mazowieckim - 57, Pruszkowie - 52, Mińsku Mazowieckim - 43, w Płock - 38, w Legionowie - 32, Grójcu - 30, a w Siedlcach - 29.

Ponadto, strażacy wyjeżdżali również do zgłoszeń w pow. warszawskim zachodnim (28), Radomiu (28), Żyrardowie (27), Płońsku (26), Sochaczewie (25), Pułtusku (24), Ciechanowie (22), Garwolinie (21), Gostyninie (20), Wołominie (16), Wyszkowie (16), Sokołowie Podlaskim (15), Przasnyszu (14), Sierpcu (13), Białobrzegach (13) oraz Nowym Dworze Mazowieckim (11).

Ostrzeżenia IMGW i niebezpieczna sytuacja dotyczy wszystkich województw. RCB apeluje o ostrożność.


Posłuchaj
00:18 11529200_1.mp3 PSP: do godz. 10 straż​acy interweniowali ponad 6 tys. razy (IAR)

dz