Logo Polskiego Radia
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 12.03.2021

Drgania podczas jazdy? Oto kilka możliwych przyczyn!

Każdy z nas oczekuje od jazdy samochodem możliwie największego komfortu. Zdarza się jednak tak, że auto wpada w dziwne wibracje, co wpływa na przyjemność i bezpieczeństwo podróży. Dlaczego odczuwamy drgania podczas jazdy? Oto najczęstsze przyczyny!

shutterstock_571866181.jpg
Auto z drugiej ręki. Jak nie paść ofiarą oszusta?

Opony

Jeżeli w czasie przyspieszania i jazdy ze stałą prędkością czujesz drgania na kierownicy, to warto szukać przyczyny tego zachowania w oponach. Podstawą jest dobre ich wyważenie, a błędy zdarzają się stosunkowo często. Powoduje to problemy mające wpływ nie tylko na prowadzenie się auta, ale także na trwałość i zużycie opon w samochodzie. Podjedź do najbliższego wulkanizatora i sprawdź, póki jest co ratować.

Przyczyną drgań może być także uszkodzona opona, która w większości przypadków nadaje się jedynie do wymiany. Niekiedy drgania mogą być wywołane tym, że przy oponie zalega znaczna ilość błota, śniegu lub po prostu coś nietypowego przykleiło się do naszego ogumienia.

Problem w felgach

Nie jest to zwykle pierwszy wybór w typowaniu źródła drgań w aucie, jednak zdarza się, że problem stanową pokrzywione felgi. Jeśli mamy wątpliwości, czy wszystkie są proste, powinniśmy także w tym wypadku odwiedzić wulkanizatora lub miejsce, które zajmuje się ich prostowaniem. Opłata od kilkudziesięciu do maksymalnie 200 złotych powinna wyeliminować problem.

Hamowanie 

Jeżeli odczuwasz drganie samochodu podczas hamowania, to prawdopodobnie problemem są krzywe tarcze hamulcowe. Spowodowane to jest zwykle niską jakością materiału, z którego wykonany jest element oraz szokiem termicznym (np. gdy jadąc z nagrzaną tarczą wjedziemy kołem w kałużę). W tej sytuacji wystarczy przetoczyć tarcze, a problem zniknie. 

Inne przyczyny

Jeśli wyeliminujemy wyżej wymienione przyczyny drgań, a mimo to nadal czujemy w samochodzie wibracje, tylko wizyta u mechanika może rozwiązać nasz problem. Do innych popularnych przyczyn należy m.in.: skrzywienie wału napędowego, uszkodzenie wewnętrznego przegubu osi, zużyte elementy mocujące silnik, a także luzy w zawieszeniu czy układzie kierowniczym.

shutterstock/EBS Professional shutterstock/EBS Professional

kw

CZYTAJ TAKŻE: