Logo Polskiego Radia
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 12.04.2021

Uwaga! Dziecko na drodze!

Zdarza się (ciągle zbyt często), że docierają do nas informacje o niebezpiecznych sytuacjach drogowych z udziałem najmłodszych. Pod koniec lutego głośno było o zdarzeniu na przejściu dla pieszych, w którym dwójka dzieci cudem uniknęła potrącenia przez busa. Jak w Polsce wygląda edukacja maluchów w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym?

Kiedy zacząć uczyć dzieci bezpiecznych zachowań?

Anna Ostrowska - Rzecznik Prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki przekonuje, że dzieci zapoznają się z prawidłowymi zachowaniami w ruchu drogowym już w przedszkolu.

– To tak zwane wychowanie komunikacyjne. Od najmłodszych klas dzięki grom i zabawom ruchowym dzieci uczone są respektowania przepisów i dbania o bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Posłuchaj
00:38 ostrowska 1 (1).mp3 Wychowanie komunikacyjne w szkołach (Wysokie Obroty/PRK)

Uczniowie zdobywają pomocne w przyswajaniu tych reguł umiejętności, na pozornie niezwiązanych z zagadnieniem przedmiotach – na lekcjach przyrody uczą się orientacji w terenie, na matematyce obliczają drogę przebytą przy danej prędkości, a na technice poznają zasady obowiązujące w ruchu drogowym.

Posłuchaj
00:23 ostrowska 2 (1).mp3 Wiedza ogólna w służbie bezpieczeństwu drogowemu (Wysokie Obroty/PRK)

00:25 ostrowska 3 (1).mp3 Kwestie bezpieczeństwa na lekcjach (Wysokie Obroty/PRK)

Niezbędne dla szybkiej nauki prawidłowych zachowań komunikacyjnych jest także to, aby rodzice przypominali pociechom o właściwych reakcjach na drodze. Dzięki temu dziecko szybciej utrwali prawidłowe nawyki.

W szkołach nadal organizowane są egzaminy na kartę rowerową, do których przystąpić mogą dzieci, które ukończyły 10 lat – informuje Anna Ostrowska.

Posłuchaj
00:50 ostrowska 4 (1).mp3 Karta rowerowa dla uczniów (Wysokie Obroty/PRK)

Edukacją drogową dla najmłodszych od wielu lat zajmuje się także Inspekcja Transportu Drogowego. GITD ma nadzieję, że organizowane kursy zaowocują w przyszłości w pełni przygotowanymi uczestnikami ruchu drogowego – podkreśla Monika Niżniak.

Posłuchaj
01:11 niżniak 1 (1).mp3 Projekty edukacyjne ITD (Wysokie Obroty/PRK)

 

Jak skutecznie uczyć dzieci bezpiecznych zachowań? 

Dr Ewa Odachowska, psycholog z Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie przekonuje, że istnieje wiele strategii przekazywania dzieciom zasad bezpieczeństwa. Jak dodaje – tylne siedzenie auta, to przedszkole nauki o ruchu drogowym. Dziecko chłonie i zapamiętuje wzorce przedstawione przez rodziców.

Gdy prowadzą oni spokojnie i zgodnie z przepisami, siedząca na tylnej kanapie pociecha uczy się opanowania i rozwagi za kierownicą. Kiedy natomiast rodzice jeżdżą agresywnie, wykrzykując na innych uczestników ruchu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko w przyszłości będzie zachowywać się podobnie.

 

R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: