Logo Polskiego Radia
Jedynka
Maja Bobrowska 28.02.2011

Lokalna Grupa Działania

Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Bądźmy Razem”
Lokalna Grupa Działaniafot. straż pożarna
Posłuchaj
  • Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Bądźmy Razem”
Czytaj także
/

Lokalne Grupy Działania zajmują się problematyką gospodarczą, społeczną i kulturalną. Działają na rzecz ochrony środowiska i rozwoju gmin. Jak mówi profesor Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwiązywania lokalnych problemów - na przykład bezrobocia.

- Tam gdzie działają, bardzo wyraźnie widać efekty. Trudno przecenić działanie ludzi, którzy potrafią po pierwsze dostrzec potrzeby swoich społeczności oraz potrafią je zhierarchizować. Cała bowiem sztuka polega na tym by znaleźć czynniki wzrostu w danej gminie, przelać pomysł na papier, znaleźć środki na realizację i realizować, tak by stworzyć produktów, czy produkty, które mogą stawać się wizytówką regionu, promować go. I tego nikt lepiej nie zrobi niż ludzie mieszkający w danym miejscu, znający zarówno jego potrzeby jak i możliwości wzrostu.

Taka niewielka, ale prężnie działająca Lokalna Grupa Działania, to Stowarzyszenie „Bądźmy Razem” z siedzibą w Łochowie na Mazowszu. Celem stowarzyszenia, jak mówi Marian Dzięcioł - burmistrz Łochowa, jest zrównoważony rozwój obszaru obejmującego gminy Łochów, Korytnica i Stoczek.

- Skrzyknęliśmy się ze Stoczkiem, który jeszcze nie był w żadnej grupie i z gminą Korytnica. Z Korytnicą łączy nas problem zagospodarowania rzeki Liwiec, więc to sąsiedztwo jest dosyć bliskie, natomiast ze Stoczkiem kooperujemy już od wielu lat. Są to tereny ciekawa przyrodniczo, na szczęście jeszcze niezniszczone. W Łochowie i Stoczku jest duża liczba działek letniskowych. Korytnica może trochę od nas odbiega, bo to jest w dalszym ciągu głównie gminą rolniczą, ale też ciekawa pod względem przyrodniczym.

Lokalna Grupa Działania „Bądźmy razem” jak dodaje Urszula Kalinowska, wiceprzewodnicząca Rady Grupy, przez swoje działania daje pole do aktywności mieszkańcom wsi. Ale nie tylko...

- To jest szansa nauki współpracy między trzema ważnymi sektorami - sektorem prywatnym, publicznym i społecznym. Szczególnie zależy mi na aktywizacji sektora społecznego, bo póki co w naszej gminie działa niewiele organizacji pozarządowych i rzadko współpracują z sektorem publicznym, czyli z gminą. Jest to także szansa na naukę współpracy dla społeczności większej niż jedna gmina. No i także kwestia finansowa – to kolejne pieniądze na inwestycje na terenie gminy, w tym również na małe projekty przeprowadzone przez organizacje pozarządowe.

Stowarzyszenie dba o rozwój własnego regionu i promuje go, czego dowodem, jak mówi Ryszard Gajewski, prezes tego Stowarzyszenia, są już zrealizowane projekty.

- W ubiegłym roku w Łochowie odbyła się Biesiada Strażacka, obchodziliśmy też 105 rocznicę powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Stoczku, a w sierpniu miała miejsce inscenizacja bitwy pod Jerzyskami. Jak widać część wniosków małych projektów jest już zrealizowana.

A kolejna część będzie wykonana w tym roku. Te i inne projekty realizowane przez Lokalne Grupy Działania w całym kraju, zdaniem ekspertów, mogą w dłuższej perspektywie przyczynić się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej obszarów wiejskich.

Przygotowała Justyna Golonko

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: www.minrol.gov.pl oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: www.ksow.pl