Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 17.05.2014

Noc Muzeów w Warszawie przy barykadzie Majdanu

W tymczasowym Muzeum Majdanu przy warszawskim Nowym Świecie można do końca maja zobaczyć pamiątki z dramatycznych wydarzeń na Ukrainie i spotkać się z Ukraińcami, którzy brali w nich udział.
Noc Muzeów w Warszawie przy barykadzie MajdanuPolskieRadio.pl

Na Noc Muzeów 17 maja (między godziną 20 a 2 w nocy) przygotowano specjalny program. Zaplanowano koncert, pokaz filmu ”Trudne braterstwo” o sojuszu Józefa Piłsudskiego i Simona Petlury, pokaz ukraińskiego tańca bojowego hopaka i spotkanie z uczestnikiem samoobrony na Majdanie. Opowie on o swoich doświadczeniach i oprowadzi po wystawie.

W Muzeum Majdanu jeszcze do końca maja będzie można obejrzeć oryginalne eksponaty z Kijowa i wystawę zdjęć z Majdanu. Przygotowano ekspozycje: "Polska i Majdan", "Szewczenko i Majdan", ”Biblioteka Majdanu”.

Wśród pamiątek są m.in. ułomek pomnika Lenina obalonego przez Ukraińców, dokumenty, łuski pocisków. Atrakcją jest rekonstrukcja barykady kijowskiej – wiele osób robi sobie przy niej zdjęcia. - Staraliśmy się pokazać najważniejsze elementy tych konstrukcji. Beczki, które służyły jako koksowniki były dla nas symbolem otuchy i nadziei. Przy nich ogrzewano się, prowadzono rozmowy, śpiewano piosenki. Odtworzyliśmy tarczę milicyjną, a nawet koktajle Mołotowa, które na cześć kijowskiej ulicy przemianowaliśmy na ”koktajle Hruszewskiego”. Są płaszcze przeciwdeszczowe, które zakładano, gdy milicja polewała barykady wodą. Są worki, opony, kostka brukowa – opowiedział portalowi Polskiego Radia Andrzej Podgórski, pomysłodawca wystawy. Jest Ukraińcem o polskich korzeniach i sam służył przez pewien czas w oddziałach Samoobrony na Euromajdanie. Wiele przedmiotów to osobiste pamiątki Andrzeja, które przywiózł z Kijowa, Charkowa i z Symferopola.

Niektóre przedmioty mają swoje historie. Mała łuska w jednej z gablot to pamiątka z prowokacji rosyjskiej przeprowadzonej na Krymie, w pierwszych dniach okupacji półwyspu. – W Symferopolu chciano pokazać niestabilność sytuacji i zasugerować, że na Krym przyjeżdżają groźni ”banderowcy”. Zainscenizowano w tym celu ”strzelaninę”. Padły strzały. dwie osoby upadły, potem się podniosły – opowiada Andrzej Podgórski, który był świadkiem tych wydarzeń.

W sali poświęconej Niebiańskiej Sotni, czyli zabitym na Majdanie, można zobaczyć stalową zbroję ochronną, którą jeden z poległych miał nosić zamiast kamizelki. Nie zdążono jej do niego dostarczyć.

Andrzej Podgórski mówi, że polska wystawa została oficjalnie uznana za filię Muzeum Majdanu, które powstaje w Kijowie. Zakłada, że zbiory z Warszawy trafią docelowo do stolicy Ukrainy.

Muzeum do końca maja mieści się ”Ukraińskim Świecie” przy Nowym Świecie 63. W dni powszednie placówka otwarta jest między 14 a 17, a w weekendy 12-17. Od poniedziałku do piątku od 9-17 w tym miejscu działa też centrum informacyjne dla Ukraińców. Odbywają się tam m.in. próby Ukraińskiego Teatru Eksperymentalnego i treningi tradycyjnego tańca bojowego Ukraińców, hopaka.

Program Nocy Muzeów w Muzeum Majdanu na Facebooku >>>

agkm

Zdjęcia : portal PolskieRadio.pl


/

/
/
/
/
/
/
/

/
/
/
/
/