Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 21.12.2014

Poroszenko chwali Białoruś i chce pośredniczyć w relacjach z UE

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że Kijów może pomóc Mińskowi w rozwoju stosunków z Unią Europejską w ramach Partnerstwa Wschodniego.
Delegacja Aleksandra Łukaszenki podczas rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką  i członkami ukraińskiego rządu w Kijowie.Delegacja Aleksandra Łukaszenki podczas rozmów z prezydentem Petrem Poroszenką i członkami ukraińskiego rządu w Kijowie.PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

Poroszenko pochwalił w niedzielę Białoruś za wsparcie jedności terytorialnej jego kraju. - Jesteśmy zainteresowani wsparciem dla Białorusi, jeśli uzna to ona za stosowne, w rozwoju relacji w ramach Partnerstwa Wschodniego - oświadczył Poroszenko spotykając się w niedzielę w Kijowie Aleksandrem Łukaszenką.

Ukraina a Białoruś i Kazachstan

- Wbijamy klin w Unię Celną Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Jest to droga do rozmrożenia ich stosunków (Białorusi i Kazachstanu) z UE – oznajmiło w rozmowie z PAP źródło w administracji prezydenckiej w Kijowie. W poniedziałek ma tu przybyć z wizytą prezydent Kazachstanu Nurstułtan Nazarabajew.

Partnerstwo Wschodnie to unijny program zacieśniania współpracy z sześcioma wschodnimi sąsiadami UE: Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią. Został zainaugurowany, z inicjatywy Polski i Szwecji w maju 2009 roku na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Pradze.

Celem inicjatywy jest zbliżenie państw partnerskich do Unii Europejskiej poprzez pogłębioną współpracę i działania integracyjne, w oparciu o unijne wartości, normy i standardy.

Prezydent Ukrainy oświadczył po rozmowach z Łukaszenką, że Ukraina i Białoruś mogą działać razem w ramach wykorzystania wspólnych technologii, prawodawstwa, źródeł finansowych i innych poziomów Partnerstwa Wschodniego - powiadomiła jego administracja.

O handlu

- Nie dopuszczamy możliwości spadku obrotów handlowych z Białorusią i chcemy nawet zapewnić ich wzrost. Pragnę zadeklarować ze swej strony, że Ukraina jest zainteresowana tym, by relacje handlowe, polityczne i w dziedzinie bezpieczeństwa rozwijały się z maksymalną intensywnością - powiedział Poroszenko. - Jesteśmy absolutnie przejrzyści. Możecie na nas po prostu liczyć - oświadczył ze swej strony Łukaszenka, cytowany przez administrację Poroszenki.

Spotkanie
Spotkanie w Kijowie. PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

 

Na Białorusi ma być transmitowana ukraińska telewizja

W komunikacie ze spotkania znalazł się ważny zapis o umożliwieniu transmitowania w Białorusi jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych "w celu obiektywnego informowania o wydarzeniach na Ukrainie".

Poseł ukraiński Mustafa Najem napisał na Facebooku, że na Białorusi miałby być nadawany Pierwszy kanał państwowej telewizji, sprawa miałaby zostać uregulowana do końca stycznia. Jednak bliższe szczegóły nie są znane.

Spotkanie grupy kontaktowej

Z komunikatu ze spotkania wynika, że prezydenci Ukrainy i Białorusi rozmawiali o kolejnym spotkaniu grupy kontaktowej ws. rozwiązania konfliktu w Donbasie, gdzie ukraińskie siły rządowe walczą przeciwko wspieranym z Rosji separatystom. W dwóch poprzednich spotkaniach, do których doszło we wrześniu w stolicy Białorusi, Mińsku, uczestniczyli wysłannicy Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz separatystów.

Bardzo dziękuję panu za to, że podczas tego proces uzyskaliśmy unikalną możliwość prowadzenia dialogu trójstronnej grupy kontaktowej (…). Dziękuję oddzielnie Białorusi za jasne stanowisko wobec suwerenności, jedności terytorialnej i niepodległości Ukrainy (…)" - podkreślił Poroszenko.

Aleksandr Łukaszenka zadeklarował, że Mińsk zawsze opowiadał się za pokojem na Ukrainie i będzie sprzyjał organizacji kolejnej tury rozmów pokojowych. - Jeśli będzie coś potrzeba od Białorusi, panie prezydencie, proszę mówić. W ciągu doby zrobimy wszystko o co pan poprosi. Tak było dotąd i tak będzie nadal - zapewniał w Kijowie.

Dwie pierwsze tury rozmów pokojowych w Mińsku zaowocowały porozumieniem, które mówiło m.in. do zawieszeniu broni, utworzeniu zdemilitaryzowanej strefy buforowej i zatrzymaniu oddziałów wojskowych obu stron na linii frontu według stanu z 20 września. Porozumienie to nie jest wypełniane, jednak na wschodniej Ukrainie utrzymuje się kruchy rozejm.

W czasie wizyty w Warszawie, do której doszło w ub. tygodniu, prezydent Poroszenko zapowiadał, że w czwartek i piątek ma się odbyć wideokonferencja grupy kontaktowej, a w niedzielę - spotkanie tej grupy w Mińsku. Potem ma odbyć się kolejna rozmowa w formacie normandzkim - informował wówczas Poroszenko.

Mimo że wideokonferencja się odbyła, rozmów nie udało się zorganizować. - Mamy nadzieję, że mińskie spotkanie odbędzie się przed Nowym Rokiem - oświadczył w piątek przedstawiciel samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Spotkanie
Spotkanie w Kijowie 21.grudnia. Fot. PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL