Logo Polskiego Radia
PAP
Agnieszka Kamińska 11.03.2015

Białoruś będzie reprezentować interesy Rosji w grupie ds. traktatu o broni konwencjonalnej

Rosja ostatecznie wycofała się z układu o ograniczeniu sił konwencjonalnych (CFE) i poprosiła Mińsk o reprezentowanie interesów Moskwy w grupie konsultacyjnej.
Petersburg: otwarto wystawę poświęconą bitwie o Berlin. Trójwymiarowa panorama powstała na 70-lecie zakończenia wojnyPetersburg: otwarto wystawę poświęconą bitwie o Berlin. Trójwymiarowa panorama powstała na 70-lecie zakończenia wojnyPAP/EPA/ANATOLY MALTSEV

Białoruś będzie reprezentować interesy Rosji we wspólnej grupie konsultacyjnej do spraw Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE) - oświadczył w środę rzecznik białoruskiego MSZ Dźmitry Mironczyk.
Mironczyk przypomniał, że Rosja we wtorek oficjalnie powiadomiła o wycofaniu się z prac grupy i poprosiła Białoruś o reprezentowanie jej interesów w grupie.
- W odpowiedzi na tę prośbę Białoruś wyraziła zgodę na reprezentowanie interesów Rosji w grupie i zamierza robić to uczciwie oraz bez uszczerbku dla swojego stanowiska - oznajmił rzecznik MSZ.
Dodał, że dla Białorusi wspólna grupa konsultacyjna "pozostaje najwygodniejszym formatem wymiany opinii z innymi państwami członkowskimi CFE o przyszłości tego układu".
- Sądzimy, że w razie woli politycznej wszystkich stron zainteresowanych w grupie mogą zostać wznowione merytoryczne dyskusje na ten temat - dodał.

Rosja ostatecznie zrezygnowała
Reprezentant Rosji w grupie oświadczył we wtorek na posiedzeniu w Wiedniu, że państwa NATO "faktycznie omijały postanowienia CFE w imię rozszerzania sojuszu" i dlatego Rosja w 2007 r. zawiesiła członkostwo w traktacie, dalej jednak uczestnicząc w spotkaniach grupy konsultacyjnej, licząc na opracowanie nowego reżimu kontroli sił konwencjonalnych w Europie.
Oceniwszy, że do tego nie dojdzie, a dalsze uczestnictwo w posiedzeniach stało się "bezsensowne z politycznego i praktycznego punktu widzenia" i "stanowiło źródło nieuzasadnionych wydatków", rosyjski delegat zapowiedział zaprzestanie udziału w posiedzeniach. - W ten sposób zadeklarowane przez Rosję w 2007 roku opuszczenie układu CFE staje się pełne - oświadczył reprezentant Rosji.
Zadeklarował zarazem gotowość do prac nad nowym reżimem kontroli "odpowiadającym interesom zarówno Rosji, jak i innych państw europejskich".
Traktat CFE został podpisany w Paryżu w 1990 r. przez kraje NATO i państwa ówczesnego Układu Warszawskiego. Dokument określał limity kluczowych kategorii broni konwencjonalnej od Atlantyku po Ural.

Grupa konsultacyjna spotyka się w Wiedniu, by omawiać proces wprowadzenia w życie Traktatu CFE.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl