Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 19.03.2011

Senat USA: Łukaszenka sprzedał Kaddafiemu broń do tłumienia powstania

Mińsk w lutym dostarczył dyktatorowi Libii Muammarowi Kaddafiemu transport broni – stwierdzono w rezolucji potępiającej władze Białorusi m.in. za represje wobec opozycji.

Więcej informacji na temat Białorusi: Raport Białoruś

Izba Wyższa Kongresu potępiła Mińsk, zalecając mu zaprzestanie handlu bronią z reżimami łamiącymi prawa człowieka. Senat zaznaczył, że opiera się na ustaleniach Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (Stockholm International Peace Institute, SPIRI), instytucji specjalizującej się w zakresie zbrojeń. Według SIPRI Aleksander Łukaszenka wysłał transport broni do Libii w lutym bieżącego roku, tuż przed tym, gdy Muammar Kaddafi rozpoczął przygotowania do krwawej rozprawy przeciwko narodowi libijskiemu – czytamy w rezolucji.

Według SIPRI Ił-76 wystartował z bazy w pobliżu miasta Baranowicze i lądował na libijskim lotnisku w Sebha (jedno z największych miast Libii) w połowie lutego. Było to jeszcze zanim ONZ uchwalił embargo na handel bronią z reżimem Kaddafiego. Ekspert SIPRI Hugh Griffiths powiedział, że samolot przewoził transport broni. Co więcej, samolot wykonał kolejne dwa kursy drugiej połowie lutego, ale nie jest pewne, jaki ładunek wówczas przewoził.

O tym, że jeden z kilku samolotów do prywatnego użytku Kaddafiego (Dassault Falcon o oznaczeniu 5A-DCN) lądował w Mińsku w ostatni piątek lutego, informowały wcześniej media. Samolot należący do rodziny Kaddafiego miał przywieźć złoto, walutę i brylanty warte 3 mld dol. Białoruś miał też odwiedzić wysłannik Kaddafiego Abderrachman Sejida – który już wcześniej uczestniczył w ustalaniu transakcji bronią między Libią i Białorusią. Z kolei CNN cytował relacje świadków, którzy widzieli najemników o europejskim wyglądzie, mieli to być Serbowie lub Białorusini. Informacje o locie samolotu z Trypolisu i udziale białoruskich najemników w walkach w Libii zdementowały białoruskie władze.

agkm, polskieradio.pl

Pełny_tekst_rezolucji

Tekst rezolucji na stronie Kongresu