Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 14.05.2012

Brak stanowiska Polski w sprawie mistrzostw hokeja na Białorusi

Delegaci Polskiego Związku Hokejowego nadal nie wiedzą, jakie mają zająć stanowisko w sprawie mistrzostw świata w hokeju na lodzie na Białorusi. Zapewniają, że pytali o to resort sportu. Resort sportu twierdzi że pytania nie otrzymał, więc odpowiedzi nie będzie.
Aleksander Łukaszenka grywa dość często w hokejaAleksander Łukaszenka grywa dość często w hokejabelarus.by

W czwartek w Helsinkach rozpoczyna się Kongres Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Podczas kongresu będzie poruszona sprawa mistrzostw świata na Białorusi w 2014 roku - obrońcy praw człowieka, opozycja białoruska i zachodni politycy chcą by przenieść je w inne miejsce. Mogłyby wrócić do Mińska wtedy, gdy Aleksander Łukaszenka uwolni wszystkich więźniów politycznych.

Polscy działacze hokejowi przekonują, że czekają na "wskazówki" jak mają głosować między innymi od ministerstwa sportu. Resort odpowiada, że żadnego oficjalnego pisma nie dostał więc i odpowiedzi też nie będzie. Patryk Rokicki rzecznik prasowy Polskiego Związku Hokeja na Lodzie przekonuje, że do tej pory na ich działaczy polscy politycy w tej sprawie nie wywierali presji. Rzecznik w rozmowie z IAR podkreśla, że dla "bezpieczeństwa" związek wystąpił o sugestie, jak ma postępować na Kongresie do ministerstwa sportu, ale reakcji nie ma. - Zwróciliśmy się z prośbą o wskazówki do ministerstwa sportu jak mamy postępować podczas obrad kongresu, ale do tej pory nie ma żadnej odpowiedzi - przyznaje Patryk Rokicki.

Rzecznik prasowy ministerstwa sportu Katarzyna Kochaniak powiedziała jednak IAR, że żadne oficjalne pismo związku do resortu nie wpłynęło, więc i odpowiedzi też nie będzie. - Polski Związek Hokeja na Lodzie nie zwrócił w żadnej oficjalnej formie z prośbą o rekomendacje, dlatego też jej nie będziemy przygotowywać - zastrzega rzecznik prasowy resortu sportu.

Ostatnio list otwarty z apelem o przeniesienie mistrzostw świata w hokeju na lodzie z Białorusi wystosowały do federacji amerykańskie "think thanki". Pod listem podpisało się 23 ekspertów specjalizujących się w sprawach polityki i strategii amerykańskiej i europejskiej, byli urzędnicy administracji USA i działacze organizacji prodemokratycznych, a także europarlamentarzyści. Wśród sygnatariuszy jest były ambasador USA w Polsce Victor Ashe. O przeniesienie mistrzostw z powodu łamania praw człowieka na Białorusi apeluje także Parlament Europejski, organizacje praw człowieka oraz Kongres Stanów Zjednoczonych.

IAR/agkm