Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 06.01.2013

Prawosławni chrześcijanie świętują Wigilię

Święta Narodzenia Pańskiego dwa tygodnie później niż katolicy, świętują prawosławni między innymi na Białorusi, w Rosji i na Ukrainie.
Adoracja pasterzy: fragment obrazu włoskiego malarza renesansu, GiorgioneAdoracja pasterzy: fragment obrazu włoskiego malarza renesansu, GiorgioneWikipedia/National Gallery, Washington DC/domena publiczna
Posłuchaj
  • Wigilia na Podlasiu: relacja Moniki Chrobak (Polskie Radio)

Wyznawcy prawosławia posługujący się kalendarzem juliańskim 6 stycznia obchodzą Wigilię Bożego Narodzenia.

Na Białorusi wyznawcy prawosławia - według różnych danych - stanowią od 50 do 80 procent spośród 10 milionów mieszkańców. W rzeczywistości trudno jest podać faktyczną liczbę wiernych, gdyż wielu Białorusinów co prawda deklaruje przywiązanie do prawosławia, ale nie uczestniczy w życiu Cerkwi.

Według rożnych statystyk, przynależność do Cerkwi deklaruje około 55-60 procent mieszkańców Rosji, ale zaledwie co dziesiąty przychodzi do świątyni przynajmniej raz w miesiącu. Do Cerkwi prawosławnej należy ponad 80 procent mieszkańców Ukrainy.

Prawosławni w Polsce

Według szacunków hierarchów Cerkwi, w Polsce mieszka ponad 550 tysięcy osób wyznania prawosławnego.

Wieczorem zasiądą oni do kolacji wigilijnych. Zgodnie ze wschodnią tradycją, na wigilijnym stole powinny znaleźć się, oprócz postnych potraw, także chleb - symbol pożywienia, czosnek - symbol zdrowia, sól - symbol obfitości oraz miód - symbol słodyczy i powodzenia. W prawosławiu nie ma zwyczaju łamania się opłatkiem przy składaniu życzeń. Jest dzielenie się prosforą - pobłogosławionym chlebem, który święci się w cerkwiach. To przaśny chleb, używany w Kościele wschodnim do konsekracji i komunii.

W Polsce - jak oceniają hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - jest około 550-600 tysięcy osób prawosławnych. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim.

PAP/IAR/agkm

Zobacz także: Informacje o Białorusi: Raport Białoruś