Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 25.09.2013

Urodziny Alesia Bialackiego za kratami. Apel o listy

Niezależne białoruskie media apelują o przesyłanie życzeń dla Alesia Bialackiego. Ten znany obrońca praw człowieka i więzień polityczny obchodzi 51. urodziny.
Aleś Bialacki podczas procesu w 2011 roku.Aleś Bialacki podczas procesu w 2011 roku.Włodzimierz Pac, Polskie Radio

To trzecie urodziny z rzędu, które Aleś Bialacki spędza w celi kolonii karnej lub aresztu.

Aleś Bialacki w 2011 roku został skazany na cztery i pół roku pozbawienia wolności za niezapłacenie podatków od pieniędzy otrzymanych na konta w zagranicznych bankach.

Pieniądze, które przychodziły na konta Alesia Bialackiego za granicą, były przeznaczone na działalność związaną z obroną praw człowieka. Na Białoruś w legalny sposób nie mogły jednak trafić. Bialacki jest szefem organizacji ”Wiasna”, na której rejestrację białoruskie władze nie wydają zgody. Tym samym organizacja ta, zajmująca się obroną praw człowieka, nie może otworzyć rachunku bankowego na Białorusi.

O listy do Alesia apleują najważniejsze białoruskie niezależne portale i Organizacja Obrony Praw Człowieka Wiasna, której Aleś Bialacki jest szefem. Wiasna podkreśla, że "tam, za więziennymi murami, te życzenia przypomną obrońcy praw człowieka, który przez 15 lat bronił praw zwykłych ludzi, że nie został sam, że ludzie o nim pamiętają i czekają na jego jak najszybsze zwolnienie".
Bialacki zaczął się zajmować działalnością dysydencką jeszcze w latach 80. Był jednym z założycieli pierwszego demokratycznego ruchu na Białorusi - Białoruskiego Frontu Narodowego. W 1996 roku założył "Wiasnę". Podczas swej działalności był aresztowany ponad 20 razy.

Państwa UE, USA oraz międzynarodowe organizacje praw człowieka uważają Bialackiego za więźnia politycznego, a wyrok na niego za umotywowany politycznie. Domagają się jego zwolnienia.
"Wiasna" od 1998 roku działała jako organizacja społeczna, ale w 2003 roku została zlikwidowana decyzją Sądu Najwyższego z powodu udziału jej działaczy w monitorowaniu wyborów prezydenckich w 2001 roku. Później działacze próbowali zarejestrować organizację trzykrotnie, ale za każdym razem spotykali się z odmową.

Adres Alesia Bialackiego w kolonii w Bobrujsku:

Алесь Бяляцкі
Беларусь 213807, Магілёўская вобл., г. Бабруйск, вул. Сікорскага, 1, Папраўчая калонія №2, атрад №14.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl