PolskieRadio24.pl
Paweł Słójkowski 02.07.2021

Euro 2020: Belgia - Włochy. Italia w półfinale, Belgowie jadą do domu

W jednym z najciekawszych ćwierćfinałowych spotkań Euro 2020 Belgowie przegrali 1:2 z Włochami. Po wielkich emocjach piłkarze Italii zdołali utrzymać prowadzenie z pierwszej połowy meczu.

"Czerwone Diabły" w 1/8 finału wyeliminowały broniących tytułu Portugalczyków, ale zwycięstwo 1:0 okupili kontuzjami swoich największych gwiazd - Edena Hazarda i Kevina De Bruyne. Środkowy pomocnik Manchesteru City znalazł się jednak w składzie Belgów na piątkowy mecz.

Podopieczni Roberto Manciniego przeszli przez fazę grupową jak burza, lecz w 1/8 finału musieli się sporo namęczyć w rywalizacji z mądrze grającą Austrią. Zwyciężyli dopiero po dogrywce 2:1.

W ćwierćfinałowym starciu byli drużyną lepszą, jednak kibice oglądali pasjonujące widowisko, bez wątpienia jeden z najlepszych meczów tego turnieju. Belgowie nie zdołali jednak odwrócić losów tej rywalizacji, choć mieli ku temu kilka wybornych okazji.

Ostatecznie musieli przełknąć gorzką pigułkę, ponieważ oczekiwania były znacznie większe - złota generacja Belgów na kolejnym wielkim turnieju nie sięgnie po najważniejsze trofeum. Ta porażka będzie też miała twarz Kevina de Bruyne, który tym razem zawiódł, podobnie jak Romelu Lukaku, z którym poradzili sobie włoscy defensorzy.

Piłkarze Roberto Maniciniego rozegrali świetne spotkanie, zwłaszcza w pierwszej połowie, w której mieli zdecydowanie więcej z gry i mogli prowadzić wyżej. W drugiej części meczu pozwolili zepchnąć się do defensywy, ale zdołali wytrwać do ostatniego gwizdka, urywając w końcówce wiele cennych sekund.

Podopieczni selekcjonera Roberto Manciniego w spotkaniu o finał zmierzą się 6 lipca w Londynie z Hiszpanami, którzy po rzutach karnych wygrali w ćwierćfinale ze Szwajcarią (1:1, k. 3-1).

1/4 finału: Belgia - Włochy 1:2 (1:2).

Bramki: 0:1 Nicolo Barella (31), 0:2 Lorenzo Insigne (44), 1:2 Romelu Lukaku (45+2-karny).

Żółta kartka - Belgia: Youri Tielemans. Włochy: Marco Verratti, Domenico Berardi.

Sędzia: Slavko Vincic (Słowenia).

Belgia: Thibaut Courtois - Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen - Thomas Meunier (70. Nacer Chadli, 73. Dennis Praet), Axel Witsel, Youri Tielemans (69. Dries Mertens), Thorgan Hazard - Kevin De Bruyne, Romelu Lukaku, Jeremy Doku.

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Leonardo Spinazzola (79. Emerson) - Nicolo Barella, Jorginho, Marco Verratti (74. Bryan Cristante) - Federico Chiesa (90+1. Rafael Toloi), Ciro Immobile (74. Andrea Belotti), Lorenzo Insigne (79. Domenico Berardi).

23:00

KONIEC! Włosi w półfinale, Belgia jedzie do domu!

22:54

Niestety, brzydka końcówka, Belgowie mają pretensje do rywali, Włosi zaś nie przebierają w środkach, żeby osiągnąć swój cel.

22:51

Wchodzimy w doliczony czas gry, Belgowie próbują, Włosi walczą o przetrwanie i korzystają z każdej okazji, by urwać choć kilka cennych sekund.

22:46

Ależ końcówka tego spotkania, jedni i drudzy bardzo zmęczeni. Czy Belgów będzie stać jeszcze na jeden zryw?

22:43

Kolejny indywidualny popis Doku, przeszedł kilku rywali i uderzył, ale piłka przelatuje nad poprzeczką!

22:40

Nieco ponad dziesięć minut do końca, Belgowie nie rezygnują, ale Włosi szukają każdej możliwej okazji do tego, by wybić rywali z uderzenia.

22:36

Problemy Spinazzolli, konieczna będzie zmiana.

22:30

Akcja rezerwowych, Mertens z Chadlim byli bliscy szczęścia, ale znów czegoś zabrakło. Jeszcze dwadzieścia minut wielkich emocji.

22:28

Rzut wolny dla Włochów, Belgowie przejmują piłkę i ruszają do kontrataku. De Bruyne zatrzymany przez... Spinazzolę. Co za mecz włoskiego defensora!

22:25

Spinazzola mógł zdobyć gola chwilę po swojej interwencji, ale przestrzelił.

22:21

Zmarnowana szansa Lukaku. De Bruyne pięknie wyłożył piłkę snajperowi, ten jednak uderzył prosto w interweniującego obrońcę...

Spinazzola bohaterem Italii.

22:18

Świetny występ notuje zaledwie 19-letni Doku, już kilka razy pokazywał imponującą szybkość i łatwość w mijaniu obrońców.

22:15

Piękna akcja Doku po lewej stronie boiska, wpadł w pole karne, ale płaskie dośrodkowanie padło łupem Donnarummy.

22:11

De Bruyne z pretensjami do sędziego, ale pomocnik odepchnął rywala przy linii końcowej boiska i nie pozostawił arbitrowi wielkiego wyboru.

22:06

Pierwsza akcja dla Włochów, ale Chiesa nie zdołał dobrze uderzyć.

22:04

Zaczynamy drugą połowę. Czekamy na ogromne emocje, 45 minut dla Belgów, by odwrócić losy tego meczu.

21:50

Wydawało się, że Włosi spokojnie utrzymają prowadzenie, ale Belgowie podnoszą się z kolan. Rzut karny po faulu na Doku, Lukaku podchodzi do piłki i strzela kontaktowego gola dla swojej drużyny.

Po chwili sędzia kończy pierwszą połowę. Co za emocje!

21:45

Ależ piękny gol Insigne! Ostatnie minuty należą do Włochów i mamy tego potwierdzenie. 2:0 dla piłkarzy Roberto Manciniego.

21:42

Groźne uderzenie Chiesy mija o centymetry słupek bramki Courtois.

21:39

Włosi mają znaczącą przewagę w posiadaniu piłki, Belgowie muszą przyspieszyć swoją grę i coś zmienić, na razie są dość czytelni dla dobrze grającej defensywy Italii.

21:37

A tak wyglądało jedyne jak na razie trafienie w tym meczu:

21:36

Belgowie mieli swoje szanse, ale Włosi okazali się bardziej konkretni. Czy piłkarze Roberto Martineza zdołają jeszcze odmienić sytuację? Tutaj wydarzyć się może jeszcze absolutnie wszystko.

21:35

Gol dla Włochów! Barella wpadł w pole karne, miał piłkę na prawej nodze i posłał ją w długi róg bramki Courtois!

21:28

I ruszamy w drugą stronę, próbuje Chiesa, ale za wysoko. Oglądamy naprawdę doskonałe widowisko.

21:26

Teraz Lukaku bardzo blisko szczęścia, ale znów świetna interwencja Donnarummy.

21:25

To nie będzie łatwy wieczór dla Romelu Lukaku. Napastnik toczy bardzo zacięte boje z Bonuccim i Chiellinim.

21:24

Belgowie w uderzeniu, Włosi starają się teraz uspokoić grę.

21:23

Teraz błąd Włochów, de Bruyne popędził na bramkę, przełożył piłkę na lewą nogę i potężnie uderzył. Kapitalna interwencja Donnarummy!

21:17

Ależ świetnie bronią się Włosi, Belgowie mocno podkręcili tempo, tym razem próbował de Bruyne, jednak Chiellini przyjął to uderzenie.

21:16

Próba Tielemansa z dystansu, ale strzał pomocnika zablokowany.

21:15

Włosi bardzo blisko szczęścia. Do siatki trafił Bonucci, ale sędzia odgwizdał spalonego Chielliniego.

21:06

Od pierwszych minut groźniej wyglądają Belgowie, aktywny jest Lukaku. Na pewno nie możemy narzekać na tempo tego spotkania.

21:01

Zaczynamy pierwszą połowę!

20:55

Zwycięzca drugiego piątkowego spotkania zmierzy się w półfinale z Hiszpanią. Ekipa Luisa Enrique pokonała Szwajcarię po rzutach karnych.

20:45

Oto składy na dzisiejszy mecz.

Belgia:

Włochy:

19:24

Dwadzieścia minut pozostało do pierwszego gwizdka szalenie ciekawego spotkania w ćwierćfinale Euro 2020.

Osłabieni Belgowie spróbują pokonać Włochów, którzy po świetnym starcie turnieju w meczu z Austrią obniżyli loty i mogą mówić o dużym szczęściu, że udało im się wywalczyć awans.