Logo Polskiego Radia
IAR
Tomasz Owsiński 27.04.2011

Wałęsa wprowadzi demokrację w Tunezji? "Wrzucę im parę pomysłów"

Lech Wałęsa w czwartek wylatuje do Tunezji. Pokieruje tam polską misją, która ma na celu inspirowanie przemian demokratycznych.
Wałęsa wprowadzi demokrację w Tunezji? Wrzucę im parę pomysłów(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Według byłego prezydenta zmiany w tym kraju będą procesem trudnym i czasochłonnym.

Lech Wałęsa będzie honorowym gościem Forum Realities - spotkania, poświęconego demokratyzacji Tunezji. Wiceminister spraw zagranicznych Krzysztof Stanowski podkreślał, że dla lokalnych społeczności i liderów politycznych w Tunezji jest oczywiste , że Polska jest jest jednym z krajów, które dokonały udanej przemiany demokratycznej. Doświadczenie przekazywane przez takich ludzi jak Lech Wałęsa jest wiedzą przekazywaną przez praktyków, którzy uczestniczyli w przeprowadzeniu kraju z ustroju totalitarnego do demokracji.

Krzysztof Stanowski powiedział, że udział w Forum Realities jest początkiem polskiego zaangażowania w demokratyzację krajów Afryki Północnej, przede wszystkim Tunezji. Uczestnicy polskiej misji będą spotykać się z Tunezyjczykami podczas warsztatów, debat i konferencji.

Polska misja ma przebywać w Tunezji od 28 do 30 kwietnia.

Medal dla Wałęsy

Stowarzyszenie Euroatlantyckie przyznało Lechowi Wałęsie Medal Euroatlantycki. Wyróżnienie nadano za działania byłego prezydenta na rzecz przyjęcia Polski do struktur Paktu Euroatlantyckiego i UE. Jak podkreślił nagrodzony, to Polska była motorem zmian w EuropieŚrodkowo-Wschodniej. Jak zaznaczył, Lech Wałęsa, współczesna Europa powinna położyć nacisk na wyrównywanie szans. Lech Wałęsa podkreślił, że minął już czas kiedy kraje europejskie ścigały się między sobą.

- Zajmijmy się stworzeniem programów dla państw - średniaków i nieudaczników - podkreślił były prezydent.

Medal wręczono podczas debaty o kondycji sojuszu północnoatlantyckiego. Były prezydent podkreślił potrzebę trwania struktur natowskich. Jak dodał, mimo że nie ma już Układu Warszawskiego, wobec którego NATO spełniało rolę przeciwwagi, to robota dla NATO zawsze będzie.

IAR, to