Logo Polskiego Radia
Jedynka
Justyna Golonko 27.07.2011

Scenariusze dla USA i świata

Czy Kongres zdoła dojść do porozumienia w sprawie limitu długu publicznego?
Scenariusze dla USA i świata(fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
Posłuchaj
  • Scenariusze dla USA i świata

Jeszcze niedawno inwestorzy śledzili z uwagą plan ratowania Grecji, a tym samym strefy euro, a teraz oczy wszystkich zwrócone sa w stronę Stanów Zjednoczonych, gdzie republikanie i demokraci nie mogą niestety dojść do porozumienia w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia USA. Obecnie wynosi on 14,3 biliona dolarów, a miałby być zwiększony o ponad 2 biliony. Czasu na decyzję kongresmeni mają coraz mniej, do najbliższego wtorku.

Scenariusz pierwszy: optymistyczny jak mówi Danuta Walewska z Rzeczpospolitej jest taki, że Kongres zatwierdzi w tym tygodniu nowy limit zadłużenia, podwyższając go o 2,7 bln dolarów. Wprowadzone zostaną cięcia wydatków, które okażą się przekonujące dla agencji oceny wiarygodności kredytowej, rating AAA nie zostanie obniżony. To scenariusz najkorzystniejszy dla rynków, zahamowany zostanie spadek kursu dolara i ucieczka inwestorów do franka szwajcarskiego oraz złota.

Scenariusz drugi: prawdopodobny to taki, że partie dojdą do kompromisu dosłownie w ostatniej chwili, tak aby zdążyć przed nieprzekraczalną datą 2 sierpnia. To porozumienie jednak będzie wymuszone i krótkoterminowe, nierozwiązujące problemów finansowych USA. Nieuchronna będzie w tej sytuacji obniżka ratingu AAA do AA w perspektywie kilku - kilkunstu miesięcy.

Możliwe jest też, że Kongresmeni nie będą w stanie się porozumieć w sprawie limitu zadłużenia - to scenariusz trzeci: czarny, ale możliwy. A co równie ważne, nie uzgodnią też cięć wydatków, które miałyby USA wyprowadzić z obecnej zapaści finansowej. Rząd nie będzie w stanie obsługiwać zadłużenia kraju, rating poleci gwałtownie w dół. Taki rozwój sytuacji byłby katastrofalny nie tylko dla samych Stanów Zjednoczonych, ale dla całego świata. - tłumaczy Danuta Walewska.

Demokraci chcą naprawy finansów publicznych poprzez podwyższenie podatków, z kolei republikanie proponują symboliczne podwyższenie limitu załużenia i niewielką redukcję wydatków budżetowych. Ale obie partie łączy też jedno, nie chcą doprowadzić do niewypłacalności Stanów i obniżki ratingu, a jeśli do 2 sierpnia nie będzie porozumienia, to Stany staną się niewypłacalne i stracą najwyższy rating potrójne A Rynki wierzą, że dwie najważniejsze partie będą w stanie się porozumieć. Mimo to coraz więcej ekonomistów jest zaniepokojonych, że może dojść do realizacji najczarniejszego scenariusza, czyli ogłoszenia niewypłacalności rządu amerykańskiego