Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 05.10.2011

Komisja Europejska dzieli unijne fundusze na lata 2014-2020

Polska prawdopodobnie uzyska około 80 miliardów euro. Gdyby tak się stało, nie tylko pozostalibyśmy największym odbiorcą tych funduszy.
EuroEurofot. sxc.hu
Posłuchaj
  • Komisja Europejska dzieli unijne fundusze na lata 2014-2020

Komisja Europejska ma dziś, najdalej jutro, przyjąć przepisy określające zasady wydawania i podziału unijnych funduszy na lata 2014-2020. Polska prawdopodobnie uzyska około 80 miliardów euro. Gdyby tak się stało, nie tylko pozostalibyśmy największym odbiorcą tych funduszy, ale zwiększylibyśmy stan posiadania. Co jeszcze chce zaproponować Komisja?

Artur Osiecki z „Rzeczpospolitej”: - Zostanie ustanowiona tzw. kategoria regionów przejściowych, co oznacza, że najbogatszy polski region, czyli Mazowsze, nie utraci większości pieniędzy w nowym okresie, tak jak się tego obawiano, a najprawdopodobniej zachowa 2/3 otrzymanych obecnie funduszy. Ważne jest to, że w ostatniej chwili przeforsowano zapis, że krajom, które nie będą respektowały rekomendacji Komisji Europejskiej dotyczących limitu deficytu oraz długu publicznego, będą odbierane pieniądze. Ważny jest też efekt zachęt dla poszczególnych krajów i regionów, gdyż wzorem Polski KE ustanowiła oddzielną pulę pieniędzy, która będzie przyznawana, dzielona poprzez kraje i regiony, które najlepiej radzą sobie z funduszami.

Rozmawiała: Izabela Kostyszyn