Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 09.04.2013

NBP przestrzega i edukuje Polaków, jak mądrze rozporządzać pieniędzmi

Znanych jest wiele przypadków, gdzie ludzie biorąc 1500 zł pożyczki stracili dorobek swojego życia, gdyż nie doczytali małym druczkiem, że umowy oprocentowane są na kilkadziesiąt tysięcy procent rocznie.
NBP przestrzega i edukuje Polaków, jak mądrze rozporządzać pieniędzmiGlow Images/East News
Posłuchaj
  • NBP przestrzega i edukuje Polaków jak mądrze rozporządzać pieniędzmi

Ogólnopolski program społeczno-edukacyjny „Wydatki kontrolowane” wpisuje się w inną kampanię NBP pod hasłem „Nie daj się oszukać – sprawdź zanim podpiszesz”, która dotarła już do 20 mln Polaków. Jej celem jest uświadomienie ryzyk związanych z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych pożyczek. Czy z tą wiedzą wśród Polaków jest już lepiej?

Marcin Kaszuba, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji w NBP, twierdzi, że z tą wiedzą jest wciąż bardzo słabo. Pamiętamy historię z Amber Gold, gdzie ludzie wykształceni zainwestowali w przedsięwzięcie, które nie mogło się powieść, ponieważ stopa zwrotu była tak wysoka, że nie należało lokować tam pieniędzy.

- Trzeba uważać też na „chwilówki”, których ofert jest na rynku coraz więcej, a konsekwencje mogą być poważne, z utratą całego majątku włącznie.


W tej akcji NBP byli też komornicy, którzy opowiadali, że ludzie biorąc 1500 zł pożyczki stracili dorobek swojego życia. To są dramaty ludzkie, dlatego zdecydowaliśmy się na działania profilaktyczne. Z 6 innymi instytucjami finansowymi, jak Ministerstwo Finansów, Bankowy Fundusz Gwarancyjny czy KNF rozpoczęliśmy kampanię „Nie daj się oszukać – sprawdź zanim podpiszesz”, która ma zwracać uwagę przede wszystkim na ryzyka wiążące się z podpisywaniem umów pożyczkowych, tzw. chwilówek. Udało nam się znaleźć oferty firm, gdzie oprocentowanie wynosiło kilkadziesiąt tysięcy procent rocznie, także można ten całkowity koszt pożyczki policzyć wcześniej.
Na stronie internetowej www.zanim-podpiszesz.pl znajduje się kalkulator.
Cztery zasady, którymi należy się kierować przy pożyczce to:
- sprawdzić wiarygodność firmy, temu służy infolinia 800 290 479, obsługiwana przez KNF. Można sprawdzić czy firma jest objęta nadzorem państwowym;
- policzyć całkowity koszt pożyczki;
- dokładnie przeczytać umowę i zwrócić uwagę na kruczki prawne napisane drobnym drukiem;
- jeżeli nie rozumiemy tej umowy, po prostu jej nie podpisujemy.

- Przypomnijmy, że maksymalne odsetki od kredytów i pożyczek nie mogą obecnie przekraczać 19%, bo jest to 4-krotność stopy lombardowej NBP, która od 7 marca tego roku wynosi 4,75%. Klienci korzystają z usług para-banków, bo często nie mogą dostać kredytu w zwykłym banku i nie wiedzą, że grozi im tak duże niebezpieczeństwo.


Ze względu na liczbę ofert, którymi ludzie są codziennie zarzucani, można uznać, że to zjawisko wraz z kryzysem finansowym i pogarszającą się sytuacją materialną powoduje rozrost tego typu przedsięwzięć. Coraz więcej wehikułów finansowych tego typu powstaje na rynku, a większość z nich to zwykli oszuści.

Niestety, nadal też niewystarczająca jest wiedza Polaków na temat gospodarowania swoim domowym budżetem – mówi dr Arkadiusz Durasiewicz z Wyższej Szkoły Pedagogicznej TWP w Warszawie. Wyniki badań pokazały, że Polacy potrafią zarządzać finansami w gospodarstwach domowych. Istnieje znikoma grupa osób, która w ogóle oszczędza. Duże kwoty przeznaczane są na bieżące wydatki, a z drugiej strony ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że popadają w pętle zadłużeniowe i to jest ta niewiedza, która musi zostać jak najszybciej naprawiona, ponieważ coraz więcej osób popada w wykluczenie finansowe. Jest to stopniowy proces izolacji od sektora usług finansowych , a powodują to 3 czynniki: niewłaściwie skierowana oferta do klientów, niskie płace i problemy finansowe. To znaczy nie korzystanie z usług bankowych, niewiedza na temat tych usług, a także wykluczenie cyfrowe z technologii informacyjno-komunikacyjnych, które towarzyszy zwykle osobom, przebywającym na terenach wiejskich.

- W jaki sposób państwo może przeciwdziałać wykluczeniu finansowemu Polaków, jak zachęcać do tego, aby zakładać rachunek bankowy albo żeby oszczędzać?

Według Marcina Kaszuby, ubankowienie w Polsce jest bardzo niskie. Są prowadzone działania edukacyjne pod nazwą „ABC finansów”. Program jest skierowany do ludzi wykluczonych finansowo, aby pokazać im możliwość korzystania z usług bankowych. Część ludzi nigdy nie założy kont, bo kojarzą im się one z konieczną opłatą za nie, a na to ich nie stać. Oszczędności też są w Polsce na niskim poziomie, ale ostatnie lata pokazały, że Polacy zaciskają pasa i coraz więcej pieniędzy lokują w bankach, a to jest najbezpieczniejsza forma lokaty naszego kapitału.
Trzeba pamiętać tylko słowa „Żelaznej Damy” - Margaret Thatcher: „nigdy nie można wydawać więcej niż się zarabia”…

Rozmawiała Sylwia Zadrożna

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''