Logo Polskiego Radia
Jedynka
Justyna Golonko 10.05.2013

Konto bankowe dla każdego Europejczyka

30 procent mieszkańców Polski nie ma żadnego konta bankowego i zajmujemy wysokie trzecie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby mieszkańców nie posiadających konta, gorzej pod tym względem jest tylko w Bułgarii i Rumunii. Podczas gdy np. w Danii i Finlandii konta w banku mają wszyscy, w Holandii i Szwecji nie ma ich zaledwie 1 procent obywateli, w Niemczech 2 procent - ale być może dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej uda się ten poziom wykluczenia bankowego w naszym kraju zmniejszyć. Taki jest cel najnowszej dyrektywy o ułatwieniach w korzystaniu z usług bankowych.
Konto bankowe dla każdego Europejczykafot. Wikipedia
Posłuchaj
  • Konto bankowe dla każdego Europejczyka

Około 58 mln konsumentów w wieku powyżej 15 lat w Unii Europejskiej nie posiada konta bankowego, choć 25 mln spośród nich chciałoby mieć takie konto - gdyby nie związane z tym utrudnienia, np. zbyt wysokie koszty. Polska - na unijnej liście wykluczenia bankowego zajmuje wysokie 3 miejsce, tym problemom wychodzi naprzeciw najnowszy projekt dyrektywy o ułatwieniach w korzystaniu z usług bankowych, który w tym tygodniu ogłosił komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier. Jak mówi Zbigniew Gniatkowski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce jej podstawowe cele to porównywalność opłat za prowadzenie rachunku płatniczego, zmiana tego rachunku i powszechny dostęp do konta bankowego. W każdym kraju będzie musiał istnieć chociaż jeden bank oferujący tanie konto wyjaśnia Zbigniew Gniatkowski.

Komisja chce, by koszty związane z prowadzeniem kont bankowych były transparentne i dały się łatwo porównać. Zgodnie z dyrektywą banki będą musiały udostępnić konsumentom listę najbardziej popularnych usług związanych z kontem oraz opłat pobieranych za każdą z nich. Klient otrzymywałby też zestawienie opłat pobranych w ciągu ostatniego roku za usługi świadczone w ramach danego rachunku. Treść i forma przekazywanych konsumentom informacji mają być ujednolicone po to, by łatwiej było porównywać różne oferty - uzasadnia KE.
W przypadku naszego kraju to nie ceny usług bankowych są główną zaporą w rozwoju tych usług bankowych - Norbert Jeziolowicz ze Związku Banków Polskich. Jak mówi dziś polski system bankowy już udostępnia informacje o wszystkich opłatach związanych z rachunkami, są one dostępne w oddziałach i na stronach każdego banku. Polski klient może już dziś bez problemu takie informacje uzyskać. Ta dyrektywa nie wprowadzi na naszym rynku większych zmian, bo Polska spełnia większość jej wymogów. Komisja chce, by to banki przejęły na siebie wszelkie formalności związane z przeniesieniem rachunku. Zgodnie z projektem dyrektywy na tę operację bank będzie miał maksymalnie 15 dni. To szybkie przenoszenie konta bankowych także już u nas funkcjonuje i zgodnie z nasza rekomendacją na tę operacje banki mają tylko 14 dni - tlumaczy Norbert Jeziolowicz.

Nadal mniejszy dostęp do usług bankowych mają mieszkańcy wsi i miasteczek, ale naprzecie nim wychodzą banki spółdzielcze, których oddziały znajdują się na terenie całej Polski – dodaje dr Michał Kisiel z portalu bankier.pl. Ubankowienie Polaków zwiększa też dostęp do Internetu i bankowość elektroniczna. Coraz więcej osób z niej korzysta i przyszłością jest właśnie bankowość internetowa, choć jak mówi Norbert Jeziolowicz w pewnych sprawach mimo wszystko odwiedzimy bank, bo przy kredycie czy dużej lokacie będziemy chcieli porozmawiać z żywym człowiekiem.

Komisja chce też ułatwić zakładanie konta w innym kraju członkowskim - to ważne dla osób wyjeżdżających za granicę do pracy. Państwa członkowskie muszą dopilnować, by na ich terytorium działał co najmniej jeden podmiot oferujący rachunki dla wszystkich obywateli UE bez względu na ich sytuację finansową. To rozwiązanie bardzo ważne dla osób które pracują za granica, bezpłatnie będą mogły otworzyć konto w banku.

Rozmawiała: Halina Lichocka

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''