Logo Polskiego Radia
Jedynka
Urszula Tokarska 03.07.2013

RPP obniżyła stopy procentowe do pozimu 2,5 punktu procentowego

Według prof. Marka Belki, obecny poziom stóp procentowych powinien się utrzymać co najmniej do końca bieżącego roku.
RPP obniżyła stopy procentowe do pozimu 2,5 punktu procentowegoGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe


Dr Bogusław Grabowski - były członek RPP, obecnie prezes Skarbiec AMH i członek Rady Gospodarczej przy Premierze – też podjąłby taką decyzję jak RPP. Cały czas bowiem mamy niski poziom aktywności gospodarczej, ledwie 0,5% dynamiki PKB. Co ważniejsze, na co RPP ma wpływ, to ta część popytu, która generuje dynamikę PKB, czyli popyt wewnętrzny, jest jeszcze słabszy. Poza tym, teraz sezonowo spada bezrobocie, ale w ogóle rośnie, jest niska dynamika wynagrodzeń, ujemna dynamika inwestycji. Polska gospodarka jest „wleczona”, bo nawet nie ciągnięta, przez eksport, który też jest słaby, bo jest recesja w Europie. Stopy procentowe powinny być zawsze na minimalnym poziomie, zmierzającym do osiągnięcia celu.

- Według prof. Marka Belki, obecny poziom stóp procentowych powinien się utrzymać co najmniej do końca bieżącego roku.

Powinno być bardziej elastycznie, jak trzeba to powinno się je podnosić, a jak sytuacja się pogarsza to je obniżać. RPP popełniła błąd podnosząc stopy w maju zeszłego roku, a potem zbyt wolno obniżając stopy procentowe. Gdyby z 225 punktów bazowych stopy były obniżane nie od listopada do lipca, ale od czerwca do listopada, mielibyśmy troszkę lepszą sytuację w dynamice PKB. Wszystkie prognozy, którymi dysponuje Rada w ostatnich kilku kwartałach, są o wiele mniej wiarygodne niż te sprzed 5 lat. Na polski rynek pieniężny mogą wpłynąć jednak różne, nieprzewidywalne, zdarzenia. Dlatego RPP nie powinna używać radykalnych stwierdzeń, w rodzaju zakończenia obniżania stóp procentowych w tym roku. Polska będzie prawdopodobnie jednym z pierwszych krajów OECD, który będzie podnosił stopy.

- Jak mówią przedstawiciele biznesu, dostęp do kredytów obecnie wcale nie jest łatwiejszy, dzięki decyzjom RPP.

Są jeszcze inne czynniki – tłumaczy Jacek Brzozowski z organizacji Pracodawcy RP. Ze strony przedsiębiorstw mamy do czynienia ze sceptycyzmem w obszarze inwestycyjnym, a ze strony banków nadal żywe jest wspomnienie szoków finansowych na rynkach Europy Zachodniej. Banki zaostrzyły swoje podejście do podmiotów wnioskujących o kredyty, a tu nie tylko poziom stóp procentowych ma znaczenie, ale inne pozacenowe bariery. W pewnych przypadkach zbyt niskie stopy procentowe powodują, że banki nie są zainteresowane udzielaniem kredytów w, uznawanych przez nie za ryzykowne, przedsięwzięciach.

- Dla klientów indywidualnych, spłacających kredyty hipoteczne, to jest dobra wiadomość: niższe stopy procentowe to więcej pieniędzy w portfelu, bo niższe raty.

Inny temat: Otwarte Fundusze Emerytalne. Dr Bogusław Grabowski sprzeciwia się OFE, dlaczego?


Tworząc kapitałowy filar w powszechnym obowiązkowym systemie emerytalnym popełniliśmy błędy. Pierwszy – stworzenie tego filara, poza tym bez żadnych źródeł finansowania. Było to wprowadzenie do polskich wydatków budżetowych jednej z największych pozycji, najbardziej długotrwałych, o najbardziej brzemiennych skutkach po 1989 roku. Do OFE wpłaciliśmy 190 mld zł. Zarządzanie nimi jest nieudolne i niewydajne. Teraz należałoby naprawić ten błąd. Najlepiej byłoby tak ograniczyć OFE, żeby uzyskać największą korzyść dla finansów publicznych, żeby jak najwięcej środków z OFE przeszło do ZUS, ale żeby to było bez zakłócenia dla bieżącego funkcjonowania rynku akcji.
Wybrać należałoby dobrowolność z namawianiem ludzi, żeby przechodzili do ZUS-u.

Rozmawiał Krzysztof Rzyman

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''