Logo Polskiego Radia
PR dla Zagranicy
Halina Ostas 18.06.2022

Fundacja Wolność i Demokracja niesie wszechstronną pomoc Polakom z Ukrainy

Fundacja zaangażowana jest w realizację projektu „Pomoc Polakom z Ukrainy”. Projekt jest skierowany do Polaków, posiadaczy Karty Polaka i członków ich najbliższej rodziny z Ukrainy, którzy znaleźli się Polsce po 24.02.2022 roku z powodu działań wojennych prowadzonych na terenie Ukrainy. Fundacja realizuje też projekt "Pomoc Rodakom w obliczu wojny".
Posłuchaj
  • O działaniach Fundacji Wolność i Demokracja, Halinie Ostas, opowiedzieli Swietłana Zajcewa - Wełykodna, prezes Związku Polaków na Ukrainie, Oddział w Odessie im. Adama Mickiewicza i Patryk Rogowienko [posłuchaj]
Czytaj także

Projekt „Pomoc Polakom z Ukrainy” jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą 2022. Realizują go trzy organizacje pozarządowe: Fundacja Wolność i Demokracja, Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Z pomocy mogą skorzystać między innymi posiadacze KARTY POLAKA oraz członkowie ich najbliższej rodziny, obywatele polscy posiadający stałe miejsce zamieszkania na Ukrainie, a także członkowie ich najbliższej rodziny.

Fundacja Wolność i Demokracja  wspiera także Polaków, osoby polskiego pochodzenia i ich rodziny, zamieszkujących Ukrainę, w ramach projektu "Pomoc Rodakom w obliczu wojny".

Jest to między innymi bezpośrednia pomoc finansowa i rzeczowa, dystrybuowana na miejscu przez polskie organizacje na Ukrainie i parafie rzymsko-katolickie, a także organizacja transportów humanitarnych na Ukrainę.

Na Ukrainie, żyje kilkuset tysięczna polska zbiorowość. Agresja Rosji spowodowała ogromny kryzys humanitarny - wielu rodaków uciekło przed wojną do Polski, ci którzy zostali na miejscu często znaleźli się w skrajnie trudnych warunkach - braku żywności i mieszkania.

Polskiemu Radiu dla Zagranicy, o działaniach Fundacji Wolność i Demokracja, opowiedzieli Swietłana Zajcewa - Wełykodna, prezes Związku Polaków na Ukrainie, Oddział w Odessie im. Adama Mickiewicza i Patryk Rogowienko. Oboje podkreślają jak ważne i wielowymiarowe są działania Fundacji.

- Działamy szeroko, zarówno w Polsce jak i na Ukrainie. Nasz główny projekt w Polsce to jest "Pomoc Polakom z Ukrainy" - mówi Patryk Rogowienko. - Osoby z Kartą Polaka lub obywatele polscy na stałe mieszkający na Ukrainie, mogą liczyć na naszą pomoc finansową, na wsparcie w odnalezieniu się w tej sytuacji. Mamy również infolinię, która prowadzi takie osoby. Mamy dodatkowe wsparcie finansowe na kursy doszkalające, na wizyty u lekarzy specjalistów, tłumaczy. Drugim projektem Fundacji jest "Pomoc Rodakom w obliczu wojny". Nasze działania na Ukrainie są związane z organizowaniem pomocy humanitarnej, punktów logistycznych, transportu dla uchodźców - mówi Patryk Rogowienko.

- Od pierwszych dni wojny mieliśmy kontakt z Fundacją Wolność i Demokracja. Pani Prezes Lilia Luboniewicz, była pierwszym prezesem organizacji polskiej, która do nas zadzwoniła i zapytała czego potrzebujemy - opowiada Swietłana Zajcewa - Wełykodna, prezes Związku Polaków na Ukrainie, Oddział w Odessie im. Adama Mickiewicza. - 26 lutego dzięki pomocy Fundacji mogliśmy zorganizować pierwszy transport, w którym wyjechało z Odessy 48 osób, w tym 13 matek. Pozostałe osoby to były dzieci, z których najmłodsze miało trzy miesiące. Ponieważ wtedy był mocno bombardowany Obwód Czerkawski i Winnicki nasza droga do Polski prowadziła przez Rumunię. Cały czas nad nami czuwała Fundacja Wolność i Demokracja - mówi Swietłana Zajcewa - Wełykodna.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas, ze Swietłaną Zajcewą - Wełykodną, prezes Związku Polaków na Ukrainie, Oddział w Odessie im. Adama Mickiewicza i Patrykiem Rogowienko z Fundacji Wolność i Demokracja.


***

Fundacja Wolność i Demokracja jest niezależną, niepartyjną organizacją pozarządową. Od założenia w 2006 roku Fundacja działa w dwóch zasadniczych obszarach: pomocy Polakom na Wschodzie oraz wspierania przemian demokratycznych na terenach byłego Związku Sowieckiego.

Impulsem do powstania Fundacji było zamknięcie przez władze białoruskie latem 2005 roku dwóch niezależnych polskich pism związanych ze Związkiem Polaków na Białorusi. Konieczność wydawania czasopism na uchodźstwie oraz pozyskiwania na ten cel środków finansowych doprowadziła do utworzenia Fundacji.

Realizując projekty w obu zasadniczych obszarach działania Fundacja nie zapomina o popularyzacji wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym i polskiej historii Kresów. Ważnym dążeniem Fundacji jest odzyskanie poczucia wspólnoty oraz świadomości konieczności współpracy przez narody tworzące I Rzeczpospolitą.