Nowe Technologie

Koniec ery Windows?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 19:03
Według firmy VMware era Windows dobiega końca. Klasyczny schemat desktop – serwer to już przeszłość. Nadchodzi zmiana paradygmatu – pracownicy stają się mobilni, a tym samym używają głównie urządzeń mobilnych.
Koniec ery Windows?
Foto: glowimages.com

Nowe urządzenia takie jak tablety czy smartfony oferują dostęp do tanich aplikacji niezależnych od systemu operacyjnego. Według danych, na które powołuje się VMware w 2015 roku będą przeważały aplikacje mobilne, działające poza środowiskiem Windows. Jest to efekt konsumeryzacji – 74% użytkowników przenosi aplikacje używane, na co dzień na grunt zawodowy.

Ten trend znakomicie sprzyja wzrostowi produktywności – mobilni użytkownicy są o 20% bardziej efektywni. Zatem rynek będzie się rozwijał.

Czego możemy się spodziewać?

- nowych oczekiwań użytkowników końcowych

- nowych urządzeń i nowych systemów – „no Windows anymore” wieszczy VMware

- nowych tanich, uniwersalnych aplikacji

To zmiany, które mogą sprzyjać wzrostowi produktywności, ale niestety niosą ze sobą zagrożenia dla bezpieczeństwa firmy. Można je zignorować stawiając na ograniczoną kontrolę, a tym samym ryzykując, lub zablokować - narażając się na niezadowolenie pracowników.

Wspomniana firma VMware ma na to gotowe rozwiązanie – Horizon Suite, czyli platformę umożliwiającą dostęp do wirtualnych desktopów, danych i aplikacji. Pełne bezpieczeństwo i komfort pracy. Jest jednak małe „ale” – to rozwiązanie na które stać duże firmy.

A co z małymi firmami?

Firma VMware koncentruje się na współpracy z partnerami, dlatego też usługi, które świadczy bezpośrednio są ograniczone. Być może znajdzie się grupa Partnerów, która w oparciu o rozwiązania VMware zaoferuje własne usługi dla MSP. W ten sposób pojawią się aplikacje w systemie SAS (oprogramowanie jako usługa). Musi jednak pojawić się masa krytyczna użytkowników którzy zechcą korzystać z tych rozwiązań. Nie będzie tanio gdyż rozwiązania VMware stanowią niewielką część całościowych kosztów, jest to zaledwie 1/11.

Kto może zaspokoić oczekiwania rynku?

W Rosji jeden z banków świadczy usługi z zakresu księgowości w chmurze. Obok banków, operatorzy telekomunikacyjni to potencjalnie bardzo obiecująca grupa, jako przyszły usługodawca. Dobra infrastruktura IT, duża grupa użytkowników, spadające przychody - to argumenty za. Na dziś jednak to jedynie ciekawostki.

Małe firmy są skłonne do ryzyka, zwłaszcza nieuświadomionego. W konfrontacji dużych inwestycji związanych z bezpieczeństwem i utraty danych, wygrywają bieżące przychody. Co więcej app story uczą, że aplikacja jest często darmowa lub kosztuje kilkanaście bądź kilkadziesiąt złotych. I na takie czeka small bussines. Czy się doczeka? Raczej tak, a póki co będzie ryzykował.



autor: Robert Kamiński

Czytaj także

Informatyczna przyszłość biznesu w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 11:56
Wg badania Ipsos MORI wykonanego dla Microsoftu, 66% polskich firm z sektora MŚP przyznaje, że IT odgrywa kluczową rolę w sukcesie ich organizacji. Spośród tych, które wdrożyły już usługi w chmurze, aż 77% uważa, że wykorzystywane przez nich rozwiązania wspierają ich efektywność.
rozwiń zwiń