Nowe Technologie

Usługa Disaster Recovery

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 00:00
Infrastruktura IT jest niezbędna do funkcjonowania firm i instytucji. Czy każde przedsiębiorstwo ma jednak opracowany scenariusz przywrócenia funkcjonowania systemów i urządzeń IT na wypadek pożaru, powodzi, klęsk żywiołowych lub innych zdarzeń losowych?
Disaster Recovery
Disaster Recovery

 

 

Z doświadczenia GTS wynika, że duże firmy mają zazwyczaj opracowane scenariusze takich działań, ale w przypadku średnich i małych firm ta kwestia bywa często niedoceniana, czy to z powodu niewiedzy, czy też ograniczeń finansowych. Tymczasem dobrze przygotowany plan, potocznie zwany Disaster Recovery (DR), pozwala przywrócić funkcjonowanie infrastruktury IT w najkrótszym możliwym czasie i przy najniższych kosztach.

 


  • Dzięki opracowanemu i regularnie testowanemu planowi DR, można z wyprzedzeniem minimalizować niekorzystne czynniki, które mogą wpłynąć na kondycję firmy. Dobrze przygotowany plan pozwala efektywnie wykorzystać zasoby, którymi firma już dysponuje. W ten sposób następuje poprawa procesów IT, która odbywa się bez wyraźnego wzrostu nakładów finansowych. Plan DR jest często elementem zapewnienia ciągłości działania całego przedsiębiorstwa. Coraz częściej jest obecnie realizowany w oparciu o rozwiązania wirtualne.

 

Możliwe warianty zabezpieczania infrastruktury IT

 

Decydując się na realizację planu DR, do niedawna firmy miały do dyspozycji w zasadzie tylko jedną możliwość — stworzenie własnymi środkami zapasowej lokalizacji, bądź skorzystanie z usługi kolokacji świadczonej przez zewnętrznego dostawcę. Ten sposób jest drogi, czasochłonny, a samo rozwiązanie podatne na awarie. W większości przypadków wymaga zakupienia identycznego sprzętu (serwerów i pamięci) od tych samych producentów oraz zastosowania technologii replikacji do transferu danych na różnych poziomach.

 


  • Jako nowszy wariant coraz częściej stosowana jest kombinacja infrastruktury fizycznej i wirtualnej w lokalizacji zapasowej. Nadal pozostaje jednak kwestia kosztów związanych z zakupem niezbędnego sprzętu i oprogramowania, obsługi zajmującej się całym procesem oraz regularnych opłat za korzystanie z kolokacji. Ten sposób planowania DR bardzo często ogranicza się do zabezpieczenia samych danych lub serwerów, ale nie obejmuje już zagadnień replikacji ustawień sieciowych (np. mapowania, adresowania IP, reguł zapory, ustawień DMZ i VLAN). Zatem klient ma wprawdzie zabezpieczone dane, ale w razie awarii staje przed problemem uzyskania do nich dostępu w możliwie krótkim czasie.

 


  • Nowsze warianty DR biorą już pod uwagę wykorzystanie usług w chmurze. Najczęściej oferowaną możliwością zapisania kopii danych jest zmodyfikowana usługa wirtualnej infrastruktury (IaaS - Infrastructure as a Service). Dzięki wirtualizacji, serwery z pierwotnej lokalizacji  są odpowiednio chronione, włącznie z systemem operacyjnym, aplikacjami czy danymi umieszczonymi na serwerach wirtualnych. O tworzenie kopii zapasowych i zapewnienie dostępności wirtualnych serwerów troszczy się dostawca usług DR w oparciu o określony w umowie poziom świadczenia usług (Service Level Agreement).

 


  • Platforma udostępniona do celów DR stanowi wartość dodaną, ponieważ pozwala dostosować ponoszone koszty oraz parametry wydajności do potrzeb każdego klienta. Aplikacje i serwery, określane w planie DR jako mniej ważne w przypadku awarii, mogą pracować z mniejszą ilością zasobów, przy jednoczesnym zapewnieniu środków do zachowania pełnej funkcjonalności dla aplikacji uznanych za najważniejsze.

 

Odrębną kwestią jest regularne testowanie scenariusza DR. W przypadku rozwiązania tradycyjnego powrót do lokalizacji pierwotnej, po przeniesieniu danych do lokalizacji rezerwowej, bywa problematyczny - czy to z powodu kosztów, czy też trudności występujących podczas testowania.

 

Gdzie szukać dostawców usług Disaster Recovery?

 

Obecnie nie ma zbyt wiele firm świadczących usługi DR, ale ze wstępnej analizy rynku wynika, iż są one oferowane przez dostawców usług centrum danych. Mogą oni kompleksowo spełnić wszystkie wymagania klienta w zakresie DR. Oferują nie tylko replikację serwerów pomiędzy centrami danych a przestrzenią w chmurze, ale również kopiowanie konfiguracji i ustawień sieci.

 

Dlaczego warto wykorzystać chmurę do celów Disaster Recovery?

 

Wykorzystanie przetwarzania w chmurze do celów planowania DR ma szereg zalet - to efektywne kosztowo wykorzystywanie zasobów, ich szybkie przydzielanie, dobra skalowalność i elastyczność. Jedną z najważniejszych jest też zmiana samego sposobu przywracania po wystąpieniu awarii. Disaster Recovery as a Service obniża koszty i staje się o wiele efektywniejsze i bardziej dostępne dla wielu firm, ponieważ można z niego skorzystać za ułamek ceny typowych rozwiązań DR.

 

W nadchodzących latach będziemy dużo częściej słyszeć o zmianach w strategiach DR w kontekście technologii cloud computing. Wraz ze wzrostem świadomości i weryfikowaniem lub opracowywaniem przez firmy nowych planów DR, coraz częściej będą brane pod uwagę zalety rozwiązań w chmurze.



Zobacz więcej na temat: firma klęska żywiołowa
Czytaj także

Bezpieczny biznes w cyfrowym świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 00:00
Wyciek ważnych informacji z firmy, utracone efekty pracy z kilku miesięcy, poufne dane i dokumenty przesłane pomyłkowo do nieupoważnionej osoby - to przykre doświadczenia, które na szczęście dotyczą tylko ułamka małych i średnich przedsiębiorstw. Stwarzają jednak realne ryzyko i stres, na jaki niepotrzebnie narażają się przedsiębiorcy. Co zrobić, by chwila nieuwagi czy niefortunne zdarzenie nie spowodowały poważnych strat biznesowych i wizerunkowych?
rozwiń zwiń