Lenovo przejmie również powiązane oprogramowanie, komponenty sieciowe i usługi utrzymaniowe a także około 7,500 pracowników IBM na całym świecie, włączając w to tych zatrudnionych w głównych centrach np. Raleigh, Szanghaj, Shenzhen czy Tajpej, którzy powinni otrzymać ofertę pracy od nowego pracodawcy.
- Cena zakupu wynosi w przybliżeniu 2,3 mld USD z czego dwa miliardy zostaną wpłacone w gotówce, a rozliczenia pozostałej należności nastąpi w akcjach Lenovo.
Po sfinalizowaniu transakcji, Lenovo przejmie obszar związany z obsługą klienta i utrzymaniem. IBM będzie świadczył usługi utrzymania sprzętu w imieniu Lenovo przez pewien czas po sfinalizowaniu transakcji także zmiana powinna być praktycznie nieodczuwalna dla Klientów. IBM zachowa serwery System z (mainframe), serwery Power Systems, pamięci masowe Storage Systems, serwery Flex opare o architekturę Power i systemy PureApplication i PureData.
Zawarta umowa opiera się na wieloletniej współpracy, której początki sięgają 2005r. kiedy Lenovo przejęło od IBM jego dział PC, który obejmował linię PC ThinkPad. Od tamtej pory firmy współpracowały ze sobą przy różnych projektach. Lenovo i IBM planują zawrzeć strategiczny sojusz, który będzie obejmował globalną umowę OEM i umowy odsprzedażowe (reselerskie) obejmujące wiodące w branży systemy pamięci masowej Storwize, systemy taśmowe, oprogramowanie General Parallel File System, ofertę SmartCloud Entry oraz elementy portfolio System Software IBM, np. System Director i rozwiązania Platform Computing.
Zawarcie tej umowy jest kolejnym krokiem następującym po ogłoszeniu w ostatnich dniach ponad 1 mld USD inwestycji w nowopowstałą grupę IBM Watson Group i 1,2 mld USD w rozwój oferty cloud computing w 15 krajach na 5 kontynentach.
- Transakcja musi spełnić odpowiednie warunki legislacyjne i zdobyć wszelkie inne wymagane pozwolenia. Transakcja zostanie sfinalizowana po spełnieniu wszystkich warunków prawnych, administracyjnych i innych oraz po zamknięciu procesu konsultacji w pozostałych krajach objętych umową. Chodzi m.in. o zgodę amerykańskiego Committee on Foreign Investment in the United States (CFIUS).
W trakcie finalizowania transakcji, obie firmy nie planują przeprowadzić żadnych zmian w swoich obecnych niezależnych działaniach związanych z funkcjonowaniem linii serwerowych np. obsłudze klienta czy dostępności produktów.
autor: Cezary Tchorek-Helm