Nowe Technologie

Czym zarejestrować wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 11:19
Dzisiejsze wakacje to ruch. Możemy, jak nigdy wcześniej, rejestrować zdarzenia i dzielić nasze wrażenia z innymi. Jak wybrać sprzęt, który podoła naszym wymaganiom i pozwoli uwiecznić każdy, nawet najdrobniejszy szczegół naszych wakacyjnych wyczynów?
Midland XTC400
Midland XTC400

Aby zostać reżyserem filmu z wymarzonej wyprawy potrzebujemy tylko odpowiedniej kamery sportowej. To ona dotrzyma nam kroku i z łatwością wychwyci każdy ruch.

Matryca, kąt widzenia

Pierwszym parametrem, na który zapewne każdy zwróci uwagę będzie ilość megapikseli, bowiem to one będą odpowiadały za jakość naszego obrazu. Na rynku można odnaleźć już kamery sięgające 12 Mpix (np. XTC400). Jednak piksele to nie wszystko! Niezwykle istotny będzie kąt widzenia, bo to dzięki niemu będziemy mogli uwiecznić dokładnie to, co dzieje się w naszym otoczeniu. Kamery akcji nagrywają ujęcia typu POV (point of view), czyli oddają punkt naszego widzenia. Ważne, by kąt ten był jak najszerszy. Dobre kamery posiadają pole widzenia ok. 170°. Ale to wszystko jeszcze nie koniec! Mamy już jakość i szeroki kąt widzenia, ale co zrobić, by obraz ten nie był przekrzywiony? Przecież, nie zawsze mamy możliwość przymocować sprzęt idealnie w pozycji pionowej, czasem jest on lekko przekrzywiony, czasem wręcz musimy zamocować go bokiem. Z pomocą przychodzi nam marka Midland, która w swej najnowszej kamerze zainstalowała obrotową soczewkę. Ma ona możliwość obrotu, aż o 270°, dzięki czemu uzyskamy idealnie prosty obraz niezależnie od pozycji w jakiej sprzęt będzie umocowany.

Waga

Uprawiając sport zależy nam na swobodzie ruchów, dlatego właśnie urządzenie powinno być lekkie i poręczne. Decydując się na zakup kamery należy także zwrócić uwagę na sposób wykonania, wytrzymałość na wstrząsy i zachlapania. Nowoczesne kamery sportowe spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Przykładem może być kamera Midland XTC400, która przy rozmiarach 52x95x35mm waży zaledwie 140 gramów. Posiada solidną aluminiową obudowę, na którą można dodatkowo założyć wodoodporną nakładkę, pozwalającą na nagrywanie również pod wodą, na głębokości nawet 85 metrów.

  • Równie istotna jest łatwość obsługi urządzenia. Wykonując akrobacje na BMX’ie, wspinając się na szczyty gór lub w ostrym przewieszeniu, wiosłując w trakcie spływu kajakowego, czy manewrując barem podczas kite’owych ewolucji potrzebujemy urządzenia, które nie wymaga skomplikowanych ustawień. Najlepszym rozwiązaniem są kamery obsługiwane za pomocą jednego przycisku, który natychmiast włącza i wyłącza nagrywanie.

Zasilanie

Cenimy sobie mobilność i wygodę. Nie lubimy zabierać podczas weekendowego wypadu na żagle miliona kabli, ładowarek czy wtyczek. Dlatego wybierając kamerę powinniśmy sprawdzić też czas pracy baterii, a także czas ładowania. Akumulator powinien wytrzymywać na tyle długo, byśmy mogli spokojnie uwieczniać nasze wspomnienia, korzystając ze wszystkich funkcji kamery. Tu po raz kolejny zaskakuje nas XTC400, która pozwala na nagrywanie, aż do 4,5 godziny.

Film z kamery, i co  dalej

Tym co przeżywamy, chcemy jak najszybciej podzielić się z najbliższymi. Nie rozstajemy się z naszymi smartphone’ami i tabletami. Na bieżąco wrzucamy na portale społecznościowe posty o tym, co czujemy, myślimy, czy widzimy. Od kamer sportowych oczekujemy takiej samej mobilności, dlatego producenci stawiają na wyposażenie sprzętów w technologię wi-fi. Dzięki temu szybko możemy połączyć nasze trzecie oko ze smartphonem,  zmontować klip dodając ulubioną muzykę i najlepsze ujęcia i podzielić się tym ze znajomymi w sieci. Dodatkowym atutem może być live streaming, który nie tylko pozwala na oglądanie filmów w czasie rzeczywistym przez naszych znajomych, ale ułatwi także samo ustawienie kamery – dzięki temu podglądniemy na co w tym momencie „patrzy” nasz obiektyw i co właściwie uda nam się nagrać. Specjalnie dla XTC400 stworzona została aplikacja “Action Connect”, która umożliwia podgląd filmu, błyskawiczne dzielenie się nim na Facebooku, czy YouTube, a także dostęp do dodatkowych funkcji i ustawień takich jak zoom, tryb zdjęć lub zdjęć seryjnych.



autor: Mariola Czapkiewicz

Zobacz więcej na temat: kamera rejestracja wakacje