Nowe Technologie

ThinkPad - Klasyka IT

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 00:00
Co mają wspólnego racjonalistyczne poglądy amerykańskiego miliardera z początku XX wieku, japońskie żarcie zamknięte w czarnym pudełku oraz powstanie prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalnych notebooków świata pod koniec ubiegłego wieku? Okazuje się, że bardzo wiele - wszystkie te elementy złożyły się na to, co obecnie znamy pod nazwą ThinkPad, który obchodzi swoje 20-ste urodziny.
ThinkPad - Klasyka IT
Foto: Iban Nieto, flickr.com, lic. CC

 

Czy dwadzieścia lat w historii to dużo? Wielu powiedziałoby, że nie – ledwo jedno pokolenie, cóż wielkiego mogłoby się stać w tak krótkim okresie? Jednakże w historii notebooków i nowoczesnych technologii dwie dekady to co najmniej tyle co dwa stulecia w historii powszechnej – tak wiele wydarzyło się w tym czasie, że wówczas nikt tego się nie spodziewał. A wszystko zaczęło się nieco ponad 90 lat temu w Ameryce, kiedy to Thomas J. Watson zaczął rozwijać produkcję wczesnych kalkulatorów w firmie International Business Machines.


Myśl!

Karierę Thomasa J. Watsona można by określić sloganowym hasłem „od pucybuta do milionera”, jednakże nie to jest istotne w historii powstania ThinkPadów. Oprócz przekształcenia nazwy firmy, w której pracował od 1914 roku z Computing Tabulating Recording Company (CTR) na International Business Machines (IBM), określił hasło przewodnie kultury pracy pracowników swojej firmy – brzmiało ono THINK, czyli myśl. Hasła tego rodzaju znajdowały się w każdym widocznym miejscu firmy, zaś pracownicy nosili ze sobą notatniki (z ang. notebooki!), w których mieli zapisywać wszelkie inspirujące pomysły. Watson wierzył w racjonalność oraz kreatywność swoich pracowników, co później przyniosło wymierne rezultaty w rozwoju firmy.

 

IBM przesiąknęło hasłem zaproponowanym przez Watsona, doczekawszy czasów współczesnych. Podobnie stało się z koncepcją przekazywania pracownikom notatników na inspirujące myśli. Właśnie te dwa elementy stały się w 1991 roku etymologicznym źródłem dla powstania nazwy ThinkPad. Danny Wainwright, starszy planujący w IBMie, połączył racjonalistyczne hasło THINK z nazwą notatnika (notepad) tworząc ThinkPada; integrując dewizę Watsona z możliwością elektronicznego pisania i tym samym konstruując owoc racjonalnego, praktycznego myślenia – powiązanie między tradycją firmy a wyzwaniami nowoczesności w postaci notebooka.


Ale co z tym japońskim żarciem?

 

Wyjaśniliśmy już jak wiążą się racjonalistyczne przekonania Thomasa J. Watsona z powstaniem w 1992 roku pierwszych ThinkPadów. Jednak uważny czytelnik mógłby zapytać: gdzie podziało się wspomniane na początku japońskie jedzenie? Otóż Watson nie był fanem sushi, a przynajmniej nie ma na to oczywistych dowodów, a powiązanie okazuje się być nieco bardziej prozaiczne.

 

Mianowicie projektanci ThinkPadów potrzebowali oryginalnego i pociągającego designu dla swoich nowych produktów. Znany projektant i designer drugiej połowy XX wieku, Richard Sapper, pracujący wówczas dla IBMu zafascynowany był kulturą Japonii i tamtejszymi rozwiązaniami. Bezpośrednią inspiracją dla jego pomysłu stało się tzw. Shokado Bento, tradycyjne japońskie pudełko na jedzenie o prostokątnej podstawie, pokryte czarnym lakierem. Przewodnią ideą było zawarcie czegoś niezwykłego w jak najbardziej zwyczajnym i niepozornie wyglądającym pudełku – dla japońskich kucharzy były to najlepsze przysmaki, zaś w przypadku notebooków miały nimi się stać najnowocześniejsze rozwiązania sprzętowe. W tamtych czasach żaden komputer nie był czarny, a innowacja wprowadzona przez Sappera została przyjęta ze szczególnym uznaniem.


20 lat minęło... I co dalej?

 

IBM cieszyło się sukcesem Thinkpadów przez 13 lat od momentu wypuszczenia na rynek modeli 700, 700C i 700T – później produkcja została przejęta przez Lenovo. Mimo upływu czasu klasyczne ThinkPady wciąż wyglądały tak samo, wzorując się na wspomnianych japońskich pudełkach na jedzenie – jedynie wnętrze było modernizowane, tak aby za każdym razem mogło na nowo zachwycać.

 

Jednakże z upływem lat IBM, a później Lenovo zaczęło tworzyć coraz to nowsze produkty, w mniejszym lub większym stopniu nawiązujące do idei klasycznego ThinkPada – pojawiły się nie tylko konsumpcyjne IdeaPady, lecz także choćby tablety z serii ThinkPad wyróżniające się podobną stylistyką i biznesowymi możliwościami.

 

Najnowszym dzieckiem Lenovo z tej serii wydaje się 14-calowy ultrabook ThinkPad o karbonowej obudowie i wadze wynoszącej jedynie 1,36 kilograma. Producent tym razem również nie zawiódł umieszczając w nim najnowszy procesor Intel z serii i oraz dysk SSD.

Czytaj także

Co mają do zaoferowania następcy Thinkpada?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 00:00
W październiku tego roku mija dwadzieścia lat od debiutu na rynku pierwszych ThinkPadów - modeli 700, 700C i 700T. Co obecnie następca IBM może zaoferować? Na ile tradycja łączy się z nowoczesnością i czy nadal można uważać komputery tej marki za sztandarowe?
rozwiń zwiń
Czytaj także

ThinkPad skończył 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 00:00
Z tej okazji Lenovo wprowadziło do sprzedaży najnowszy model biznesowej serii - ultrabook Lenovo ThinkPad X1 Carbon. Sprzęt, którego obudowa jest wykonana z odpornego na uszkodzenia i zarazem lekkiego włókna węglowego, jest już dostępny w Polsce.
rozwiń zwiń