Nowe Technologie

Kontrola licencji oprogramowania przynosi wymierne zyski

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 00:00
Ponad dwie trzecie firm już od 2009 r. realizuje projekt optymalizacji kosztów, a prawie 75% planowało taką optymalizację w ciągu najbliższych 12 miesięcy (raport Deloitte "Czas cięć" z 2009 r.). Badane firmy stawiały głownie na kontrolę wydatków. Blisko 70 % ustanowiło procedury ich kontroli, a blisko połowa firm wstrzymała proces rekrutacji nowych pracowników, a prawie 40% dokonało redukcji poziomu zatrudnienia.
LOG Systems Sp. zo.o.
LOG Systems Sp. zo.o.

 

Tymczasem niemałe oszczędności może przynieść skrupulatne przyjrzenie się licencjom oprogramowania komputerowego. Niestety polskie firmy i urzędy nie radzą sobie z porządkowaniem licencji na oprogramowanie. Niewykorzystane, między innymi niezaktualizowane licencje stanowią średnio aż 58% wszystkich posiadanych licencji – wynika z danych LOG Systems. A to oznacza dla firm straty finansowe, gdyż zdarzają się sytuacje, że na firmowych komputerach są zainstalowane programy kiedyś kupione, a niewykorzystywane obecnie.

 

Audyt oprogramowania

 

Problem może rozwiązać specjalistyczne oprogramowanie, które w na bieżąco kontroluje wykorzystanie i aktualność aplikacji, a także stan prawny licencji. Audyt oprogramowania, na przykład za pomocą aplikacji LOG System, pozwala na sprawdzenie, z jakich dokładnie aplikacji korzystają pracownicy, a z których bardzo rzadko lub w ogóle. Zarząd może wówczas podjąć decyzję, że przykładowo nie ma sensu kupowanie nowych licencji na cały pakiet biurowy, skoro pracownik korzysta jedynie z arkusza kalkulacyjnego. Dokładna wiedza na temat infrastruktury IT umożliwia rozsądne planowanie zakupów i dbanie o koszty.

 

„Z naszych doświadczeń wynika, że w większych firmach znajduje się średnio około 3 tysięcy licencji, z czego aż 1,7 tysiąca ma nieuregulowany status prawny. W takiej sytuacji należy liczyć się ze stratami finansowymi w związku z mało efektywnym zarządzaniem firmowym softwarem, jak również z przykrymi konsekwencjami kontroli antypirackiej” – zauważa Grzegorz Filarowski, Prezes Zarządu LOG Systems , producenta oprogramowania do audytu infrastruktury IT. 



Czytaj także

Rosnący rynek Software Assets Management

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 00:00
W 2011 roku wartość polskiego rynku usług SAM (Software Assets Management) wzrosła o około 16% w stosunku do roku 2010; wynika z danych LOG Systems, polskiego producenta aplikacji do zarządzania infrastrukturą IT w przedsiębiorstwach i urzędach. Prognozy na najbliższe miesiące są równie optymistyczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Administracja sprawdza legalność oprogramowania w urzędach

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2012 00:00
Jako pierwsze w sektorze administracji audytowi oprogramowania poddały się ministerstwa. Pierwszym resortem, który przeprowadził audyt oprogramowania i wdrożyło kompleksowy system zarządzania zasobami IT, był resort gospodarki, niedawno dołączyło do niego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz inne instytucje m.in. Urząd Patentowy.
rozwiń zwiń