Nowe Technologie

Droga wirtualizacja pamięci masowych

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 17:52
DataCore Software, dostawca oprogramowania do wirtualizacji pamięci masowych, przeprowadził doroczną ankietę wśród profesjonalistów IT, odpowiedzialnych za zarządzanie środowiskiem wirtualnym.
Droga wirtualizacja pamięci masowych

Ankieta „State of Virtualization Survey” została przeprowadzona w marcu 2013 r. 56 proc. respondentów reprezentowało firmy zatrudniające mniej niż 1000 pracowników, 23 proc. – od tysiąca do pięciu tysięcy pracowników, a 21 proc. – powyżej pięciu tysięcy. Wśród ankietowanych firm reprezentowanych było wiele branż, w tym usługi finansowe (11 proc.), służba zdrowia (12 proc.), sektor publiczny (13 proc.), przemysł (15 proc.), edukacja (13 proc.) i usługi IT (14 proc.).

Wyniki ankiety wykazały, że rozważają oni wirtualizację użytkowanych krytycznych aplikacji biznesowych, ale projekty te często są wstrzymywane przez koszty związane z pamięciami masowymi i problemy wynikające z uzyskaniem odpowiednio wysokiej wydajności.

Raport z przeprowadzonej już po raz trzeci ankiety „State of Virtualization Survey” wykazuje, że najczęściej poddawane konsolidacji są takie aplikacje jak SQL Server, Exchange, SharePoint, Oracle czy SAP. Jednocześnie problemy z włączeniem pamięci flash i dysków SSD do infrastruktury zniechęcają do wykorzystania tych szybkich nośników w wirtualnych środowiskach najbardziej wrażliwych na zbyt długie czasy reakcji oraz przy projektach wirtualizacji desktopów.

Główne wnioski

  • 44 proc. respondentów przyznało, że zbyt wysokie koszty związane z pamięciami masowymi były „poważną przeszkodą” lub „pewną przeszkodą” wpływającą na wirtualizację części ich zasobów. W 42 proc. ankietowanych firm uniemożliwiały też przeciwdziałanie spadkowi wydajności aplikacji.
  • Ponad połowa respondentów (51 proc.) powiedziała, że budżety IT przeznaczone na pamięci masowe pozostały stabilne w 2013 r., jednak aż 20 proc. przyznało, że zostały zredukowane (w 2012 r. – tylko 14 proc.). Podczas gdy w 2012 r. w 38 proc. firm budżety przeznaczone na pamięci masowe wzrosły, w bieżącym roku takich firm jest już tylko 30 proc. 
  • Pamięci masowe wciąż stanowią największą część budżetów związanych z projektami wirtualizacyjnymi. Dotyczy to zarówno wirtualizacji serwerów, jak i desktopów. 52 proc. ankietowanych przyznało, że pamięci masowe stanowią ponad 25 proc. ich budżetu na wirtualizację.
  • Firmy nie decydują się na rozwiązywanie problemów z infrastrukturą poprzez pamięci masowe dostępne w chmurze publicznej. Osiem na dziesięć z nich w ogóle nie korzysta z przestrzeni w chmurze publicznej, co jest to dość znaczące, szczególnie w kontekście ilości uwagi, która jest ostatnio poświęcana temu tematowi.
  • Mimo ogromnej uwagi, którą branża przykłada do technologii pamięci flash, co drugi respondent przyznawał, że nie planuje użycia dysków SSD w prowadzonych projektach wirtualizacyjnych. Co więcej, blisko 60 proc. ankietowanych nie korzysta w ogóle z pamięci flash w swoich środowiskach pamięci masowych

 



autor: Jan Petersen

Czytaj także

EMC zmodernizował wirtualne pamięci masowe

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 08:36
To efekt modernizacji korporacyjnej pamięci masowej EMC VMAX, wprowadzenia nowego modelu licencjonowania dla wirtualnej pamięci masowej EMC VPLEX.
rozwiń zwiń