Nowe Technologie

Chmura na rynkach wschodzących

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 00:00
BSA we współpracy z Ipsos Public Affairs przeprowadziło badania wśród niemal 15.000 użytkowników w 33 krajach pod kątem ich wiedzy na temat technologii cloud computingu i korzystania z niej.
Chmura na rynkach wschodzących
Foto: Glow Images/East News

 

W skali światowej, 45% wszystkich użytkowników komputerów twierdzi, że korzysta z „usług online które pozwalają im tworzyć, przechowywać i zarządzać dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi, zdjęciami czy innymi treściami elektronicznymi aby móc mieć do nich dostęp z jakiegokolwiek komputera logując się za pośrednictwem Internetu”. W krajach rozwijających się, takich jak Tajlandia, Malezja, Argentyna i Peru, liczba ta kształtuje się na poziomie średnio 50%, podczas gdy w krajach rozwiniętych gospodarczo takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy i Francja, spada przeciętnie do 33%.

 


  • Wschodzące rynki są gotowe na wdrożenie usług cloud computingu, łącznie z usługami płatnymi, jednak użytkownicy z tych rynków mają  w zwyczaju dzielić się danymi dostępu,  co stwarza możliwość nadużyć licencji – informują swoim blogu BSA: www.bsa.org/techpost

 

„Dostrzegamy, że wielu nowych użytkowników komputerów i technologii informatycznych zaczyna od samego początku korzystać z usług cloud computingu.  Jeśli jesteś mieszkańcem kraju rozwijającego się i korzystasz z komputera, wówczas prawdopodobnie korzystasz również z usług cloud computingu przynajmniej czasami do napisania maila, edycji tekstu, dokumentu, przechowania zdjęć, czy do innych czynności, chociaż możesz nawet nie wiedzieć, że korzystasz z usług cloud computingu” – stwierdza Prezydent BSA Robert Holleyman.

 


  • W skali światowej 88% użytkowników korzystających z usług cloud computingu twierdzi że robi to w celach prywatnych a 33% przyznaje, że korzysta z technologii cloud computingu   w celach biznesowych. W obu przypadkach te dane procentowe są nieznacznie wyższe w krajach rozwijających się niż w krajach rozwiniętych.

  • Na świecie przeważają usługi bezpłatne do użytku prywatnego. Ale 33% światowych użytkowników usług cloud computingu – z podobnymi wynikami procentowymi zarówno w krajach rozwijających się, jak i rozwiniętych – twierdzi, że płaci co najmniej za połowę usług z jakich korzysta w biznesie.

 

Jednak badanie BSA wskazuje również powód od obaw: około 42% ankietowanych na całym świecie deklarujących korzystanie z płatnych usług cloud computingu, jednocześnie przyznaje, że korzysta ze wspólnych danych dostępu wewnątrz jednej organizacji. Widoczny jest tu wyraźny podział: w krajach rozwijających się 45% użytkowników korzystających z płatnych usług cloud computingu przyznaje, że dzieli się danymi dostępu wewnętrznie, podczas gdy w krajach rozwiniętych 30%.

 

Kolejny wpis będzie dotyczył znaczenia faktu, iż biznesowi użytkownicy płatnych usług cloud computingu zwykle wymieniają się danymi dostępu. W tym wpisie przedstawione zostaną cztery główne formy piractwa w zakresie korzystania z technologii cloud computingu, część z nich w zakresie publicznych usług cloud computingu, część dotyczących chmur prywatnych.



Czytaj także

Jak technologia Cloud zmieni rynek IT

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 23:00
Analitycy rynku IT są niemal jednogłośni: Cloud Computing to przyszłość w obszarze użytkowania systemów klasy ERP. Czy chmura wyprze usługi outsourcingowe i jakim firmom może przynieść największe korzyści - wyjaśnia Piotr Krzysztoporski, Consulting Director z Epicor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Perspektywy polskiej chmury

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 23:00
Wg wyników badania przyszłości chmury przeprowadzonego przez Cisco w naszym kraju: polska chmura to głównie firmy. Najczęstsze zastosowanie cloud computing stanowią aplikacje biznesowe, takie jak CRM i CRP (zwłaszcza wśród firm o zatrudnieniu 250+) oraz biurowe (odpowiednio 67 i 57% odpowiedzi). W następnej kolejności są to: wirtualizacja desktopów (41%), oraz narzędzia do współpracy, wymiany plików i komunikacji (35%).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmura rządzi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 23:00
Cloud computing wciąż zyskuje na popularności. Coraz więcej przedsiębiorstw rozważa wykorzystanie tego modelu przetwarzania danych do zwiększenia wydajności środowisk IT. Chmury prywatne mogą zoptymalizować alokację zasobów, poprawić zarządzanie i monitorowanie, umożliwiając świadczenie lepszych usług użytkownikom infrastruktury IT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jest najważniejsze w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
VMware przedstawił wyniki najnowszych globalnych badań nad upowszechnianiem się rozwiązań chmurowych. Badanie przeprowadzono wśród osób podejmujących decyzje w zakresie IT zaś respondenci pochodzili z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Pytani wskazali, że w ciągu następnych 18 miesięcy zamierzają przeznaczyć niemal jedną trzecią rocznego budżetu IT na przetwarzanie w chmurze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fakty i mity o chmurze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2012 00:00
Wokół cloud computingu narosło wiele mitów. Jedną z przyczyn stosunkowo wciąż małej popularności rozwiązania chmurowego wśród polskich przedsiębiorców jest nieświadomość istnienia tego narzędzia, bądź niewłaściwe jego rozumienie. Razem z Jakubem Wietrzykiem, specjalistą od nowych technologii wfirma.pl, lidera wśród platform księgowości internetowej systematyzujemy wiedzę na ten temat.
rozwiń zwiń