Nowe Technologie

Wzrost popularności chmur osobistych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2012 00:00
Coraz powszechniejsze używanie przez pracowników własnych urządzeń w pracy (BYOD ang. Bring Your Own Device) wzmaga zapotrzebowanie na chmury osobiste (BYOC ang. Bring Your Own Cloud).
Wzrost popularności chmur osobistych
Foto: Glow Images/East News

 

Podczas gdy jeszcze nie tak dawno głównym narzędziem pracy i przetwarzania danych był komputer PC, tak dziś konsumenci coraz częściej wybierają usługi przetwarzania w chmurze. Manish Sablok, dyrektor ds. marketingu na obszar Europy Środkowej, Północnej i Wschodniej w firmie Alcatel-Lucent Enterprise, przygląda się zjawisku coraz powszechniejszego używania przez pracowników własnych urządzeń w pracy (BYOD), które pociąga za sobą wzrost zapotrzebowania na wykorzystanie chmur osobistych (personal cloud) wśród dzisiejszych wysoce mobilnych pracowników.

 


  • W najbliższych latach popularność chmur osobistych będzie systematycznie rosnąć. Zapewni to pracownikom znacznie większą swobodę wyboru urządzeń używanych zarówno do celów prywatnych, jak i zawodowych, co przełoży się na wzrost ich zadowolenia i wydajności. Firma badawcza Gartner ocenia, że era komputera PC jako jedynego punktu dostępu do aplikacji korporacyjnych dobiega końca, a do 2014 r. chmura osobista stanie się głównym elementem cyfrowego życia pracowników. 

 

„Czy jest do tego jakaś aplikacja?”


 Trend w kierunku używania przez pracowników własnych urządzeń w pracy to oznaka szerszego zjawiska zachodzącego właśnie na rynku. Oznacza to nadejście ery chmury osobistej, w której to inteligentne urządzenia mobilne oraz powiązane z nimi aplikacje staną się coraz powszechniejszym narzędziem komunikacji w przedsiębiorstwie. Pracownicy przynoszą do pracy swoje tablety, ponieważ uwielbiają z nich korzystać i czują, że dzięki temu mają więcej swobody oraz mogą lepiej kontrolować swoją wydajność.  Nic więc dziwnego, że tablety zmieniają sposób komunikowania się, a pracownicy na przydzielone im zadanie często reagują pytaniem: „Czy jest do tego jakaś aplikacja?”. To właśnie aplikacje mają największy wpływ na upowszechnianie się zjawiska używania własnych urządzeń i chmur osobistych przez pracowników, a co za tym idzie – nowej kultury pracy. Weźmy na przykład chmurę osobistą na urządzeniu pracownika – może ona obejmować bibliotekę iTunes, usługę udostępniania plików DropBox, rozwiązanie WebEx do wideokonferencji...i wiele innych!   Dyrektorzy ds. informatycznych zmagają się obecnie nie tylko z trendem związanym z używaniem własnych urządzeń w pracy, lecz także z rosnącym zapotrzebowaniem wśród pracowników na chmury osobiste. Przyjęcie przez przedsiębiorstwa odpowiedniej polityki dotyczącej korzystania w pracy z własnych urządzeń i chmur osobistych pozwala uwolnić potencjał dzisiejszych wysoce mobilnych pracowników, a ponadto zwiększyć prostotę i wydajność.   

 

Trzy strategie obsługi chmury osobistej

 

W czasach, gdy używanie własnych urządzeń i chmur osobistych w pracy jest coraz powszechniejsze, usługi komunikacyjne, aplikacje i infrastruktura sieciowa powinny koncentrować się na ludziach i ich potrzebach, nie zaś na konkretnych urządzeniach. Takie podejście sprawia, że pracownicy nie muszą już dostosowywać swojego stylu pracy do narzędzi udostępnianych przez pracodawcę. Zamiast tego mogą dokonywać własnych wyborów i poczuć swobodę, do której przyzwyczaili się już w życiu prywatnym.  Nowa definicja usług  Nie wystarczy udostępniać konkretne usługi i aplikacje komunikacyjne na określonych urządzeniach. Każda aplikacja powinna być dostępna na każdym urządzeniu. Tablety nie zastąpią tradycyjnych urządzeń biurowych – będą stanowić ich uzupełnienie. Jako że w dzisiejszych czasach pracownicy używają do realizacji swoich zadań szeregu rozmaitych urządzeń w wielu różnych lokalizacjach, potrzebują większej elastyczności i swobody wyboru usług i aplikacji tak, aby móc pracować bezproblemowo i wydajnie.  Ewolucja sieci  Do obsługi chmury osobistej potrzebna jest inteligentna sieć. Oznacza to, że przedsiębiorstwa powinny wdrożyć sieci dostosowujące się do potrzeb aplikacji (AFN — ang. Application Fluent Network). Sieci te potrafią rozróżniać rodzaje ruchu generowane przez różnych użytkowników i urządzenia, a następnie nadawać im priorytety w oparciu o rodzaj aplikacji oraz monitorować je pod kątem realizacji przypisanych priorytetów. Ponadto infrastruktura sieciowa musi zapewniać odpowiednią przepustowość, niezbędną do obsłużenia dużego ruchu związanego z plikami wideo i multimediami.  Wdrożenie chmury  Aby móc obsługiwać modele oparte na mobilności i samoobsłudze, przedsiębiorstwa potrzebują architektury przygotowanej do obsługi przetwarzania w chmurze. Podejście oparte na chmurze zapewnia dostęp do aplikacji, usług i innych zasobów w dowolnym miejscu i czasie przy zachowaniu przepustowości i jakości zgodnych z celami biznesowymi.   Zastosowanie chmury daje użytkownikom dostęp do skalowalnego i niemal nieskończonego zestawu zasobów do realizacji dowolnych zadań. Użytkownicy mogą sami wybierać aplikacje, usługi i treści z nieograniczonych zasobów Internetu, co zachęca do samoobsługi – tak bardzo cenionej przez użytkowników we wszystkich aspektach cyfrowego życia.   Umożliwienie korzystania z chmur osobistych  Coraz powszechniejsza chęć pracowników do korzystania z własnych urządzeń w pracy zmienia podejście firm do kwestii poprawy mobilności oraz zapewnienia wszystkim pracownikom dostępu do aplikacji korporacyjnych. Jednak zanim przedsiębiorstwo zdecyduje się, aby umożliwić korzystanie z chmur osobistych, muszą zostać podjęte odpowiednie kroki, w tym rozwiązanie kwestii bezpieczeństwa, dostosowanie sieci do obsługi zwiększonego ruchu oraz wdrożenie architektury przygotowanej do obsługi przetwarzania w chmurze.

 


  • Odpowiednie podejście przedsiębiorstwa do usług komunikacyjnych, aplikacji i infrastruktury sieciowej może wesprzeć działania podejmowane przez pracowników zmierzające do zwiększenia elastyczności, mobilności i możliwości realizacji zadań w całym przedsiębiorstwie.

Czytaj także

Prywatne serwery wirtualne

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 00:00
Wirtualne serwery prywatne uruchamiane w modelu chmury stanowią poważną alternatywę dla klasycznych ofert serwerów wirtualnych, VPS i serwerów dedykowanych. CloudServer to możliwość skonfigurowania serwera do własnych potrzeb i płacenia tylko za to, co w danej chwili jest nam potrzebne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toshiba - 1. osobista chmura

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 00:00
STOR.E CLOUD to proste w obsłudze rozwiązanie pozwala użytkownikom bezpiecznie zapisywać z własnego domu biblioteki mediów nawet o dużych rozmiarach. Jednocześnie następuje ich transfer do chmury, co sprawia, że ich właściciel ma do nich zdalny dostęp i może je przesyłać i udostępniać innym osobom za pośrednictwem tabletu, smartfonu czy laptopa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konwergentna chmura HP dla VMware vCloud Suite

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 00:00
HP poinformował o rozszerzeniu oferty HP Converged Cloud o nowe rozwiązania przeznaczone dla pakietu VMware vCloud Suite 5.1.
rozwiń zwiń