Nowe Technologie

Bezpieczna chmura, czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 00:00
Rozwiązania w chmurze (Cloud Computing) stanowią najlepszą odpowiedź na rosnącą potrzebę korzystania w firmie z nowych technologii, przy jednoczesnym braku inwestycji w zaplecze najnowszej generacji. Opór budzi naturalna podejrzliwość w stosunku do innowacyjnych rozwiązań; nienamacalnych, odległych topograficznie usług, których zaplecze technologiczne znajduje się poza ścianami własnego biura.
Cloud computing
Cloud computingFoto: lic. CC

 

Dane publikowane w najnowszych raportach pokazują, że już 42 proc. przebadanych firm w Polsce korzysta z technologii w chmurze. O wielkiej ekspansji poza granicami kraju świadczą wyniki ankiety przeprowadzonej w 18 państwach, gdzie jak wynika z raportu, aż 83 proc. badanych firm zadeklarowała stosowanie infrastruktury IT opartej na chmurze.

 

Przyszłość rynku outsourcingu IT maluje się w jasnych barwach. Badania prognoz na kolejne 24 miesiące udowodniły, że już co trzecia badana firma określiła wprowadzanie modelu CC jako niezwykle istotnego elementu strategii informatycznej. Entuzjazm przedsiębiorców osłabia jednak najpoważniejsza z wątpliwości – prawie połowa respondentów wątpi w wystarczające bezpieczeństwo usług Cloud Computing. Obawy sceptyków są niesłuszne. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, aby zapewnić satysfakcjonujący poziom zabezpieczenia.

 

Wybierz bezpieczniej

 

Zagwarantowanie najwyższego poziomu zabezpieczeń nie należy do zadań łatwych. W przypadku danych o najwyższym stopniu poufności, klient podnieść może stopień zabezpieczeń, decydując się na rozbudowany model rozwiązań CC. Zwiększenie ochrony wiąże się z rezygnacją z Public Cloud Computingu, polegającego na współdzieleniu wirtualnego środowiska z wyodrębnionej części serwerowni. Wyższy stopień ochrony zapewnia kolokacja, polegająca na udostępnieniu klientowi miejsca w szafie serwerowej, wydzielonej powierzchni serwerowni lub całej sali kolokacyjnej. Ulokowana tam infrastruktura należy do klienta, a jedynie zarządzanie nią zlecane jest pracownikom serwerowni. Decydując się na usługę kolokacji wybrać musimy zaufany podmiot, posiadający własne, dobrze zabezpieczone Centrum Danych. Firmy posiadać mogą własne serwerownie, zapewniające najwyższy stopień zabezpieczeń, jak i dzierżawić powierzchnie, korzystając ze swojego bądź wypożyczonego sprzętu.

 

Dobry backup danych

 

Przede wszystkim jednak, klient wymagać powinien tworzenia ciągłych backupów, jedynego środka zabezpieczającego przed bezpowrotną stratą danych, a także posiadać nad nimi fizyczną kontrolę.

 

Stale przeprowadzany backup jest jedynym gwarantem zabezpieczającym odzyskanie powierzonych przez klienta danych. W przypadku błędu ludzkiego, spustoszeń wywołanych przez wirusa, a nawet pożaru, to kopie zapasowe pozwolą na odzyskanie pełnych i poprawnych informacji. Same kopie bezpieczeństwa ulokowane muszą zostać w innym budynku, na osobnym nośniku fizycznym, aby całkowicie wyeliminować możliwość straty lub uszkodzenia obu wersji - precyzuje Dariusz Łydziński z Unizeto Technologies SA.

 

W jaki sposób klient może przekonać się o poziomie zabezpieczeń?

 

Bezpiecznego usługodawcę poznać można już na pierwszy rzut oka, po określonych cechach, świadczących o zapewnionym poziomie ochrony. Podstawowe minimum stanowi szyfrowanie przy logowaniu (SSL), certyfikat ID lub VPN. O ciągłości usług świadczyć będzie korzystanie ze stałego monitoringu zawiadamiającego o awarii witryny w ciągu kilku sekund. Ważna jest także sama geolokalizacja firmy, determinująca dostępność 24/7. Zdobyte doświadczenie firmy, a więc bogate portfolio klientów i uzyskane referencje, także nie są bez znaczenia.

 

A jednak, wybór odpowiedniego usługodawcy nie jest prosty. Każda z firm deklaruje przecież najwyższą dbałość o kwestie zabezpieczenia. Nie puste słowa, lecz namacalne dowody powinny stanowić kluczowy argument. Żadne gwarancje i zapewnienia nie wygrają z mierzalnym, sprawdzalnym i certyfikowanym system zabezpieczeń.



Zobacz więcej na temat: firma POLSKA
Czytaj także

Jak chmura gwarantuje bezpieczeństwo danych

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2012 00:00
Coraz więcej osób prywatnych korzysta chętnie z usług w chmurze. Jednocześnie przedsiębiorstwa również powoli migrują swoje dane i systemy do chmury z powodu jej zalet. Jednak wiele firm, widząc w chmurach rozwiązania swoich problemów, wstrzymuje się przed migracją z obaw o bezpieczeństwo. Firma INFO-CAL sprawdziła, jak wyglądają standardy ochrony danych w chmurze na początku 2012 roku, który wedle niektórych będzie rokiem chmur obliczeniowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deep Discovery czyli bezpieczeństwo w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 23:00
Duże podmioty gospodarcze oraz administracja to podmioty, które znajdują się w grupie największego ryzyka oraz wymagają wyspecjalizowanych narzędzi do wykrywania i analizy zagrożeń, które zniwelują ryzyko ataków i utraty danych. Deep Discovery to zabezpieczenie należące do trzeciej generacji produktów Trend Micro. Rozwiązanie to zostało opracowane w celu wsparcia dużych podmiotów - wielkich przedsiębiorstw i administracji rządowych w walce z zagrożeniami typu APT (Advanced Persistent Threat - zaawansowane trwałe zagrożenie) oraz planowanymi atakami wymierzonymi w konkretne cele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmura rządzi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 23:00
Cloud computing wciąż zyskuje na popularności. Coraz więcej przedsiębiorstw rozważa wykorzystanie tego modelu przetwarzania danych do zwiększenia wydajności środowisk IT. Chmury prywatne mogą zoptymalizować alokację zasobów, poprawić zarządzanie i monitorowanie, umożliwiając świadczenie lepszych usług użytkownikom infrastruktury IT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co jest najważniejsze w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 00:00
VMware przedstawił wyniki najnowszych globalnych badań nad upowszechnianiem się rozwiązań chmurowych. Badanie przeprowadzono wśród osób podejmujących decyzje w zakresie IT zaś respondenci pochodzili z regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Pytani wskazali, że w ciągu następnych 18 miesięcy zamierzają przeznaczyć niemal jedną trzecią rocznego budżetu IT na przetwarzanie w chmurze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtualizacja, chmura i mobilność najlepiej chroni MSP

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 00:00
Wirtualizacja, chmura i mobilność najlepiej chroni MSP Symantec przedstawił wyniki badania: Przygotowanie firm MŚP na awarie informatyczne (2012 SMB Disaster Preparedness Survey). Z badania wynika, że stopień przygotowania małych i średnich przedsiębiorstw na awarie jest blisko powiązany z wirtualizacją, cloud computingem i mobilnością. Firmy z sektora MŚP przy wdrażaniu tych technologii często myślą o lepszym przygotowaniu się na potencjalne sytuacje kryzysowe. Ponadto kalkulują czy im się to opłaca.
rozwiń zwiń