Nowe Technologie

Marketplace - przestrzeń dla oprogramowania

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 11:59
Rynek usług udostępniania aplikacji w chmurze rośnie w siłę. Ten zaawansowany model Cloud Computingu stanowi obecnie ważny element kierowanych do firm ofert data center.
Marketplace - przestrzeń dla oprogramowania
Foto: materiały prasowe

Czas na SaaS

Jak wynika z analizy cyklu życia produktu zawartej w raporcie PMR, usługi typu SaaS (Software as a Service) w Polsce są obecnie na etapie „wzrostu sprzedaży”. Przestrzeń z udostępnionym oprogramowaniem w chmurze oferują światowi giganci rynku IT. Rozwija się ona też w rodzimych jednostkach, wyspecjalizowanych w Cloud Computingu. W modelu tym, obok infrastruktury i środowiska operacyjnego, użytkownik otrzymuje dostęp do  aplikacji informatycznych na określonych zasadach. W otwartym w tym roku Exea Data Center stworzono dla takich usług specjalną platformę Exea Marketplace. Daje ona możliwość wynajęcia dowolnego oprogramowania i płacenia tylko za realny czas pracy (np. za godzinę lub przez abonament), bez uiszczania opłaty licencyjnej.

- Wszystkie programy uruchamiane są bezpośrednio z Centrum, dzięki czemu można korzystać z nich bez względu na system operacyjny czy moc obliczeniową sprzętu, jakim się dysponuje (np. tablet, smartfon) – mówi Elżbieta Zdrojewska z Exea.

Model ten przerzuca obowiązki zarządzania, ochrony, aktualizacji czy pomocy technicznej na dostawcę. Konsument mający dostęp do internetu może natomiast korzystać z rozmaitych rozwiązań: od prostych edytorów do np. bardziej zaawansowanych programów księgowych. Oferty centrum przetwarzania danych w tym zakresie stopniowo się rozszerzają, m.in. dzięki współpracy data center z twórcami oprogramowania.

Oprogramowanie do wynajęcia

Wiele aplikacji w chmurze ma usprawniać komunikację i realizację firmowych projektów bez względu na lokalizację osób w nie zaangażowanych. Większość użytkowników sieci zna Gmail czy Google Docs. Do praktycznych rozwiązań należą też np. Novell Filr i Novell Vibe. Pierwsze zapewnia pracownikom stacjonarnym i mobilnym dostęp do plików, ich współdzielenie i współpracę nad nimi. Drugie natomiast wykorzystuje narzędzia społecznościowe do tworzenia zespołów oraz przestrzeni roboczych, organizowania wspólnej pracy nad dokumentami, zbierania i wymiany opinii. Konsoliduje ono narzędzia współpracy, pozwalając zespołom łączyć dane z wielu źródeł nią objętych (w tym systemów wiki, blogów, forów, poczty elektronicznej, kalendarzy, dokumentów i witryn internetowych) i agregować informacje według potrzeb konkretnego projektu. W każdym przypadku istotne jest, że dzięki pracy z programem za pośrednictwem data center, jego stała dostępność, funkcjonalność i bezpieczeństwo idzie w parze z odciążeniem własnej infrastruktury oraz jej administratorów. Można się więc spodziewać dalszego wzrostu  liczby i  zastosowań aplikacji oferowanych w ramach usług Cloud.



autor: Materiały prasowe

Czytaj także

Płynne zarządzania danymi w chmurze

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 07:14
Nowe produkty i rozwiązania integrowane przez partnerów z wykorzystaniem klastrowego systemu Data ONTAP stanowią podstawę systemu do zarządzania pamięcią masową i danymi oraz umożliwiają klientom bezpieczne przejście do architektury chmury hybrydowej
rozwiń zwiń
Czytaj także

CRM dla małych firm bez chmury

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 12:21
Choć polskie mikro, małe i średnie firmy powszechnie wykorzystują podstawowe rozwiązania informatyczne, to po wyspecjalizowane i bardziej zaawansowane programy jak CRM wciąż sięga zbyt mało przedsiębiorców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozwiązanie chmury osobistej

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 11:15
WD pokazał rozwiązanie osobistej chmury My Cloud. WD My Cloud to pełnoprawne rozwiązania pamięci masowej, które umożliwiają organizowanie, scentralizowanie i zabezpieczenie cyfrowych plików ze wszystkich komputerów i urządzeń mobilnych, a także zapewniają do nich dostęp z każdego urządzenia i dowolnego miejsca na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chmura dla internetu rzeczy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2013 14:00
Lokalne repozytoria danych już nie wystarczą. Firmy produkujące lub zbierające coraz więcej danych zorientowały się, że same nie podołają przechowywaniu danych mnożących się w postępie geometrycznym.
rozwiń zwiń