Kupujących nowoczesne smartfony coraz bardziej nużą wyścigi inżynierów. Jak tak dalej pójdzie, dostaniemy jeszcze w tym roku słuchawki z ośmioma rdzeniami, dźwiękiem HD i obrazem Full HD oraz nieograniczonymi zasobami pamięci, tej w urządzeniach jak i w chmurze. Wyświetlacze podadzą nam znacznie więcej pikseli niż jest wstanie przetworzyć ludzkie oko. Czy jest to wartościowy trend? Nokia Lumia 820 udowadnia, że aby zrobić dobry smartfon niekoniecznie trzeba przesadzać z techniką.
Hardware
Kiedyś właśnie tak się określało fizyczność sprzętu. Lumia 820 to zewnętrznie ładny i zgrabny smartfon, z którym producent daje ładowarkę USB z ładowaniem 1,3 A, przewód Micro USB oraz zestaw słuchawkowy z wymiennymi uszczelkami usznymi. Pudełko jest z ordynarnej tektury ale jakości konkurencji w zakresie opakowań już nikt nie ściga. To chyba dobrze, bo płacimy za urządzenie a nie opakowanie. Telefonu nie sposób nie porównać do większego brata czyli Lumii 920. Podobnie jak większy model 920 - Lumia 820 jest ciężka: przy wymiarach 124 x 68 x 10 milimetrów waży 159 gramów - jednak leży w dłoni dużo lepiej niż większy smartfon. To sprawa formatu urządzenia – wg mnie 920-tka jest po prostu za duża. I to tworzywo…(Bisfenol A - BPA, dian, 2,2-bis(p-hydroksyfenylopropan).
Obudowa
Powszechnie już opisywana obudowa jest z powszechnie znanego tworzywa zwanego poliwęglanem. Nie mam do tego materiału żadnego stosunku. Media wciąż o tym piszą mimo, że nie jest to nowość (poza Nokią) i firmy raczej wychodzą z tej technologii bo się rysuje, kolory blakną a powierzchnie matowieją. Tak samo pewnie będzie i z Lumią.
Tech
Smartfon jest obsługiwany przez technikę Qualcomm S4 Plus MSM8960. Dwurdzeniowy procesor jest taktowany częstotliwością 1.5 GHz zaś pamięć to 1 GB RAM oraz 8 GB na dane. Tu uwidacznia się przewaga na 920-tką gdyż Lumię 820 można zasilić kartą pamięci do 64 GB, co zresztą natychmiast uczyniłem, definiując tę pamięć jako domyślną. Kartę dostarczył Kingston a jego 64 GB w Micro SDXC jest w klasie 10 czyli spokojnie nadaje się do szybkości zapisu wideo HD.
- Lumia 820 ma także wbudowaną dwuzakresowa kartę Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, moduł Bluetooth 3.0 z A2DP, EDR i możliwością transmisji plików, odbiornik GPS z obsługą standardu GLONASS, cyfrowy kompas, akcelerometr, czujnik położenia, modem LTE kategorii 3 działający w pasmach 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz a także „wspiera” komunikację NFC, czego nie sprawdziłem gdyż nie mam urządzenia do sparowania.
Wyświetlacz Lumii 820 ma ekran o przekątnej 4,3 cala i rozdzielczości 480x800 pikseli. Specjaliści krytykują to technikalium. Ja uważam, że użytkownik, absolutnie nie będzie tu „rozbił zagadnienia”, szczególnie, że 820-stka ma wyświetlacz AMOLED co poprawia warunki wizyjne. Podobnie nieważny jest brak osłony Corning Gorilla Glass. W trwającym teście Lumia nie rysuje się a nie będę przecież uporczywie i specjalnie rysował smartfonu bo nie czynią tego użytkownicy.
Foto
Technika fotografii rozwinęła się ostatnio niezwykle. Rzecz jednak w tym, że większość użytkowników nie wie jak i co fotografować. Otóż uważam, że po to aby trochę lepiej (bez nadmiernych szumów ale już nie super ostro) zrobić zdjęcie do portalu socmediowego lub impulsowo do pokazywania czy przesyłania, to co daje Lumia 820 wystarczy. Kamera przednia Lumii 820 ma podstawową rozdzielczość VGA. Z drugiej strony urządzenia umieszczono zaś kamerę z matrycą o rozdzielczości 8 megapikseli z firmy Carl Zeiss, autofocus oraz podwójną diodową lampę doświetlającą. Jeżeli chodzi o wideo domyślnym trybem rejestracji jest HD 720/30p z dźwiękiem mono.
Audio
Dla mnie dużo ważniejszą sprawą jest kwestia dźwięku. Po legalnym umieszczeniu szeregu plików audio na zainstalowanej karcie Kingston dochodzę do wniosku, że Lumia 820 daje sporo jako odtwarzacz plików dźwiękowych. Smartfon ma siedmiopasmowy korektor dźwięku z systemem Dolby Headphones (dźwięk przestrzenny). Słucha się komfortowo jednak w przypadku klasyków duże różnice w poziomie głośności samego nagrania mogą wymagać korekt na słuchawkach. Jest to jednak immanentna ułomność mp3. Testując odtwarzacz na słuchawkach fabrycznych oraz na Koss PortaPro i zupełnie profesjonalnych SHURE SRH 840 efekt bywał podobny ale przecież odbiór muzyki to suma elementów a smartfony nie są (głównie) do słuchania muzyki.
- Z audio zresztą wiąże się też ciekawa skłonność Nokii 820 do dawania więcej muzyki niż chciałby tego użytkownik. Otóż w momencie gdy skorzystamy z innego źródła muzyki niż „moja muzyka”, smartfon może przełączyć użytkownika w tryb online, co w przypadku zgubienia Wi-Fi będzie kosztowne. Z drugiej strony np. aplikacja PolskieRadio nie działa z powodu braku aktualizacji. Te m.in. warunki powodują, że moje wgłębienie się w sferę dźwięku przy pomocy Lumii 820 ograniczyłem do lokalnie zapisanych plików z nagraniami partit Bacha w wykonaniu Grigorija Sokołowa oraz organów Hammonda Jimmi Smith’a.
Najlepsze mapy
Mapy są niedoścignione więc sam interfejs nawigacja Nokia Drive+ Beta można właściwie pominąć. Należy jednak wspomnieć o dopracowywanej grafice najważniejszych obiektów w Warszawie. Stadion z zamkniętym do lata dachem jest rzeczywiście niezły , podobnie jak i Katedra św. Floriana i inne obiekty. Aby jednak nie zabić baterii należy z nawigacji korzystać wyłącznie przez dodatkowe źródło zasilania online, gdyż winnym przypadku moduł GPS oraz komunikaty głosowe i wyświetlacz, wyczerpią baterię przed upływem 1 godziny.
Oprogramowanie czyli ekosystem
Systemem operacyjnym Lumii 820 jest oczywiście nowy Windows Phone 8. Najważniejsze jest oczywiście pytanie co faktycznie daje ten system użytkownikowi smartfona. Wydaje mi się, że Windows Phone jest początkiem drogi budowy trzeciego światowego systemu zwanego ekosystemem mobilnych aplikacji i dostępu do danych. Oczywiście należy pamiętać, że Microsoft i Nokia są na samym początku drogi i nie możliwości jakichś mega-wzrostów liczby użytkowników, szczególnie że obaj konkurenci mają się nadzwyczaj dobrze.
Z jednej strony przykład Lumii 820 pokazuje, że istnieje szansa na zrobienie faktycznej nowości i milionową sprzedaż premierowego, drogiego przecież urządzenia. Z drugiej jednak strony Nokia nie jest jedynym graczem w sektorze Windows Phone 8 i dlatego, mocniejszą pozycję ma tu Microsoft, którego ekosystem stosują już wszyscy liczący się producenci. Nie można też zapominać, że Microsoft daje smartfonom dużo więcej niż tylko system operacyjny: jest SkyDrive z wymianą plików, jest Office, jest synchronizacja przez Outlook. Tylko tak można konkurować z Cupertino i Mountain View równocześnie.
Najważniejsza jest jednak sama atrakcyjność sklepu z aplikacjami, wydolność deweloperów i finansowa odporność klientów. Jeżeli weźmie się pod uwagę, że aby zadowolić wszystkie „religie” mobilne należy dostarczyć już 3 narzędzia, dla każdego z ekosystemów, widać jak bardzo zaczyna to obciążać budżety firm. Do tego dochodzą przecież aktualizacje różniących się pomiędzy sobą technicznie oprogramowań, inne warunki współpracy z prowiderami, często inni deweloperzy itd. Wsparciem Microsoftu są producenci smartfonów, wsparciem Nokii może być tylko ona sama i jej doskonałość techniczna.
Wybierając Windows Phone 8 użytkownik może liczyć na integrację danych i możliwości smartfonu w obrębie spójnego systemu usług i produktów. Czy firmy uznają Lumię za telefon biznesowy? Widzę po kilku próbach 820-tki, że szansa jest ale pytanie na razie pozostaje bez odpowiedzi.
Windows Phone 8 na Nokii Lumia 820 jeszcze raz pokazuje, że najważniejsza jest jakość czyli suma 3 elementów: hardware, oprogramowania i ekosystemu.
Nokia Lumia 820
Plusy
- Nowoczesny i piękny system operacyjny
- Dobrze dobrany format urządzenia
- Mapy Nokia
- Przemyślany kompromis pomiędzy ceną a techniką
Minusy
- Ułomności interfejsu
- Zbyt słaba bateria przy pełnych funkcjonalnościach
- Niekonkurencyjna cena
autor: Cezary Tchorek-Helm