Odpowiednie oprogramowanie przydatne będzie nie tylko do czerpania informacji na temat miejsc, które chce zwiedzić podróżujący. Sprytne aplikacje pomocne będą przy zakupie biletu, radzeniu sobie z „jet lagiem”, ale także w lokalizacji najbliższego szpitala i polskiej placówki dyplomatycznej.
Bez wątpienia nowoczesne technologie wpływają na sposób w jaki podróżujemy. Z badań FlightView wynika, że coraz większa liczba podróżujących (37 proc.) podczas podróży korzysta z urządzeń mobilnych. Osoby, podróżujące w celach biznesowych stanowią jeszcze liczniejszą grupę – aż 43 proc. – Twórcy aplikacji mobilnych dawno już zauważyli potencjał tkwiący w licznej grupie turystów i podróżników, którzy z telefonem, tabletem, lub lekkim laptopem nie rozstają się podczas urlopu, czy dłuższych wypraw. Ci, z zasobów sieci chętnie korzystają już na lotniskach, jak i w samolocie – komentuje Tomasz Żelazny z OleOle.pl, sklepu internetowego z RTV/AGD i elektroniką użytkową. – W odpowiedzi na potrzeby rynku, powstające jak grzyby po deszczu aplikacje są coraz prostsze w eksploatacji i jeszcze bardziej intuicyjne. Kwestią czasu jest, kiedy to projektowane będą bezpośrednio pod samego użytkownika. Te, sugerować będą atrakcje, na które użytkownik w danym momencie ma ochotę. Przykładowo wskazywać miejsca zniżek, czy specjalnych ofert – dodaje. Z inicjatywą wychodzą również same państwa, które promują interesujące dla zagranicznych turystów miejsca. Całkiem niedawno nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy stworzyli sieciowy system darmowych aplikacji i stron internetowych, które ułatwią podróżnikom nie tylko sprawne zorganizowanie wyjazdu, ale także dotarcie do muzeów, galerii, sklepów, restauracji, czy klubów. Co ważne, liczba miejsc dostępnych w aplikacji z dnia na dzień powiększa się o dodatkowe propozycje - sugerowane przez samych użytkowników. Jak z ogromnej ilości aplikacji wyłowić te, które mogą okazać najbardziej przydatne podczas wyjazdów urlopowych?
W przypadku wakacyjnych problemów
Bezpłatna aplikacja konsularna MSZ iPolak to absolutny niezbędnik w podróży. Usprawnia ona kontakt z polskimi placówkami dyplomatycznymi. Dzięki niej użytkownik zdobywa informacje na temat aktualnych porad dla podróżujących publikowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych – komentuje Marko Brinkmann z Tripsta.pl. Dzięki aplikacji podróżujący dowie się jak zadbać o bezpieczeństwo procedur wizowych lub co powinien zrobić w przypadku kradzieży. – Dzięki aplikacji polscy turyści przebywający za granicą uzyskują porady dla kierowców, informacje dotyczące ubezpieczeń przydatnych w czasie podróży, dane demograficzno-geograficzne o krajach świata, czy informacje walutowe– dodaje. W trudnych sytuacja przydatna może wydać się aplikacja Your Passenger Rights wydana przez European Commision, dzięki niej w przeciągu ułamka sekundy dowiemy się jakie prawa przysługują pasażerom w przypadku odwołanego i opóźnionego lotu lub zagubionego bagażu.
Przed podróżą
Nie trzeba się bardzo wysilać, aby szybko i bezproblemowo kupić bilet na drugi koniec świata. W zasadzie wystarczy jedynie połączenie z internetem i funkcjonalna aplikacja, dzięki której znajdziemy lot na wymarzone wakacje. Dla osób, które często latają przydatną aplikacją będzie Skyscanner, która zestawia prawie 7 000 lotów w ponad 600 liniach lotniczych, czy Kayak – mobilna wersja jednego z popularniejszych serwisów podróżnych. Te, z pewnością pomogą w wyszukaniu najkorzystniejszych i najbardziej opłacalnych dla podróżującego rozwiązań. – Podczas poszukiwań biletów warto nie tylko sprawdzać ceny biletów bezpośrednio na stronach przewoźników, ale także pośredników – tu szansę na znalezienie tańszego biletu przy samodzielnej organizacji wyjazdu są całkiem spore. Zwłaszcza, jeśli zabierzemy się za to odpowiednio wcześniej – komentuje Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl.
W drodze
– Jeszcze całkiem niedawno w podróż warto było zabrać kserokopię najważniejszych dokumentów, które mogłyby przydać się w przypadku problemów. Dziś ich skany wysyłamy sobie na maila, lub umieszczamy bezpośrednio „w chmurze” – komentuje Żelazny. W tym wypadku, znakomicie sprawdzi się Dropbox, w którym to umieścimy wszystkie niezbędne pliki, które w przypadku problemów, zawsze mamy przy sobie. Na smarfonie warto również zainstalować aplikację EverNote, rodzaj organizera, który pomoże użytkownikowi nie tylko na co dzień, ale także podczas sprawnej organizacji wyjazdu. W podróży przydatna również będzie aplikacja Clibe, która umożliwia tworzenie notatek, książek i pamiętników z podróży, dzięki funkcjom edycji tekstu, ale i fotografii. Pliki są przechowywane w chmurze, a użytkownik sam decyduje o stopniu ich prywatności.
Na miejscu
Już podróżnik znajduje się już na miejscu i ma problem ze zrozumieniem języka, w komunikacji pomoże aplikacja Google Translate App. Prosty w obsłudze program przyda się aby odnaleźć nie tylko zwroty grzecznościowe, ale także przetłumaczyć napisy, które znajdziemy nawet w najdalej oddalonych miejscach świata. Podczas zwiedzania wykorzystać można również Maps+ lub popularne Google Maps. Program, który umożliwi przeglądanie map, ustawianie alarmów uruchamiających się po naszym przybyciu w określone miejsce, czy zapisywanie i edycję tras, oraz zaznaczanie odwiedzonych przez nas miejsc. Samo Google Maps zawiera szczegółowe mapy, które możemy również wyświetlić w postaci zdjęć satelitarnych. Można je również pobrać i skorzystać z nich w wersji offline, kiedy to nie mamy połączenia z siecią.
Powstał również cały szereg aplikacji, które pomogą poznawać miejsca, które odwiedza podróżnik: Fotopedia Heritage, czy UNESCO World Heritage, zawierająca setki przepięknych zdjęć oraz niezbędnych podczas wyjazdów informacji na temat odwiedzanych miejsc. W dokumentowaniu wakacyjnych wojaży pomoże Trip Journal - aplikacja mobilna zintergrowana z Google Earth umożliwia znajomym oraz rodzinie prześledzenie kursów, które obrał podróżujący. Za pomocą zdjęć, czy filmów video udostępnianych przez serwisów takie jak: Facebook, Flickr, Picasa, YouTube, czy Twitter znajomi wiedzą, co robi i gdzie się znajduje dana osoba. Przydatna okazać może się również aplikacja Wikitude. Dzięki pośrednictwu kamery oraz GPS użytkownik ma szansę zdobyć informację na temat miejsca, w którym obecnie się znajduję. Także zlokalizować pobliskie restauracje, czy hostele. Wyjazd można też planować z aplikacją TripAdvisor. Dzięki niej użytkownik zapozna się z opiniami na temat miejsc, hoteli, restauracji, czy innych miejsc znajdujących się w pobliżu, w których mamy szansę miło spędzić czas.
W kontakcie z najbliższymi
Dzięki nowym technologom możemy również bez problemu kontaktować się z najbliższymi. Dzięki aplikacji Skype wykonamy połączenia telefoniczne do najbliższych bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat wynikających z połączeń wykonywanych z zagranicy. W czasach dominacji urządzeń mobilnych rezygnujemy również z wysyłania tradycyjnych kartek pocztowych - Postagram Postcards znaczenie ułatwia ten proces. Wystarczy zrobić zdjęcie, następnie przekształcić je w pocztówkę z dołączoną wiadomością, która zostanie za nas wysłana gdziekolwiek sobie zażyczymy. Koszt takiej usługi to około 3-6 złotych.
autor: eRKa