Nowe Technologie

Gdzie szukać oszczędności energii w firmie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2012 00:00
Zużycie prądu, a tym samym jego koszty wraz z rozwojem gospodarczym rosną i dotykają przede wszystkim przedsiębiorstwa. Według danych PSE Operator z lutego br. zużycie energii elektrycznej w Polsce wzrosło o 7,3 proc. Oszczędność energii elektrycznej może znacząco zredukować wydatki firmy. Pierwszym krokiem powinno być ustalenie, gdzie tych oszczędności szukać.
APC by Schneider Electric
APC by Schneider Electric

 

Jednym z najbardziej energochłonnych miejsc w firmie są centra przetwarzania danych. Znajdujące się tam serwery przechowują kluczowe dla firmy informacje, dlatego ich bezpieczeństwo, również to związane z zasilaniem pozwalającym na nieprzerwaną pracę, jest bardzo istotne. Odpowiednio zaprojektowane centrum danych pozwala jednak na znaczną redukcję poboru mocy przez systemy zasilania i chłodzenia bez wpływu na działanie serwerów. 

 

„Zużycie energii przez systemy zasilania i chłodzenia w centrach danych stanowi 50% zużycia energii elektrycznej. Odpowiednio zaprojektowana serwerownia wykorzystująca rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną pozwala na redukcję poboru mocy nawet o 30%” - wyjaśnia Maciej Mączyński vice-president IT Business w Schneider Electric

 

Jak oszczędzać w firmie

 


  • Ważnym zadaniem oprócz inwestycji w urządzenia zwiększające efektywność energetyczną jest zmiana myślenia i wyrobienie nowych nawyków.

  • Oświetlenie – wyłączaj oświetlenie gdy wychodzisz na spotkanie lub na lunch, a w szczególności gdy idziesz do domu.

  • Komputery – wyłączaj komputer na noc. Ustaw monitory w taki sposób, aby przechodziły w stan hibernacji po wykryciu braku aktywności. Zużywają one dwie trzecie energii wymaganej przez komputery.

  • Recykling - używaj wszystkich dostępnych urządzeń do recyklingu – papieru, szkła, plastiku, baterii, itd.

  • Urządzenia osobiste i komfort – optymalizuj ogrzewanie i chłodzenie. Stosuj ogólne zasady oszczędnego użytkowania – używaj termostatów lub regulacji ogrzewania/klimatyzacji w taki sposób aby unikać otwierania okien.

  • Uruchamianie sprzętu – sprawdź, czy istnieją odpowiednie procedury unikania przekroczeń poboru mocy.

  • Wyłączanie sprzętu – sprawdź, czy istnieją odpowiednie procedury wyłączania urządzeń po zakończeniu zmiany. Gdy fotokopiarki nie są używane, przełączaj je w tryb hibernacji i wyłączaj pod koniec dnia. Kopiarka pozostawiona  w stanie włączenia na noc zużywa tyle energii, ile potrzebuje na wykonanie 1500 kopii.

Czytaj także

Bardzo ważny europejski projekt - Oszczędzanie energii elektrycznej

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2009 18:45
Oszczędzanie energii elektrycznej w Europie i w USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przez drogi prąd firmy uciekają z Polski

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 16:37
Rosnące ceny elektryczności skłaniają firmy do przenoszenia produkcji za granice naszego kraju. Rząd nie widzi w tym problemu.
rozwiń zwiń