Nowe Technologie

Polski laureat IBM Smarter Cities Challenge

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 13:34
Miasto Łódź zostało wybrane przez IBM jako jeden ze zwycięzców programu IBM Smarter Cities Challenge. Dzięki wygranej, Łódź zdobędzie dostęp do czołowych ekspertów firmy IBM, którzy w roku 2013 poddadzą miasto analizie i zarekomendują takie rozwiązania, dzięki którym miasto to stanie się lepszym miejscem do życia i pracy.
Łódź
ŁódźFoto: lic. CC

 

Do udziału w przyszłorocznej edycji  programu wybrano 31 miast. Łódź jest pierwszym polskim miastem, które wygrało w tym programie oraz jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej laureatem Smarter Cities Challenge 2013. Wśród innych miast-laureatów tej edycji są m.in. Kopenhaga, Belfast, Faro w Portugalii, Stavanger w Norwegii oraz Kyoto w Japonii i pięć miast z USA (m.in. Buffalo, Richmond, Tuscon).

Program IBM Smarter Cities Challenge został zainicjowany w 2011 roku. Jest to więc trzyletni program wart 50 milionów dolarów, który obejmie współpracę w sumie ze stu miastami na całym świecie. Jest to największa społeczna inicjatywa firmy IBM, która wyśle grupę swoich sześciu najlepszych ekspertów do każdego ze zwycięskich miast, aby zapoznali się z najważniejszymi wyzwaniami zidentyfikowanymi przez władze miasta,” powiedziała Jolanta Jaworska, Dyrektor Programów Publicznych IBM w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na długo przed tym jak międzynarodowa grupa ekspertów IBM pojawi się na trzytygodniowej konsultacji wycenianej na 400 tysięcy dolarów, a wykonanej całkowicie pro bono, pracownicy firmy IBM już wcześniej zaczną pracochłonną analizę najważniejszych kwestii miasta. Po przybyciu na miejsce, grupa ekspertów będzie pracować z urzędnikami miejskimi przy analizie danych oraz zaangażuje do współpracy lokalne agencje, instytucje, uczelnie, przedstawicieli biznesu oraz grupy wsparcia. Następnie, firma IBM przedstawi szczegółowe rekomendacje jak dane miasto może efektywnie i wydajnie poradzić sobie z wyzwaniami, które przed nim stoją.

Przez trzy lata działania programu IBM Smarter Cities Challenge, miasta z całego świata żarliwie konkurowały ze sobą, aby skorzystać z wiedzy firmy IBM. Zwycięskie miasta proponowały innowacyjne projekty oraz przedstawiały obszary zainteresowań ekspertom z firmy IBM. Zawierały one strategie, które koncentrowały się wokół następujących tematów:

  • Rozwój Ekonomiczny i Rozwój Rynku Pracy – zmniejszanie zależności rynku od jednej gałęzi biznesu;
  • Świadczenia Społeczne – tworzenie ekosystemu, który wspiera niezależność wśród powiększającej się grupy seniorów;
  • Zrównoważony Rozwój – określenie kierunków polityki wobec stawek cenowych, użycia pojazdów elektrycznych oraz zasilania energią słoneczną przy unowocześnionej sieci energetycznej;
  • Planowane Budżetu – umożliwienie mieszkańcom miast wgląd w wydatki podczas analizy ich potencjalnych wpływów;
  • Planowanie Miejskie – wprowadzenie bardziej systematycznego oraz opartego
    o konkretne dane podejścia do polityki mieszkaniowej, rewitalizacji śródmieść, podziału danego miasta na strefy.

„Gratuluję Łodzi wygranej w programie IBM Smarter Cities Challenge w 2013 roku. Miasto Łódź wyróżniło się na tle swoich konkurentów poprzez zdecydowane przedstawienie swojej gotowości i chęci do przeprowadzenia takich zmian, które sprawią iż jakość życia mieszkańców poprawi się, a samo miasto stanie się bardziej inteligentnie zarządzane”, powiedział Stanley S. Litow, wiceprezes Corporate Citizenship & Corporate Affairs oraz prezes Fundacji IBM.

Program Smarter Cities Challenge jest częścią Corporate Service Corps firmy IBM, czyli innego programu konsultingowego wykonywanego pro bono. Podczas gdy program Corporate Service Corps skupia się na współpracy z rynkami rozwijającymi się, program firmy IBM Smarter Cities Challenge jest ukierunkowany na potrzeby miejskie zarówno w uprzemysłowionych jaki i rozwijających się państwach. Od momentu rozpoczęcia programu w 2008 roku, w ramach Corporate Service Corps, IBM wysłał ponad 2 tysiące najlepszych ekspertów do realizacji ponad 200 zadań w 30 państwach na świecie.

 

 



autor: Cezary Tchorek-Helm